Mięciutkie i pachnące kromki chleba bezglutenowego na stole każdego ranka? Tak, to możliwe! Jeśli masz thermomix lub lidlomix, koniec z suchym, twardym i czerstwym chlebem bezglutenowym! Przetestowałam i podaję sposób, jak odświeżyć chleb bezglutenowy w thermomixie. Jak sprawić, by zmiękczyć chleb bezglutenowy, by w konsystencji i strukturze był identyczny, mięciutki i pachnący, jak glutenowy. To naprawdę niezwykle proste i trwa tylko 8 minut na varomie (nakładce do gotowania na parze)! Od teraz Twój chleb bezglutenowy dla dziecka lub dorosłego będzie każdego ranka mięciutki, a w śniadaniówce długo zachowa świeżość.
Tak się składa, że celiakia wymaga od nas więcej zabiegów kulinarnych. Niewielu z nas ma ten luksus, by w specjalistycznej piekarni koło domu kupować świeży chleb bezglutenowy. No, ale nawet jeśli kupimy taki bochenek, to po 1-2 dniach on i tak straci miękkość. Podobnie jest z pieczywem o długim terminie ważności. Owszem, jest smaczne i zjadliwe i coraz częściej miękkie od razu po otwarciu opakowania i nie wymaga odświeżania. Ale …. nawet te nowoczesne chleby, bułki czy bajgle po odparowaniu są 100x lepsze!
Pieczywo bezglutenowe, zwłaszcza białe i puszyste, oparte na skrobiach lub niektórych rodzajach mąk (np. kukurydziana, jaglana), czerstwieje bowiem znacznie szybciej, niż pszenne. I nie ma na to to rady, nawet jeśli producenci stają na głowie, by temu zapobiegać. Dlatego na diecie bezglutenowej trzeba znać trochę tricków na szybkie odświeżanie pieczywa bezglutenowego. Przeczytajcie, a na pewno skorzystacie z porad.
W identyczny sposób w thermomixie lub lidlomiksie można odświeżać mrożony chleb bezglutenowy. To cenna informacja, gdyż wielu z nas ma w zamrażarce pokrojone różne rodzaje pieczywa. Przechowujemy w ten sposób część chleba czy bułek upieczonych w domu albo pieczywo kupione w internetowej piekarni lub w promocji.
Jak szybko zmiękczyć mrożony chleb? Na bawełnianej ściereczce wystarczy ułożyć kromki wyjęte bezpośrednio z zamrażarki i wydłużyć czas parowania o 2-3 minuty. Gotowe!
Życie na diecie bezglutenowej w Polsce jest coraz łatwiejsze, gdyż mamy dostęp do coraz lepszych produktów. Mimo to z chlebem czy bułkami zazwyczaj zawsze jest kłopot. Jak wspomniałam, nasze pieczywo szybciej traci świeżość, wilgotność, puszystość. To efekt braku glutenu, którego w 100% nie zastąpią nawet najdoskonalsze dodatki funkcjonalne, stosowane przez piekarzy.
Ale spokojnie, wystarczy mu „tchnienie ciepła” – o czym szerzej piszę w moim poradniku i bezglutenowej książce kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy” KLIK. Chleb czy bułki, poddane działaniu wysokiej temperatury, odzyskują lekką strukturę, wilgotność i miękkość. Jeśli zależy nam na chrupiącej skórce bochenka chleba lub bułeczek czy rogali, wystarczy wstawić te wypieki na około 5 minut do piekarnika (góra-dół, około 160 stopni C).
Dieta bezglutenowa nie odbiera nam zatem przyjemności jedzenia pysznego pieczywa. Wystarczą proste triki, by ulubiony chleb bezglutenowy zawsze był mięciutki, lekki, elastyczny i pyszny!