Co jeść na diecie bezglutenowej? – pytacie często w e-mailach do Bezglutenowej Mamy. Odpowiadam niezmiennie: na diecie bezglutenowej jemy to samo, co na glutenowej, ale przygotowane z nieco innych składników. Uwierzcie, że to naprawdę jest proste. Weźmy na przykład jajecznicę, mięso z grilla czy sałatkę jarzynową – używamy jajek, mięsa i warzyw, musimy być czujni jedynie w kwestii przypraw (używamy świeżych ziół lub przypraw bezglutenowych Magros).
Jeśli więc jesteście na początku przygody z dietą bezglutenową, nie bójcie się, że umrzecie z głodu. Nie traktujcie diagnozy jak wyrok lub karę. Otwórzcie lodówkę i sięgnijcie po podstawowe, naturalne produkty: jajka, ryby surowe lub mrożone bez panierki, miód, surowe mięso na pieczeń lub kotlety. W markecie kupcie bezglutenowy makaron, pakowany hermetycznie chleb i szynkę paczkowaną, oznaczoną jako produkt bezglutenowy. Kupcie masło, ser żółty, warzywa, oliwę z oliwek, świeże zioła. Po paru dniach szukajcie kolejnych produktów i potraw, by jeść na diecie bezglutenowej zdrowo, smacznie i kolorowo. W miarę możliwości unikajcie gotowych, wysoko przetworzonych produktów – nawet jeśli są opisane jako bezglutenowe.
Z czasem poznacie zamienniki glutenu i wtedy do Waszej kuchni wkroczą naleśniki, pizza, ciasta, pączki, racuszki czy pierogi bezglutenowe. Przede wszystkim spójrzcie na celiakię i dietę bezglutenową jak na początek drogi do zmiany żywienia i stylu życia. Dzięki diecie bezglutenowej macie okazję zacząć jeść zdrowo i zupełnie inaczej niż dotychczas. Przyznam, że w naszej rodzinie takim początkiem okazała się diagnoza Zosi w 2010 r. Od tamtej chwili nieustannie odkrywamy nowe smaki, zdobywamy wiedzę żywieniową oraz świadomość życia z celiakią w zgodzie z naturą.
Co zatem jeść na diecie bezglutenowej? Dowiecie się z poniższego poradnika. Mimo tej optymistycznej zachęty nie traćcie z pola widzenia ważnej zasady: gluten może być wszędzie. Druga zasada: od tej pory zaprzyjaźnijcie się z kuchnią, mikserem i piekarnikiem. Trzecia zasada: nie ufajcie w ciemno kelnerom i sprzedawcom w barach, kawiarniach czy restauracjach ;)
O tym, jak dokładnie przygotować kuchnię do diety bezglutenowej, przeczytasz w poradniku Bezglutenowej Mamy „Niezbędne w bezglutenowej szafce” KLIK. Najprościej jest zupełnie wykluczyć gluten z kuchni – oddać komuś mąki, makarony, cukier, sól, przyprawy, musli, płatki, kaszki, stolnicę, wałek i drewniane naczynia kuchenne. Do czystej kuchni wprowadź produkty bezglutenowe. Zakupy rób jednak powoli i z głową, by niepotrzebnie nie zarzucić się masą towaru, który niekoniecznie użyjesz (np. po co kupować mąkę na makaron, skoro przez najbliższy rok i tak pewnie nie zrobisz domowego makaronu bezglutenowego).
Jeśli niemożliwe jest zupełne wyczyszczenie kuchni z glutenu (bo nie zgadza się na to reszta domownikow), stwórz w kuchni swoją bezglutenową szafkę i umieść tam podstawowe produkty bezglutenowe: makaron, przyprawy bezglutenowe KLIK, paczkowany chleb, bezglutenowe płatki owsiane, mąkę ryżową bezglutenową, ale również nową deskę i nóż do pieczywa. Do lodówki, na najwyższą półkę, włóż pojemnik z bezglutenowymi wędlinami (kupuj tylko paczkowane wędliny oznaczone jako bezglutenowe 0 nie kupuj takich krojonych w sklepie). Pamiętaj, że najważniejszy jest spokój – zasad diety bezglutenowej będziesz się uczyć przez wiele lat :). Nie od razu Kraków zbudowano, więc nie panikuj. Celiakia to nie wyrok. Z tygodnia na tydzień będziesz mądrzejsza i bardziej obeznana w produktach i dowiesz się, co jeść na diecie bezglutenowej. Dziś osoby z celiakią mogą kupić w marketach i sklepach internetowych wiele gotowych produktów bezglutenowych: pierogi mrożone, lody, pizzę, mrożone pyzy ziemniaczane czy kluski śląskie z mięsem, chleb na zakwasie itd.
Na początku przygody z dietą bezglutenową przygotowuj proste dania bezglutenowe, które nie wymagają trudno dostępnych składników i zamienników glutenu. Od razu po diagnozie zamów przyprawy bezglutenowe KLIK – bez nich ani rusz w kuchni. Kosztują tyle samo, co przyprawy zanieczyszczone glutenem dostępne w marketach – smakują również tak samo. Kup również sól w oryginalnym opakowaniu producenta (a nie dystrybutora) – np. kłodawską.
Oto moje podpowiedzi, co jeść na diecie bezglutenowej:
Na początku diety bezglutenowej poczekaj z lepieniem pierogów czy wypiekiem drożdżówek – to dalszy stopień wtajemniczenia, do którego dojdziesz po paru miesiącach. Zrób jednak zakupy w sklepie internetowym (KLIK – LISTA POTRZEBNYCH PRODUKTÓW) i kup podstawowe mixy bezglutenowe (najlepiej Mix B i mix C), bezglutenową mąkę ryżową i ziemniaczaną, bułkę tartą, przyprawy, kasze i ziarna bez glutenu, orzechy i owoce suszone, makarony, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, ciastka, batoniki, musli, kakao czy karob, płatki owsiane bezglutenowe, ale również zdrowy mix na bezglutenowe placuszki Pięć Przemian KLIK. Jeśli jesteś dodatkowo na diecie bezglutenowej i bez jajek – kup zastępnik jaja w proszku oraz siemię lniane mielone. Dzięki tym produktom będziesz wiedzieć, co jeść na diecie bezglutenowej :).
Na tym etapie sięgnij po podstawowe przepisy bezglutenowe:
Z miesiąca na miesiąc nabierzecie wprawy i coraz śmielej będziecie przygotowywać wymyślne dania bezglutenowe. Bo życie z celiakią naprawdę jest smaczne i kolorowe. Uczę się tego od 40 lat, od 1979 roku ;)
Pamiętajcie jednak, by nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami, bo:
Z czasem dojdziecie do podobnego co ja wniosku: że na diecie bezglutenowej można jeść wszystko, tylko przygotowane z nieco innych składników. Powodzenia i trzymam kciuki w nauce diety bezglutenowej ;)
Gdy celiakia dotyczy dziecka, rozejrzyj się również za bezglutenowymi zamiennikami znanych słodyczy KLIK. Największy ich wybór oferują Kuchnie Świata (sklepy stacjonarne i internetowy), gdzie znajdziecie bezglutenowe: knoppersy, princeski, batony WW, precelki, petitki, krakersy i wiele innych słodyczy włoskiej marki Dr Schar.
KOMENTARZE