Wyobraź sobie, że masz 8 lat. Codziennie w szkole otwierasz śniadaniówkę i widzisz kanapki, warzywo, owoc, czasem owocowego batona. A któregoś dnia znajdujesz misternie opakowane zawiniątko. W środku – chrupiące wafelki przekładane czymś ciemnym. – Nutella!? – myślisz i serce bije ci z radości jak oszalałe. Pierwszy kęs. Nie nutella, ale równie słodkie. – Dobra, też może być – stwierdzasz i zatapiasz zęby w słodkiej przekąsce bezglutenowej. Nikt w całej szkole nie ma takiej samej… ha, dobra przekąska bezglutenowa dla ucznia czy przedszkolaka jest po prostu na wagę złota! Zobacz przepis na pyszny krem do przekładania wafli, poznaj też przekąski bezglutenowe atrakcyjne dla dzieci z celiakią.
Dziś przygotowałam dzieciom słodką, zdrową przekąskę bezglutenową do szkoły. Bezglutenowe wafelki przekładane domową śliwellą (to dla Zosi) oraz suche, chrupiące wafelki (to wersja dla Antka). Jestem ciekawa, jak im się spodobało. Jedno jest pewne: takiej przekąski nie ma nikt inny :).
Jest i trochę słodka, i oryginalna i trochę zdrowa. A przede wszystkim: domowa i bezglutenowa.
Skład wafli Miran: skrobia ziemniaczana, mąka sojowa, tłuszcz kokosowy, lecytyna sojowa, sól, aromat. Skład śliwelli domowej: śliwki, cukier dark muscodado, karob w proszku lub kakao.
„Śliwellę” przygotowałam w prosty sposób: do domowych powideł śliwkowych dodałam kilkanaście łyżek cukru dark muscovado (może być zwykły cukier) oraz 2-3 łyżki kakao. Chwilę gotujemy i gotowe. Nie podam wam teraz konkretnych proporcji, ale obiecuję, że w nowym sezonie śliwkowym opracuję je skrupulatnie 😎 W podobny sposób można przygotować „daktynellę” – suszone daktyle wystarczy zalać wrzątkiem, po 30 minutach odsączyć, wymieszać z cukrem i kakao, chwilę gotować i smarować – bułkę, wafle, wafle kukurydziane i co komu przyjdzie do głowy. Mniam.
Wiem, że dzieci z celiakią, podobnie jak ich glutenowi rówieśnicy, lubią słodycze i przekąski ze sklepu. W kolorowych opakowaniach, znane z reklam. Atrakcyjne, podobne do glutenowych (sporo bezglutenowych zamienników znanych słodyczy glutenowych znajdziesz w sklepie jedzbezglutenu.pl KLIK). Ale warto jak najczęściej podsuwać przedszkolakom i uczniom również zdrowe przekąski bezglutenowe. Przygotowane w domu, ze zdrowych i naturalnych składników. Mogą to być batony z suszonych owoców i orzechów, ciasteczka czekoladowe, rogaliki drożdżowe z dżemem, paluchy serowe, nachosy i inne smakołyki.
O tym, czy dzieci je polubią, może zadecydować m. in. nasze podejście do przekąsek bezglutenowych. Czy sami jemy czekoladowe batony czy marchewkowe słupki? Co kupujemy w marketach? Czy w domowym jadłospisie bezglutenowym stawiamy na prawdziwe jedzenie i naturalne składniki?
Gdy mowa o naturalnych składnikach, podrzucę jeszcze jeden przepis na krem czekoladowy z ciecierzycy, pyszny. Dzieci na moich koloniach bezglutenowych go uwielbiają! KLIK – przepis na domowy krem czekoladowy. Jest świetny do przekładania wafli, do smarowania bułek i rogali, do smakowania z paluchami drożdżowymi. No i idealny jako bezglutenowa przekąska!
TUTAJ ZNAJDZIESZ INNE ARTYKUŁY O DIECIE BEZGLUTENOWEJ W PRZEDSZKOLU I SZKOLE:
Śniadaniówka bezglutenowego ucznia – przekąski
Bezglutenowe Andrzejki w przedszkolu
Przedszkolanka zaszkodziła bezglutenowemu dziecku
Dieta bezglutenowa w przedszkolu
Bezglutenowe dziecko w przedszkolu i szkole
Back to school gluten-free + konkurs
Świąteczne łzy bezglutenowych dzieci
Bezglutenowe dzieci na łasce urzędników
Bezglutenowa przekąska dla ucznia
Z radością żegnamy przedszkole
Dyrektorka doprowadziła mamę do łez
Śniadaniówka bezglutenowego niejadka
Gdy bezglutenowego przedszkolaka kusi to, co koledzy jedzą przy stoliku
Sanepid: można przynosić jedzenie dla bezglutenowego przedszkolaka
Przedszkolak rozchorował się na „bezglutenowym” wikcie
Przedszkole nakarmi bezglutenowe dziecko, ale
Bezglutenowe dziecko idzie na glutenowe urodziny