Aż cztery nagrody za najsmaczniejsze pieczywo bezglutenowe za 2020 r. zdobyła warszawska piekarnia Putka Bez Glutenu. W plebiscycie jednego ze stowarzyszeń wygrały Putkowe dwa rodzaje bułek bezglutenowych oraz dwa chleby bezglutenowe – wszystkie w kategorii „Pieczywo tradycyjne”. Nie dziwię się: tych czterech zwycięzców i w naszym domu króluje na stołach, dzieci doceniają smak tego pieczywa, miękki środek, kolor i dodatki. 

Konkurs na najsmaczniejsze pieczywo bezglutenowe 2020 r.

W konkursie na najsmaczniejsze pieczywo bezglutenowe 2020 głosowali konsumenci. W kategorii świeże pieczywo bezglutenowe – bułki oraz chleb – zwycięzcami zostały dwie piekarnie: Putka Bez Glutenu (I i II miejsca w obu kategoriach) oraz Jarzębińscy (III miejsca). W kategorii pieczywa długoterminiowego liderem – zdaniem uczestników konkursu – są marki Incola (I i II miejsce) oraz włoski Dr. Schär. W kategorii pieczywa chrupkiego zwycięzcami są Sonko, Kupiec i Piekarnia Jarzębińscy. Niekwestionowanym liderem konkursu i producentem najsmaczniejszego pieczywa bezglutenowego w Polsce stała się więc – po raz kolejny – piekarnia Putka Bez Glutenu. Zgarnęła bowiem po dwa pierwsze miejsca w obu kategoriach. Jakie wypieki wygrały w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej?

Najsmaczniejsze chleby bezglutenowe

I miejsce w kategorii CHLEB ŚWIEŻY zdobył chleb rustykalny, a II – chleb ze słonecznikiem – oba z piekarni Putka Bez Glutenu KLIK poznaj składy. Chleb słonecznikowy to nowość w ofercie Putki, ale już zyskał grono wielbicieli. Pamiętam, jak zajadali się nim uczestnicy zimowych wakacji bez glutenu w pensjonacie Moje Tatry… Z kolei bezglutenowy chleb rustykalny nie znika z piedestału – jest dobrze znany konsumentom, a potwierdzeniem jego wyjątkowości jest II miejsce w identycznym konkursie w 2018 r. Tak trzymać – ten chleb lubią ludzie z celiakią. 

Oba chleby to małe bochenki, w sam raz na jeden dzień dla rodziny lub na 3-4 dni dla dziecka. Bardzo dobrze znoszą mrożenie zarówno w całości, jak i w kromkach. Oba chleby będą serwowane dzieciom na tegorocznych koloniach z dietą bezglutenową i w 2021 r. Bo piekarnia Putka Bez Glutenu jest stałym partnerem naszych kolonii. 

Bułki bezglutenowe – te najsmaczniejsze

Jeszcze do niedawna dieta bezglutenowa oznaczała brak bułek, ale czasy się zmieniły. Dziś osoby z celiakią mają do wyboru naprawdę sporo bułek, zarówno świeżych, jak i o długim terminie przydatności. A które bułki uznano w konkursie za najsmaczniejsze? Znów I i II miejsce powędrowały do piekarni Putka Bez Glutenu, kolejno wygrały bułka hamburgerowa i bułka wyborowa (tzw. bagietka) – na skrobi pszennej bezglutenowej. Trzecie miejsce przypadło bułce z piekarni Jarzębińscy. 

Wszystkie te bułki bezglutenowe są gotowe do jedzenia od razu po otwarciu opakowania (idealne na wakacje bez glutenu), ale osobiście wolę je odpiec przez 5 minut w 170 stopniach C. Skrobia odbudowuje wtedy swoją strukturę, skórka nabiera chrupkości, no i ten zapach, roznoszący się po całym domu…. Bułka hamburgerowa Putki służy nam najczęściej – wbrew nazwie – jako pieczywo na śniadanie lub kolację, ale w hamburgerach też jest genialna. Z bułka wyborowa to idealna baza na zapiekanki (niżej na zdjęciu- zapiekanki w wykonaniu mojej nastolatki z celiakią), ale również na czosnkowe grzanki. od razu wspomnę, że te grzanki pojawią się również na moich koloniach dla dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej. Co roku są hitem w jadłospisie .

Gdzie kupić zwycięskie bułki bezglutenowe?

Bułki i chleby z Putki Bez Glutenu można kupić stacjonarnie w firmowych sklepach na Mazowszu i w Łodzi, a także firmowym sklepie internetowym KLIK. Są dostępne również w partnerskich sklepach – np. Smaki Diet, a w zachodniej Polsce – w sieci ASPROD. Z kolei pieczywo od Jarzębińskich można zamawiać poprzez kontakt przez ich stronę – nie mają sklepu internetowego. Pieczywo Incoli o długim terminie przydatności do spożycia znajdziesz m. in. w ich firmowym sklepie w Krakowie, w sklepach internetowych oraz np. w sieciach Carrefour i Kuchnie Świata. 

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!