Na Magicznych koloniach z Bezglutenową Mamą 2017 dzieci i młodzież miały dużo ruchowych zajęć, dlatego jadłospis był bogaty w produkty o dużych wartościach odżywczych. Nie brakowało tam białka, warzyw, zdrowych węglowodanów i nietuzinkowych podwieczorków bezglutenowych. Serwowaliśmy m. in. jogurt grecki (dla alergików: mleko ryżowe) z chia BIO i świeżymi truskawkami. Bo świeże owoce w diecie bezglutenowej również są bardzo cenne.
Magiczne kolonie z Bezglutenową Mamą wyróżniają się jadłospisem, rzadko spotykanym na jakichkolwiek koloniach, nie tylko na bezglutenowych obozach. Z założenia rozpieszczamy dzieci daniami, które są rzadziej spotykane w ich codziennej diecie (bezglutenowe hot-dogi, bezglutenowe hamburgery, bezglutenowe pierogi, bezglutenowe pyzy drożdżowe na parze, nietuzinkowe podwieczorki bezglutenowe itp.), wymagają wysokogatunkowych składników i czasochłonnej pracy. Staramy się promować zdrowe nawyki żywieniowe: picie wody mineralnej, jedzenie warzyw, pestek, nasion, owoców suszonych, ryb, jaj i mięsa. To produkty niezbędne w codziennej diecie bezglutenowej – zwłaszcza w diecie dzieci, które na bezglutenowych wakacjach spędzają długie godziny na dworze i w ruchu.
Na wtorkowy obiad zaplanowałyśmy danie, które lubią niemal wszystkie dzieci: zupę pomidorową z mięsem i ryżem (za rok spróbujemy podać pomidorową z kaszą gryczaną) oraz bezglutenowe naleśniki z dżemem i sosem owocowym. W naszej bezglutenowej kuchni tego dnia powstało ponad sto bezglutenowych naleśników oraz około 30 bezglutenowych naleśników wegańskich (dla dzieci na diecie bezglutenowej uczulonych również na jajka i mleko).
Kto choć raz smażył naleśniki bezglutenowe ten wie, że nie jest to łatwe wyzwanie, ale Bezglutenowa Mama Team to ekspert od zadań specjalnych – nie tylko na wakacjach bez glutenu. Dałyśmy radę! Każde dziecko na diecie bezglutenowej otrzymało dwa naleśniki bezglutenowe i już wiemy, że za rok musimy zwiększyć porcję do trzech …
Podobnie jak na naszym ubiegłorocznym obozie z dietą bezglutenową, również w tym roku podałyśmy dzieciom pyszny podwieczorek bezglutenowy: jogurt z chia (szałwia hiszpańska) i owocami. Dla dzieci na diecie bezglutenowej i bezmlecznej przygotowałyśmy ten sam podwieczorek, ale na bazie mleka ryżowego bezglutenowego. Po obiedzie połączyłyśmy jogurt z nasionami chia bezglutenowymi i BIO i wstawiłyśmy go do lodówki. Zużyłyśmy 20 dużych jogurtów greckich, około 200 g nasion chia bezglutenowych BIO oraz 5 kg truskawek z ekologicznej uprawy. Nasiona chia napęczniały w jogurcie po niespełna godzinie. W plastikowych, przeźroczystych kubeczkach układałyśmy warstwowo: jogurt z nasionami chia oraz mus truskawkowy.
Ponieważ znamy uprzedzenia niektórych dzieci, na wszelki wypadek przygotowałyśmy również kilka kubeczków z samym musem truskawkowym. Przydały się dla tych uczestników kolonii, którzy nie lubią jogurtów lub wieloskładnikowych deserów. Uwierzcie jednak, że tylko dwoje dzieci wybrało sam mus truskawkowy. A niemal wszyscy zdecydowali się na ten eksperymentalny podwieczorek bezglutenowy – i wielu pytało o dokładkę. Tym bardziej zachęcam was do serwowania takich bezglutenowych podwieczorków w swoich domach. Naprawdę warto – bo jogurt grecki zawiera m. in. wapń i zdrowe kultury bakterii, a nasiona chia (szałwia hiszpańska bezglutenowa) to skarbnica wapnia, białka, błonnika, witamin i kwasów omega-3 (wspomagają pracę mózgu i funkcjonowanie wzroku). Owoce w diecie bezglutenowej są również bardzo cenne: zawierają sporo witaminy C oraz błonnika, a stosunkowo mało cukru.
Na Magicznych koloniach z Bezglutenową Mamą we Wieleniu korzystaliśmy m. in. z produktów (firmy i marki): Schaer, Denver Food, Glutenex, Mlekovita, Nikpol, Blacerzak i Spółka, Roleski, Staropolanka, Amarello, Biedronka, Italimport, Pescanova, Tygryski, STORCK, Balviten, Putka, Hert, DialSi, Bezgluten, Schnitzer, Kresto, Soligrano, Bakra, Kowalewski, Magros, Jizerske Pekarny, Anita, Miran, SanProbi, Vitaldea, Inka, Seitz, Bakels, Celiko, ZeroGluten.
27 czerwca 2017 r. (wtorek)
By znaleźć przepis danej potrawy lub informację o produktach, wystarczy kliknąć w konkretną nazwę w jadłospisie poniżej.
Śniadanie: bezglutenowe bułki hamburgerowe Schaer, świeżo upieczony CHLEB BEZGLUTENOWY BIAŁY BAKELS, masło, masło klarowane, jajecznica na maśle klarowanym, ser żółty bezlaktozowy, szynka z indyka Nikpol, herbata owocowa Kawon, bezglutenowa kawa Inka, pomidor, ogórek zielony, oliwki, papryka czerwona i żółta, rzodkiewka; dla alergików (zamiast jajecznicy) – grzanki z chleba bezglutenowego Pan Carre Schaer z masłem klarowanym i szynką;
Bufet szwedzki: jogurt grecki, z serii Amarello: jaglanka z miodem, owsianka z owocami leśnymi, musli Kolumba, musli Friut Schaer, mleko bezlaktozowe Mlekovita, mleko ryżowe;
II śniadanie: bezglutenowe batony owocowe Frupp
Obiad: zupa pomidorowa z mięsem i brązowym ryżem basmati BIO DenverFood, BEZGLUTENOWE NALEŚNIKI Z DŻEMEM, dla alergików:WEGAŃSKIE NALEŚNIKI BEZGLUTENOWE, woda Staropolanka;
Podwieczorek: deser „TRUSKAWKOWY SPECJAŁ WIELEŃSKI” – jogurt grecki z chia (szałwią hiszpańską bezglutenową BIO Denver Food), mus ze świeżych truskawek; dla alergików: deser na mleku ryżowym.
Kolacja: pieczona kiełbasa bezglutenowa, bezglutenowy ketchup Roleski, bezglutenowa musztarda Roleski, chleb bezglutenowy Z MIXU BAKELS, masło, masło klarowane Mlekovita, surówka z kapusty pekińskiej, szynka wieprzowa Nikpol, ser żółty bezlaktozowy Mlekovita, rzodkiewka, ogórek zielony, pomidor, herbata owocowa Kawon;
KOMENTARZE