„Z jakiej mąki ulepić pierogi bezglutenowe i uszka na Wigilię?” Albo: „jaka mąka jest najlepsza do pierogów bezglutenowych i uszek?” Od kilku dni moja skrzynka pocztowa zapełnia się pytania o domowe pierogi bezglutenowe, dlatego postanowiłam napisać na ten temat. Tym bardziej, że w sklepach pojawiło się wiele mąk bezglutenowych, idealnych do lepienia pierogów i uszek. Najczęściej nie są to mąki specjalnie przeznaczone do tych dań, a mimo to wykonane z nich pierogi bezglutenowe są najlepsze! A jak to wygląda cenowo? W zasadzie wszystkie najlepsze mąki bezglutenowe na pierogi kosztują podobnie. Musicie też wiedzieć, że mąka do pierogów bezglutenowych jednocześnie jest mąką do uszek bezglutenowych! Oba dania szykujemy z tej samej mąki.
Od razu nadmienię, że pierogi bezglutenowe bez miksów, czyli pierogi bezglutenowe z mąk jednorodnych lub z naturalnych mieszanek również świetnie smakują i łatwo je przygotować – szczegóły na dole tego wpisu.
Bez dwóch zdań, przetestowałam to już dawno: mąką najlepszą do lepienia pierogów bezglutenowych i uszek są miksy chlebowe, tzw. miks B trzech producentów: Balviten, Bezgluten i Dr. Schär. Do pierogów i uszek bezglutenowych najczęściej używam miksu B z Dr. Schär – może dlatego, że zawsze mam go pod ręką albo dlatego, że najdłużej na nim pracuję? Z kolei Mix fr Bread Balvitenu był bohaterem mojego filmu na YouTube o lepieniu pierogów bezglutenowych – też uwielbiam na nim pracować. Najnowszym odkryciem jest miks B marki Bezgluten, zawierający mąkę owsianą. Ciast an pierogi bezglutenowe z tego miksu jest mega elastyczne, można je naprawdę mocno wałkować i rozciągać. Dowiedz się więcej o pierogach bezglutenowych z miksu B marki Bezgluten.
Mix per pasta fresca włoskiej marki Nutrifree to była swego czasu najlepsza mąka bezglutenowa do pierogów i uszek. To typowa bezglutenowa mąka makaronowa, ale na jej bazie stworzyłam kiedyś fantastyczne ciasto na pierogi, przepis nazywa się na blogu „najlepsze pierogi bezglutenowe„. Mieszanka ma bardzo prosty i fajny skład, zamiennikiem glutenu jest w niej guma ksantanowa, niemal w 100% świetnie tolerowana nawet przez osoby z delikatnym układem pokarmowym. Można zatem powiedzieć, że to naturalna mieszanka bezglutenowa, podobnie jak angielskie mieszanki bezglutenowe Doves Farm, od jesieni 2021 r. znów obecne na polskim rynku.
Minęło kilka lat i marka Nutrefree w Polsce jest znów dostępna (po kilkuletniej przerwie), za sprawą sklepu internetowego ze zdrową żywnością Jedzbezglutenu.pl. Zamówiłam ją kilka dni temu i wczoraj lepiłam z niej pierogi bezglutenowe, z przepisu: 300 g mieszaki, 3 jajka, 1 łyżeczka soli, 45 ml wrzątku 3 łyżki oliwy. Rewelacja! Ciasto jest elastyczne, można nałożyć sporo farszu. Pierogi nie pękają, zachowują kształt, świetnie się gotują i są przepyszne, delikatne.
Do niedawna najlepiej pracowało mi się na mieszance chlebowe – Mix Bread Dr. Schär. Jest genialna do pieczywa, ciast drożdżowych i właśnie do pierogów (pisze o tym również w mojej bezglutenowej książce kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy”).
Ale latem 2021 r. pojawiła się mieszanka Mix It Universal tej samej marki- o zmienionym składzie, zawierająca kukurydzę (poprzednia receptura mieszanki o tej samej nazwie nie zawierała mąki ani skrobi kukurydzianej). Mix It Universal zawiera sprawdzony zamiennik glutenu, dlatego jest przeznaczona zarówno do wypieku pieczywa, ciast oraz do sporządzania gofrów, makaronu, pierogów – naprawdę do wszystkiego.
Sprawdziłam dzisiaj – ulepiłam pierogi bezglutenowe z Mix It Universal Dr. Schär. Musiałam użyć nieznacznie więcej mąki, niż w tym samym przepisie użyłabym mix Bread. zamiast standarodwej porcji 300 g mieszanki tutaj musiałam dodać 340 g, by uzyskać ciasto o właściwej, gęstej konsystencji. Pierogi bezglutenowe z tej maki lepiły się znakomicie.
Jakiś czas temu zrobiłam ciasto na pierogi bezglutenowe niemal identyczne, jak pszenne – z mix Bread marki Bezgluten. Przepis zamieściłam na blogu i chwaliłam, że to ciasto jest naprawdę mega rozciągliwe. Moja Zosia była zachwycona, aczkolwiek zauważyła, że gotowe pierogi nie są tak mięciutkie, jak z innych mieszanek.
Dlatego zaprzyjaźniona Iza zrobiła eksperyment: pierogi bezglutenowe z mieszanki Multimix marki Bezgluten. Tego samego dnia napisała, że są rewelacyjne. Z mąką pracowało jej się doskonale, a ciasto w ugotowanych pierogach jest delikatne i pyszne. Przede mną dopiero ta próba, jeszcze nie używałam w kuchni tej mieszanki, ale Iza mnie zachęciła.
W wielu domach są pewnie spore zapasy uniwersalnej mieszanki bezglutenowej Grano. Ulepiłam z niej tanie uszka bezglutenowe i z tego samego ciasta powstaną pyszne pierogi. Można przygotować je z dowolnym farszem – zarówno uszka jak i pierogi. Mieszanka bezglutenowa Grano jest sezonowo dostępna w sieci DINO, na co dzień można ją kupić w wielu sklepach internetowych, a także w firmowym sklepie Grano. U producenta kilogram kosztuje 10 zł, a w DINO – 9 zł.
Jeśli zdecydujecie się na zakupy w sklepie internetowym Grano, zerknijcie przy okazji na fantastyczną, naturalną mieszankę na ciasteczka z ciecierzycy. Upiekłam z niej rewelacyjne i zdrowe pierniczki bezglutenowe z ciecierzycy, w których nikt nie rozpozna głównego składnika! Polecam na święta i nie tylko.
Miłośnikom mąk jednorodnych i przepisów na bazie naturalnych składników przypadnie do gustu przepis na naturalne pierogi bezglutenowe, pełne błonnika – na bazie naturalnej mieszanki z piekarni Dr Żurek bez glutenu. Stworzyłam go podczas warsztatów kulinarnych w pensjonacie Moje Tatry i okazało się, że ciasto z tej mieszanki jest rozciągliwe, elastyczne, doskonałe, nie lepi się do rąk, za to świetnie zlepiają się brzegi pieroga.
Oto sprawdzony przepis na ruskie pierogi bezglutenowe od Dr. Żurka – one zawsze się udają, a ruski farsz śmiało zamieńcie na ten wigilijny. A gdzie kupić naturalną mieszankę na chleb jasny Dr. Żurka – tutaj.
Pierogi bezglutenowe najłatwiej ulepić z miksów, one też najłatwiej się gotują, mrożą i potem gotują 😁 Ale przeciwnicy miksów mogą kupić lub przygotować pierogi bezglutenowe z mąk jednorodnych. Na blogu mam przepis na gryczane pierogi bezglutenowe, są przepyszne! Również w mojej bezglutenowej książce kucharskiej jest przepis na pierogi wegańskie z pełnoziarnistej mąki gryczanej. Zdrowe i pyszne. Tutaj jednak trzeba postępować delikatnie – zarówno przy lepieniu, jak i przy gotowaniu czy mrożeniu.
KOMENTARZE