Blog

Jak wybrać prezent dla osoby na diecie bezglutenowej?

20/12/2017

Jak wybrać prezent dla osoby na diecie bezglutenowej?

20/12/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Spokojnie, jeszcze zdążycie kupić prezent pod choinkę dla osoby na diecie bezglutenowej :). Osoba na diecie bezglutenowej jest niby taka sama jak wszyscy, ale niezupełnie…. Ciekawa jest choćby kwestia prezentów dla osoby na diecie bezglutenowej. Oj zdziwilibyście się, co nas ucieszy pod choinką. Wbrew pozorom są to bardzo prozaiczne przedmioty, a sprawiające większą radość, niż wypasiony smartfon lub perfumy. Jaki zatem prezent wybrać dla krewnego lub przyjaciółki z celiakią i na diecie bezglutenowej? Co sprezentować studentowi na diecie bezglutenowej, a co dziecku lub dorosłemu? Oto kilka podpowiedzi od Bezglutenowej Mamy – aż na 13 stronach!

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

Bezglutenowa książka kucharska, jakiej jeszcze nie było

To będzie pierwsza Wigilia bez glutenu z poradnikiem i książką „W kuchni Bezglutenowej Mamy”, która ukazała się wiosną 2021 r (tuż po tym, jak wyzdrowiałam po Covidzie-19). Moja bezglutenowa książka kucharska jest już w ponad 3 tysiącach domów, a to wielka radość dla mnie – autorki i dla zespołu, który pracował nad tym projektem. 

Dlaczego moja bezglutenowa książka kucharska jest wyjątkowa? Ponieważ zawiera cenny poradnik o celiakii, diecie bezglutenowej, zakupach, diagnostyce, zbilansowaniu diety, leczeniu i monitorowaniu celiakii, o urządzeniu kuchni gluten-free. Moja bezglutenowa książka kucharska zawiera przepisy oparte na mąkach jednorodnych, ale i na miksach, zatem każdy znajdzie tu dla siebie sporo inspiracji.

Książka „W kuchni Bezglutenowej Mamy” zawiera 123 przepisy, w tym ponad 30 na pieczywo (drożdżowe, na zakwasie), ciasta, śniadania, obiady, kolacje i święta. Przepisy są opatrzone apetycznymi zdjęciami, które zostały wykonane podczas gotowania i pieczenia. Każdy przepis został sprawdzony dziesiątki razy. Wiele receptur znajduje się tylko w książce, nie znajdziecie ich na blogu. 

Eleganckie czekolady bezglutenowe bez dodatku cukru RED

O tym, że czekolady, bombonierki i batony bezglutenowe RED, bez dodatku cukru, mogą być prezentem na pod choinkę dla osoby na diecie bezglutenowej utwierdziło mnie niedawno 5 miłośników czekolad (m. in. z celiakią, insulinoopornością, cukrzycą). Ktoś spyta: czekolada pod choinkę? Już wyjaśniam. RED to elegancko opakowana bombonierka / czekolada bezglutenowa bez cukru, w świątecznym czerwonym opakowaniu, produkt z wyższej półki. Nie jest to czekolada bezglutenowa Goplana za 4 zł, ale produkt nieco droższy i ma to swoje uzasadnienie. Batony, bombonierki i czekolady bezglutenowe RED nie mają dodatku cukru, i nawet te mleczne czy z dodatkami zawierają zdecydowanie mniej tłuszczu i kalorii od klasycznych odpowiedników. Gdzie je kupić? W marketach Auchan, E.Leclerc, Intermarche, a także w Strefie Diet oraz w necie: Jedzbezglutenu.pl, Pięćprzemian.com.pl, StrefaMocy.pl, Sugarlesslife.pl, Guiltfree.pl.

Zobaczcie KLIK, co w czekoladzie bezglutenowej RED docenili miłośnicy tych boskich tabliczek… Tak, teraz Wigilia bez glutenu i prezenty choinkowe rysują się w jasnych barwach, a na pewno w mojej ulubionej czerwieni.

Bezglutenowy box na święta od Putki Bez Glutenu

Podoba mi się pomysł piekarni i cukierni Putka Bez Glutenu: można u nich zamówić – dla siebie lub dla kogoś w prezencie – świąteczny box bezglutenowy z gratisem. W zestawie za 87 zł (przesyłka gratis) jest świeże pieczywo bezglutenowe oraz słodkie, świąteczne wypieki na Boże Narodzenie bez glutenu i ekologiczna lniana torba oraz gwiazdka piernikowa w prezencie Jeśli zatem nie masz pomysłu na prezent dla mamy, cioci lub koleżanki na diecie bezglutenowej, box z Putki jest strzałem w dziesiątkę. Ten prezent nie powędruje na dno szuflady, nie trafi też na Allegro. Zniknie w żołądkach domowników, zanim skończą się święta.

 Wystarczy złożyć zamówienie jednym kliknięciem, a całą logistyką i pięknym opakowaniem zajmą się pracownicy piekarni. Sprawią, że bezglutenowy box dotrze do wskazanej osoby 22 grudnia, a więc tuż przed bezglutenową Wigilią. Nie trzeba wybierać produktów i czytać ich składów, bo box to gotowy zestaw świeżych chlebów, bułek i świątecznych wypieków, ale i ciasteczka korzenne, paszteciki z kapustą, duet serowo-makowy, piernik z powidłami). W gratisie będzie ekologiczna, dobra gatunkowo torba lniana oraz gwiazdka piernikowa.

Nie trzeba chodzić po sklepach w czasie pandemii, głowić się nad wyborem perfum tudzież bonów do sieciówki odzieżowej, nie trzeba podejmować żadnych decyzji – w 5 minut masz gotowy i trafiony prezent dla osoby na diecie bezglutenowej. Przyznam, że sama byłabym zachwycona takim upominkiem od gwiazdora. I dziwię się teraz, że nikt wcześniej w bezglutenowym świecie w Polsce nie wpadł na tak prosty pomysł 😁 O, przepraszam – bezglutenowa cukiernia Vaniliowa spod Poznania rozwozi weekendowe i świąteczne boxy z ciastami, ale to usługa regionalna, nie ogólnopolska. 

 

Czeskie i słowackie – nowe słodycze bezglutenowe na Mikołajki i pod choinkę

Baza słodyczy bezglutenowych w Polsce jest mniej więcej stała, dlatego trudno sprawić mega frajdę dziecku z celiakią, prawda? Ale naprzeciw oczekiwaniom rodziców i dzieci wyszedł niedawno sklep internetowy Jedz Bez Glutenu, który wprowadził czeskie i słowackie produkty oraz słodycze bezglutenowe. Dotąd ten sklep był znany z bogatej oferty włoskiej marki Dr. Schär – 100% ich asortymentu, w tym pyszne Melto i Tempties. W nowej ofercie znajdziemy teraz kultowe Marlenki, pyszne batony bezglutenowe: Yummy, Brigit, Bongo, TatraMelky, ale również pyszne biszkopciki kakaowe, owsianki w kubeczkach, chrupki owocowe, ciasteczka, liofilizowane owoce… po prostu same pyszności, a wszystko 100% bezglutenowe, sprawdzone, od zaufanych producentów.  

Moim dzieciom nie powiedziałam o tym sklepie, bo chcę im zrobić niespodziankę. Pod choinkę zamówię im bezglutenowe słodycze czeskie i słowackie – takie, których nie znają i nie widzieli na oczy 😁 Bo przecież o to chodzi w prezentach gwiazdkowych: o zaskoczenie, sprawienie mega radości,  o czekanie na kolejne święta ….

Zaproszenie do pensjonatu bezglutenowego Moje Tatry

Nietuzinkowym prezentem pod choinkę może być również zaproszenie na weekend lub ferie albo wakacje do bezglutenowego pensjonatu Moje Tatry w Białym Dunajcu. To pensjonat w 100% bezglutenowy, prowadzony przez góralkę z celiakią, pasjonatkę Tatr, dobrej kuchni, spotkań z ludźmi, kultury i sztuki regionalnej. Miejsce przyjazne singlom, seniorom i rodzinom z dziećmi na diecie bezglutenowej, bezpieczne także w czasie pandemii koronawirusa. Tu odbywają się bezpłatne warsztaty kulinarne z Bezglutenową Mamą, kuligi, warsztaty plastyczne dla dzieci, biesiady z muzyką góralską. Całości dopełnia rodzinna atmosfera, dieta wegańska lub wegetariańska na życzenie, usytuowanie z dala od innych obiektów turystycznych oraz łatwy dojazd pociągiem do Zakopanego – 12 minut. 

Prezent w postaci wakacji bez glutenu możesz zamówić poprzez stronę Moje Tatry KLIK.

Bajka – pocieszajka dla dzieci na diecie bezglutenowej

Na pierwszym miejscu listy prezentów dla dzieci na diecie bezglutenowej z wielką radością ustawiam bajkę-pocieszajkę. To pierwsza w Polsce tak bogato ilustrowana i atrakcyjnie wydana książka dla dzieci z celiakią. „Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu to bajka terapeutyczna, napisana z myślą o dzieciach, ale niezwykle pomocna również rodzicom, dziadkom, ciociom czy nauczycielom w przedszkolu. Więcej o bajce przeczytacie w sklepie: www.sklep.bezglutenowamama.pl. 

Z okazji świąt do sprzedaży trafiła również limitowana edycja maskotek. Kukusia, maskotkę Zosi, można kupić w pakiecie z książką lub indywidualnie – TUTAJ.

Bajka o Zosi i jej pluszowym Kukusiu bawi małych czytelników, ale ukazuje też świat dziecięcych uczuć i zabaw. Jako bajka – pocieszajka ma walory terapeutyczne i edukacyjne. Prostym językiem wyjaśnia, co to jest celiakia, gluten, dieta bezglutenowa. Książeczka mieści się w plecaczku. Ma szyte strony, więc przetrwa wszelkie próby. Wydawca bajki – pocieszajki zadbał również o jakość papieru – zastosował najwyższej jakości papier i karton okładkowy Pergraphica. Bajka „Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu” porusza tematy medyczne, dlatego powstała w oparciu o konsultacje specjalisty. Opieką literacką książkę otoczyła profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk dr hab. Beata Śniecikowska.

Drodzy dorośli – czy wiecie, co czuje kilkuletnie dziecko, gdy w szpitalu dowiaduje się, że odtąd musi jeść bezglutenowo? Uwierzcie, dla niego zmienia się cały świat, a dorosłym trudno znaleźć odpowiedzi na trudne pytania. Wiem, bo zmierzyłam się z tym jako dziecko.  „Jeść bez glutenu – czyli jak? I dlaczego? A co to w ogóle jest ten gluten? Czy ta celiakia i dieta zostają ze mną już na zawsze? Jak to będzie w przedszkolu, na urodzinkach i wycieczkach? Czy już zawsze będę inna?”

„Po okruszku boli w brzuszku to:

  • 80 kolorowych stron z artystycznymi ilustracjami
  • Bajka dla dziecka, poradnik dla rodziców i dziadków
  • Zdrowe przepisy na pyszne słodkości dla całej rodziny
  • Nie wiesz, jak przygotować dziecko na biopsję? Przeczytaj z nim bajkę-pocieszajkę
  • To opowieść o tym, że każdy z nas jest inny
  • Bajka uczy akceptacji i tolerancji wśród rówieśników
  • Pomaga dziecku zrozumieć, dlaczego musi być na diecie
  • Świetna pomoc dydaktyczna dla nauczycieli przedszkolnych i szkolnych

 

A może zestaw dobrych produktów bezglutenowych?

Osoba na diecie bezglutenowej z pewnością doceni wysokiej jakości produkty spożywcze, niedostępne na co dzień w marketach. Nie zarzucaj jej jednak zdrowymi mąkami, jeśli jest zapracowanym lekarzem czy fryzjerem, bo najzwyczajniej w świecie nie zdoła ich wykorzystać. Możesz jednak kupić coś, co przyda się każdemu, to m. in. bogaty wybór zdrowych produktów bezglutenowych  marki Pięć Przemian. W ich ofercie są zdrowe słodycze, przekąski, bakalie, napoje, ale i mega proste mieszanki do upieczenia chleba bezglutenowego w 2 minuty  – a wszystko nietuzinkowe, o świetnym składzie i doskonałej jakości surowców. Ja uwielbiam ich żurawinę  i daktyle w czekoladzie, śliwki w czekoladzie, śliwki i banany suszone, morele suszone, wszelkiego rodzaju owsianki i musli, migdały z chili, morwę, czarny czosnek – no chyba wszystko od nich kocham i zawsze się cieszę, gdy dostaje w prezencie ich produkty. Znajomi już wiedzą, co zawsze mnie ucieszy 😁

Ciekawe akcesoria do pieczenia

Choć obecnie – w 2020 r. – osoba na diecie bezglutenowej może kupić niemal wszystkie produkty spożywcze w wersji gluten – free, nadal zdrowiej i smaczniej jest przygotować je w domu. Jeśli bliski lub znajoma na diecie bezglutenowej, której chcesz kupić prezent pod choinkę, lubi pracę w kuchni i ma smykałkę do pieczenia, rozważ zakup ciekawych foremek silikonowych. Znajdziesz je w sklepach internetowych ze sprzętem agd i od razu uprzedzam, że nie ma specjalnych foremek do wypieków bezglutenowych – kupujemy te same, co glutenożercy 😎

Dla przykładu: sama sobie sprawiłam niedawno formę silikonową do chleba z wzorkiem, a także formy do mini -bagietek, do hot – dogów i paluszków. Ale myślę, że w wielu domach, zwłaszcza jeśli są tam dzieci, przyda się jeszcze forma do bułek, do pieczonych donutów, gofrów, magdalenek, do wycinania kajzerek, do muffinek itp. Uwaga: nie „uszczęśliwiaj” akcesoriami do pieczenia osoby, która nie cierpi kulinarnych zajęć 😁 A jeśli już kupujesz takie prezenty, raczej szukaj ich w sklepach internetowych i wybieraj nietypowe kształty, koniecznie silikonowe. 

Probiotyk bezglutenowy lepszy niż czekoladki lub skarpetki ;) 

Nie śmiejcie się, ale skarpetki, kawa, czekolada lub zestaw witamin to może być dobry prezent pod choinkę – np. dla taty, babci, cioci czy wujka. Dorośli często lubią praktyczne prezenty i nie ma w tym nic niestosownego. Ale… jeśli zastanawiacie się, jaki wybrać prezent dla dorosłej osoby z celiakią, rozważcie dobry probiotyk bezglutenowy. Dorosła osoba z celiakią często zmaga się bowiem z wieloma dolegliwościami: wzdęcia, zaparcia, biegunki, ale też depresja, migrena czy osłabienie odporności. Właśnie takie objawy łagodzi probiotyk znanego producenta – Sanprobi Barier, który wspiera odbudowę śluzówki jelita i jest przebadany na zawartość glutenu. Zawiera on 8 dokładnie przebadanych i żywych szczepów bakterii, które zapobiegają działaniom niepożądanym, związanym z uszkodzeniem bariery jelitowej.  Mercedesem jest natomiast bezglutenowy probiotyk VSL#3  – ma najwyższe na rynku stężenie żywych bakterii, żaden inny probiotyk nie ma lepszych parametrów: 450 miliardów w jednej saszetce i kapsułce. To preparat sprawdzony w ponad 80 badaniach klinicznych, wielokrotnie opisany w literaturze naukowej KLIK CZYTAJ WIĘCEJ.  

Dodatkowo, VSL#3 wyróżnia się kompozycją 8 szczepów z 3 różnych rodzin – ta różnorodność też ma znaczenie. Dla dziecka i dorosłego z celiakią jest również istotny fakt, że stosowanie diety bezglutenowej może spowodować spadek bakterii Bifidobacterium, Lactobacillus. Suplement VSL#3 jest silnie skoncentrowany i zawiera bakterie z grupy Bifidobacterium, Lactobacillus – zatem uzupełnia to, czego nam brakuje.

Kuracja probiotykiem powinna trwać około trzy miesiące (2 x dziennie kapsułka), ale wspierać ją powinna zdrowa dieta bezglutenowa oraz żywność probiotyczna (kefir, maślanka, jogurt, kapusta i ogórki kiszone). Probiotyk należy zażywać w trakcie chłodnego posiłku (np. kanapka), nie wolno go popijać ciepłymi płynami, tylko chłodną wodą. Sanprobi Barier kosztuje w aptekach stacjonarnych i internetowych około 25 zł za 40 kapsułek. 

Zestaw aromatycznych przypraw bezglutenowych

Jestem pewna na 100%, że każdą osobę z celiakią ucieszy zestaw dobrych przypraw bezglutenowych. W zielarniach, sklepach osiedlowych ani w marketach nie znajdziemy bowiem takich przypraw – wszystkie zawierają gluten albo są nim zanieczyszczone. Obecnie jedynym producentem przypraw bezglutenowych jest firma Magros ze Szczecina. Ma w asortymencie wszystko, o czym może zamarzyć bezglutenowa gospodyni. Są zioła, mieszanki przyprawowe, przyprawy jednorodne. Są przyprawy do pierników, do kawy, do ziemniaków, bigosu, ryb, drobiu. Jest kardamon, pieprz czarny, zielony, czerwony i biały. Nie umiem powiedzieć, czego nie mają, bo mają chyba wszystkie przyprawy….  

Przyprawy bezglutenowe Magros są sprzedawane w stosunkowo dużych opakowaniach, zatem ich cena jest porównywalna z małymi porcjami przypraw w marketach. Można je kupić w sklepie internetowym producenta, ale również w wielu sklepach z żywnością bezglutenową w sieci: Jedz Bez Glutenu, Smaki Diet, Friendly Food, Las Vegan itd. 

Są nieocenione w każdej kuchni i na pewno sprawią ogromną radość pod choinką. Można kupić zestaw takich bezglutenowych przypraw, elegancko je opakować (uwaga: zadbaj o szczelne wewnętrzne opakowanie, bo te przyprawy są bardzo aromatyczne) i sprawić ogromną radość osobie na diecie bezglutenowej. W połączeniu np. z młynkiem do kawy niesamowicie wzbogacą każdą bezglutenową kuchnię. 

Panettone – elegancko opakowana babka bezglutenowa    z rodzynkami

Panettone to obco brzmiąca nazwa babki na Boże Narodzenie, nieznana powszechnie w Polsce. Panettone (bezglutenowe i glutenowe) wywodzi się z Włoch. To puszysta babka w kształcie kopuły, obficie nadziewana rodzynkami oraz kandyzowaną skórką pomarańczową, zawsze pakowana w kartonowe pudełeczko. Kilka lat temu bezglutenowe panettone oferowała w Polsce marka Nutrifree, ale odkąd wycofała się z naszego rynku, słuch o włoskim, bezglutenowym panettone zaginął.

I wreszcie w 2019 r. pojawiło się pierwsze polskie, bezglutenowe panettone. Stworzyła je polska marka Incola. Bezglutenowe panettone z Incoli KLIK nie zawiera jaj, ale ma mleko w proszku (więc nie jest to ciasto dla osób z celiakią i dodatkowo na diecie bezmlecznej – dla nich Incola ma wegańską chałkę z czekoladą lub bez). Bezglutenowe panettone z Incoli jest opakowane w świąteczne pudełeczko, eleganckie i jednocześnie prezentowe. Dlatego to doskonały pomysł na prezent dla osoby na diecie bezglutenowej. Gdzie kupić bezglutenowe panettone? W sieci sklepów Auchan (na dziale ze zwykłym pieczywem lub na bezglutenowym regale), a także w sklepach internetowych i eko w całej Polsce.

Jak smakuje? Jadłam, więc powiem ;) Panettone bezglutenowe z Incoli jest puszyste, w smaku nieco przypomina ich wegańską chałkę, ale jest zdecydowanie bardziej aromatyczne (kandyzowane owoce – to jest to ;) ) Nam smakowało, ale nie znamy smaku glutenowego panettone. jak sprawdzić, czy Incola zbliżyła się do oryginału? Jedno bezglutenowe panettone wyślę przyjaciołom we Włoszech – niech ocenią specjaliści ;) Nie zmienia to faktu, że ślicznie opakowane panettone bezglutenowe będzie miłym prezentem dla dziecka czy dorosłego z celiakia i na diecie bezglutenowej. 

Hiszpańska oliwa z oliwek – gwarantowana jakość

Osobiście nie obraziłabym się:), gdyby Bezglutenowej Mamie ktoś zechciał podarować oliwę z oliwek – ale nie byle jaką ;) W marketach jest mnóstwo oliw, które mimo pięknych opakowań, nazw i cen są po prostu masowymi produktami, często mieszankami oliw i nie mają nic wspólnego z tym śródziemnomorskim skarbem. Odkąd w Oliwnym Raju, na targach w Łodzi, odkryłam oliwę Casa de Hualdo, już wiem, co to jest PRAWDZIWA OLIWA Z OLIWEK. Tłoczona z oliwek konkretnego szczepu, w ciągu 4-6 godzin od zerwania – dzięki temu zachowuje idealną kwasowość i mnóstwo witamin oraz polifenoli – naturalnych antyoksydantów. W zależności od szczepu ma pikantny lub delikatny smak, pachnie letnią łąką, trawą… Smakuje ZE WSZYSTKIM. Dla mnie nie istnieje od tej pory inna oliwa z oliwek. Dlatego tak bardzo się ucieszę właśnie z tak wyszukanego prezentu dla osoby na diecie bezglutenowej. Tym bardziej, że nasza rodzina miesięcznie zjada jakieś 2 litry tej oliwy….

Młynek do kawy – do mielenia ziaren bezglutenowych

Czy młynek do kawy to dobry prezent dla osoby na diecie bezglutenowej? Tak, bo można w nim zmielić słonecznik, który potajemnie wsypie się dziecku do kaszki lub kotletów, można w mig uzyskać porcję mąki gryczanej lub mąkę z czerwonej soczewicy do panierowania kotletów… W bezglutenowej kuchni sprawdzi się najzwyklejszy młynek do kawy z marketu za 40 – 50 zł. Tym bardziej, że nikt nie będzie w nim mielił jednorazowo kilograma kaszy gryczanej czy soczewicy, a raczej po 50 – 100 g. Młynek do kawy to doskonały sprzęt – mielę w nim ziarna słonecznika, które dosypuję potajemnie Zosi do owsianki lub kotletów mielonych (słonecznik to doskonałe źródło witamin z grupy B, których często brakuje osobom z celiakią), mielę siemię lniane, nasiona chia, orzechy i migdały. Mielę je na bieżąco, tuż przed podaniem – dzięki temu uzyskuję świeży, pełnowartościowy produkt. Polecam w każdej kuchni ;) 

Osoba na diecie bezglutenowej nie obrazi się również za prezent w postaci tostera czy opiekacza – tym bardziej, że w celiakii nie można korzystać z tego samego sprzętu do podgrzewania kanapek, co glutenowcy. 

Książki o diecie bezglutenowej

Jako miłośniczka słowa pisanego na pierwszym miejscu stawiam książki – w tym przypadku o diecie bezglutenowej. I wcale nie muszą to być książki z przepisami bezglutenowymi – no bo obdarowany, mimo diety leczniczej, ma prawo nie lubić gotowania, prawda? Ale jestem przekonana, że każda osoba na diecie bezglutenowej chętnie przeczyta porady, wskazówki dotyczące stosowania diety w praktyce. Pozna najnowsze badania dotyczące leczenia celiakii, zainspiruje się prostymi pomysłami na szybkie śniadania czy obiady. Gdy sama zaczęłam traktować swoją chorobę bardziej świadomie i odpowiedzialnie, połykałam wszystkie książki na ten temat. Wtedy było ich niewiele, najczęściej autorstwa cudzoziemców. W tamtym okresie takie prezenty cieszyły mnie szczególnie, choć do dzisiaj wszystkie książki są dla mnie najmilszym podarkiem.

Obecnie jest na rynku całkiem sporo książek o diecie bezglutenowej, choć nie wszystkie są warte uwagi. Bezglutenowa Mama poleca to, co sama przeczytała i zrecenzowała – KLIKNIJ

Dorosły czy student na diecie bezglutenowej podróżuje czasem zawodowo lub turystycznie – i ma wówczas spory kłopot z dietą bezglutenową poza domem. Niewiele jest restauracji bezglutenowych, a Mc Donald’s Polska (w odróżnieniu od Czech, Słowacji, Włoch, Hiszpanii itd.) nie oferuje bezglutenowych hamburgerów, jak na lekarstwo jest również barów z szybkim jedzeniem gluten-free. Można wziąć oczywiście z domu kanapki, obiad, sałatki (dlatego polecam pojemniki do żywności) i przekąski, ale nie zawsze mamy warunki, by skorzystać z własnego prowiantu bezglutenowego. Przetestowałam na własnej skórze – w takich awaryjnych sytuacjach sprawdzają się termosiki obiadowe. Nie muszą być wypasione, wystarcza takie z Decathlona, a nawet z supermarketu. Najlepsze są jednokomorowe i małe, mieszczące np. ciepłą, gęstą zupę i kawałek mięsa czy porcje strączków. 

Bezglutenowe słodycze na święta

Jestem pewna, że słodycze ucieszą niemal każdego, nie tylko na diecie…. W tym przypadku ważne jest, aby były to słodycze bezglutenowe, bezpieczne i o dobrym składzie. W marketach, w sklepach BIO i dyskontach jest już sporo takich produktów, ale nie wszystkie są oznaczone jako produkty bezglutenowe. Dlatego bezglutenowa Zosia na filmiku podpowiada, jakie słodycze są gluten -free. 

Paczka z produktami bezglutenowymi

Jeśli szukasz prezentu dla osoby na diecie bezglutenowej, która lubi piec i gotować, oprócz książki z przepisami bezglutenowymi możesz jej podarować niezbędne produkty. Mogą to być mixy bezglutenowe, lepsze gatunkowo mąki bezglutenowe BIO, bakalie bezglutenowe i BIO, pieczywo, kasze itp. Tych produktów szukaj na regałach bezglutenowych w marketach (linki poniżej), w sklepikach BIO, a także w sklepach internetowych. Upewnij sie tylko, czy osoba, która pragniesz obdarować, nie cierpi na dodatkowe nietolerancje pokarmowe, np. mleko, jaja, soja, orzechy, sezam itp. 

Polecane produkty:

Sklep internetowy Glutenex

Ciekawe produkty bezglutenowe możesz znaleźć również w sklepach internetowych producentów żywności bezglutenowej. Często można tam znaleźć fajne produkty niespotykane w marketach.

Najstarszym (tuż po Celiko) producentem żywności gluten – free jest wielkopolski Glutenex. Firma, do której mam szczególny sentyment, gdyż wychowałam się na jej produktach. Dziś Glutenex jest producentem najlepszych cukierków bezglutenowych i słodyczy.  Na uwagę zasługują m. in. (kliknij w nazwę):

Schaer – numer jeden w Europie

W Europie czołowym producentem żywności bezglutenowej jest firma Dr. Schär z Włoch. Od kilku lat mamy w Polsce niemal nieograniczony dostęp do tych produktów, ale pamiętam czasy, gdy dystrybuowała je tylko jedna firma… Dr. Schär  ma tę przewagę nad innymi, iż produkuje żywność bezglutenową, ale również bez pszenicy (nie używa skrobi pszennej bezglutenowej). Firma ma własne laboratoria i fabryki na całym świecie. W Polsce produkty Dr. Schär są dostępne m. in. w Kauflandzie, Netto, Piotrze i Pawle, Rossmannie, Carrefour, Interarmche, w Kuchniach Świata oraz w sklepach internetowych Jedz Bez Glutenu, Smaki Diet czy Friendly Food. Osoby, a zwłaszcza dzieci na diecie bezglutenowej cenią tę markę, ponieważ oferuje świetne pieczywo bezglutenowe i bezglutenowe odpowiedniki wielu słodyczy, np. (kliknij w nazwy poniżej):

Prezent od serca

Bezglutenowy prezent można kupić również na ostatnią chwilę, nawet w wigilijny poranek. Czynne są wówczas jeszcze wszystkie dyskonty i markety, a także galerie z księgarniami i sklepami spożywczymi. Jeśli więc szukacie bezglutenowe prezentu na ostatnią chwilę – głowa do góry. Z moim przewodnikiem na pewni uda się znaleźć coś odpowiedniego i wspaniałego. 

Prezent powinien być od serca – i nie ma nic milszego, gdy otrzymujemy upominek dedykowany nam, zdobyty z myślą o naszych potrzebach czy zainteresowaniach. Zatem powodzenia na zakupach!

Galeria zdjęć bezglutenowych prezentów

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się