Producenci żywności wiedzą, jakim magnesem jest dopisek „gluten-free”. Nawet jak skład produktu przypomina tablicę Mendelejewa. Tysiące osób na świecie przechodzi na dietę bezglutenową w przekonaniu, że czyni to dla swego zdrowia. Rynek produktów gluten-free rośnie z miesiąca na miesiąc. Ale wbrew pozorom nie są to powody do radości. Bo to mit, iż dieta bezglutenowa jest zdrowa… Kochani: dieta bezglutenowa to jedyny sposób leczenia celiakii i – co ważne – trwa on przez całe życie. Szkoda zdrowia na eksperymenty z dietą bezglutenową bez potrzeby 🙂 

Przesłaniem tego artykułu (*) jest teza, że źle zbilansowana dieta bezglutenowa oparta na gotowych, przetworzonych produktach może prowadzić do niedoborów żywieniowych i chorób.

 

Zamienił stryjek siekierkę na kijek

Dieta bezglutenowa to jedyne lekarstwo w leczeniu celiakii, czyli trwającej całe życie nietolerancji glutenu. Stosowanie tej diety jest konieczne przy alergii na gluten lub pszenicę/żyto/jęczmień, wspomaga też leczenie choroby Hashimoto, autyzmu czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Obecnie wiele osób odstawia gluten z wyboru, w przekonaniu, że przechodzi na zdrowy sposób odżywiania.

 

ksiazka Biedronka (1)Podczas spotkań z producentami żywności, pracownikami gastronomii, uczniami czy studentami słyszę często, że dieta bezglutenowa jest zdrowa. Co gorsza, takie przekonanie ma coraz więcej osób. W mediach nie brakuje artykułów i audycji o korzyściach płynących z odstawienia glutenu. Celebryci zwierzają się z lepszej jakości życia, którą cieszą się dzięki diecie bezglutenowej. Na rynku pojawia się coraz więcej książek o złym glutenie i pszenicy. Jednak jeszcze zbyt rzadko wspomina się o tym, że samo zastąpienie produktów glutenowych ich bezglutenowymi zamiennikami może prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych i chorób. Mówiąc bardziej kolokwialnie: taka dieta bezglutenowa, oparta gotowych produktach, na skrobi, na ryżu, ziemniakach i kukurydzy jest po prostu niezdrowa. Można powiedzieć: zamienił stryjek siekierkę na kijek.  Dlaczego?

 

plateczkiPosłużmy się przykładem płatków śniadaniowych. W ich składzie mamy np. do dyspozycji: olej palmowy, syrop glukozowy, maltodekstrynę, E 339 – fosforan trisodowy, E 322 – lecytynę sojową, E – 150 c – karmel amoniakalny, E 160 b – annato, E 306 – tokoferole, E 307-309 tokoferole syntetyczne.

Płatki są wzbogacane w witaminy i składniki mineralne, ale codzienne fundowanie sobie śniadania w tej postaci może źle wpływać na wątrobę, żołądek, wywołać problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, przyczyniać się do wzrostu zachorowań na raka jelit i piersi oraz podwyższać cholesterol, czyli generować problemy kardiologiczne – wymienia dietetyk Agnieszka Pęksa w książce „Pyszna zmiana, czyli moje życie bez glutenu”.

 

Co w składzie piszczy

Obraz 513Niepodważalne jest to, że wprowadzenie ścisłej diety bezglutenowej i stosowanie jej do końca życia jest jedyną metodą leczenia celiakii. U chorych ustępują objawy, odbudowują się kosmki jelitowe, zdecydowanie poprawia się jakość życia. Wielu osobom to wystarcza, by cieszyć się z pozytywnej zmiany. Nie zawsze więc zadadzą sobie trud pogłębiania wiedzy o swej chorobie i diecie. Niezbyt masowo korzystają z organizowanych w całej Polsce spotkań i wykładów dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Takie spotkania organizuje m. in. nasze bezglutenowe stowarzyszenie – Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy KLIK.

 

bulka bezglutenNadal zbyt rzadko korzystają z pomocy dobrego dietetyka i tylko pobieżnie czytają etykiety specjalistycznych produktów, którymi się odżywiają. Najczęściej są też przekonani, że jedzą zdrowo, bo bezglutenowo.

Tymczasem skład wielu gotowych produktów bezglutenowych nie różni się od glutenowych odpowiedników. Oczywiście nie ma tam glutenu, ale są sztuczne barwniki i aromaty, konserwanty, emulgatory, sproszkowane jaja, utwardzone tłuszcze, syropy glukozowe i glukozowo-fruktozowe, maltodekstryny, difosforany, soja, skrobia modyfikowana….

 

Alma Wroclaw (11) Czy to składniki zdrowej diety? Czy chcemy to serwować codziennie swoim dzieciom, rodzicom, sobie? Tak przy okazji: termin ważności bezglutenowego paczkowanego pieczywa wynosi nawet kwartał….

Czasem gotowy produkt bezglutenowy ma nazwę sugerującą zdrowe składniki, czasem faktycznie zawiera siemię lniane, sezam, grykę czy orzechy. Ale to mało znaczące dodatki w morzu bezglutenowej chemii (patrz tabela nr 2).

Nie używamy bardzo popularnych gotowych mieszanek mąk bezglutenowych, „wzbogaconych”  skrobią pszenną bezglutenową, gumą guar, hydroksypropylometylocelulozą  lub innymi dodatkami E. 

 

Alma Wroclaw (15)– Naprawdę można doskonale sobie bez nich poradzić!  – przekonują Marta Szloser  i Wanda Gąsiorowska w swej książce „Kuchnia polska bez pszenicy”.-  Nie w tym rzecz, by eliminując z diety niebezpieczny gluten, prowokować szkodliwą chemią spożywczą inne dolegliwości. Jeśli już musisz (z powodu choroby) lub chcesz (z wyboru) odżywiać się bezglutenowo, czyli zdrowiej, pomyśl o pozbyciu się z jadłospisu również innych podstępnych składników.

 

Nie tylko chemia szkodzi

Alma Wroclaw (27)Dietetycy i gastronterolodzy coraz częściej biją na alarm i starają się edukować pacjentów na diecie bezglutenowej. Pod warunkiem, że ci trafią do gabinetów specjalistów…. Otóż osobom na diecie bezglutenowej, podobnie jak tym na konwencjonalne diecie, szkodzi oczywiście chemia zawarta w przetworzonych produktach. Ale nadal niewielu chorych wie, że specjalistyczne produkty są zwykle o wiele uboższe w składniki odżywcze, niż glutenowe odpowiedniki.

 

Alma Wroclaw (19)Mają często niską zawartość witamin z grupy B, żelaza, cynku, magnezu wapnia i błonnika. Są też źródłem dużej ilości tłuszczu (w tym tłuszczów nasyconych i utwardzonych olejów roślinnych), sacharozy, bezglutenowych skrobi. Mają także wysoki indeks glikemiczny. Dziś życie na diecie bezglutenowej jest o wiele łatwiejsze, niż 35 lat temu (gdy u autorki testu rozpoznano celiakię). W latach 80-tych nie było bezglutenowych makaronów, ciastek, chlebów i bułek, brakowało nawet mąki kukurydzianej.

 

sp 12 leszno (2)Obecnie można kupić wszystko, ale czy to powód do radości?

Dostępne są m. in. koncentraty mąki bezglutenowej (czyli mieszanki mąk, skrobi i zagęszczaczy) pozwalające przyrządzić dania podobne w smaku i strukturze do dań glutenowych.

 

francuskieSą zupy w proszku, spody do pizzy, chleby, bułki, ciastka itp. – ale większość jest produkowana na bazie skrobi, co obniża  ich wartość odżywczą, zwłaszcza w stosunku do witamin z grupy B, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Nie powinny być więc stosowane w diecie jako jedyne z grupy produktów zbożowych.

Dlaczego? Jakie są konsekwencje diety opartej przede wszystkim na gotowych produktach bezglutenowych, ubogich w wartościowe składniki?

 

Droga ku chorobom

Balviten Leszno 2015 (88)Osoba na diecie bezglutenowej (z celiakią, alergią, nadwrażliwością) musi dostarczać organizmowi z pożywieniem energii i wszystkich składników odżywczych. Tak, by zapewnić organizmowi prawidłowy wzrost, rozwój fizyczny i intelektualny, a sobie  – dobre samopoczucie.

Do prawidłowego funkcjonowania organizm człowieka potrzebuje około 50 różnych składników odżywczych dostarczanych z prawidłowo skomponowanej i urozmaiconej diety – zaznacza dr inż. Anna Stolarczyk z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, w książce „Dieta bezglutenowa – co wybrać?”.

 

W codziennej diecie niezbędna jest więc obecność produktów z każdego piętra piramidy żywieniowej. Na talerzach muszą znaleźć się węglowodany złożone, pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze (masło, olej lniany, olej rzepakowy i oliwa z oliwek), warzywa i owoce pełne błonnika pokarmowego, nasiona i orzechy. Gdy zamiast tego na stole pojawiają się główne sklepowe produktu gotowe, w organizmie zaczynają pojawiać się niedobory pokarmowe, występujące nawet u 40% chorych na celiakię. Obecnie to jeden z najistotniejszych problemów osób na diecie bezglutenowej.

 

Z badań jadłospisów wynika, że dzieci i dorośli z celiakią jadają zdecydowanie za mało warzyw i owoców. Najwięcej zastrzeżeń budzi także niedostateczne spożycie ryb i produktów mlecznych, a nadmierne spożycie mięsa i wędlin, słodyczy i tłuszczów zwierzęcych. Zdecydowana większość dzieci na diecie bezglutenowej w ogóle nie jada wartościowych kasz: gryczanej czy jaglanej (można je przemycać np. w zupie pomidorowej). Nie wszyscy znają tak cenne zboża jak amarantu czy quinoa, wielu unika roślin strączkowych. Połowa chorych w ogóle nie jada ryb.

 

Balviten Leszno 2015 (40)Efekt? Połowa chorych na celiakię ma niedobory żelaza.

Aż 76-88% dzieci i około 85% nastolatków z celiakią nie dostarcza dostatecznej ilości wapnia – alarmowała w magazynie Bez Glutenu Urszula Krupa – Kozak z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. –  Podaż wapnia w diecie jest dodatkowo obniżona  z powodu mniejszego spożycia mleka i nabiału (w związku z wtórną nietolerancją laktozy).

 

A co z błonnikiem pokarmowym? Reguluje on pracę przewodu pokarmowego (m. in. pozwala zapobiegać m. in. zaparciom tak częstym u osób na diecie bezglutenowej), ale ma też znacz