Blog

2

Chleb na zakwasie z Piotra i Pawła naprawdę jest bezglutenowy?

01/09/2017

Chleb na zakwasie z Piotra i Pawła naprawdę jest bezglutenowy?

01/09/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Moda i zapotrzebowanie na bezglutenowe pieczywo nie zawsze wychodzi nam na dobre… Jedna z internautek przysłała Bezglutenowej Mamie zdjęcie Chleba Żółwienieckiego Zdrowego Bezglutenowego na zakwasie. Mój dziennikarski nos mnie nie zawiódł – chleb sprzedawany m. in w sieci Piotr i Paweł moim zdaniem nie jest bezpieczny dla chorych na celiakię czy dla osób z silną alergią na gluten. Dlaczego? Przeczytajcie, co ustaliła Bezglutenowa Mama. I zachęcam: szukajcie świeżego pieczywa bezglutenowego w prawdziwie bezglutenowych piekarniach (patrz niżej).

To nie jest chleb dla chorych na celiakię

Tak jak wspomniałam, dziennikarski nos nie zawiódł Bezglutenowej Mamy. Oto co ustaliłam w sprawie Chleba Żółwienieckiego Zdrowego Bezglutenowego na zakwasie, dostępnego m. in. w supermarketach Piotr i Paweł.  

  1. Chleb ów jest wypiekany  na zlecenie niewielkiej wielkopolskiej piekarni.
  2. Piecze go w swoim domu osoba, która – jak zapewnia właściciel firmy – ma osobne pomieszczenie do produkcji chleba bezglutenowego na zakwasie
  3. Mąki: ryżowa, kukurydziana, ziemniaczana itp. pochodzą z Młyna ORŁY.
  4. Mąki te nie są oznaczone ani sprzedawane jako mąki bezglutenowe – nie są przebadane na zawartość glutenu.
  5. Młyn ORŁY ma osobne pomieszczenie i osobne żarna do mielenia mąk z ziaren naturalnie bezglutenowych, ale nie specjalizuje się w wytwarzaniu produktów bezglutenowych.
  6. Ziarna dostarczane do młyna nie mają badań na zawartość glutenu i nie są oznaczone jako bezglutenowe. Nie mamy gwarancji, że one, jak i mąki, zawierają poniżej 20 ppm (a więc że są bezpieczne dla chorych na celiakię i osób z silną alergią na gluten).
  7. Chleb Żółwieniecki Bezglutenowy Zdrowy na zakwasie nie jest pakowany hermetycznie. Jest sprzedawany na wspólnym stoisku z chlebem pszennym, żytnim, orkiszowym itp. 
  8. Chleb jest opisany jako bezglutenowy, mimo iż nie ma badań potwierdzających bezglutenowość. 

Wprowadza klientów w błąd

Podsumowując: Chleb Żółwieniecki Zdrowy Bezglutenowy na zakwasie, dostępny m. in. w sieci Piotr i Paweł (w wybranych supermarketach), opisany jako bezglutenowy, nie ma badań na zawartość glutenu. Potwierdził to w dzisiejszej rozmowie z Bezglutenową Mamą Jakub Buszko, właściciel piekarni. W młynie, w którym piekarnia zaopatruje się we wszystkie mąki ustaliłam natomiast, iż te naturalnie bezglutenowe nie są przebadane na zawartość glutenu – dlatego nie są sprzedawane jako bezglutenowe (czytaj ramka obok).

Zatem Chleb Żółwieniecki Zdrowy Bezglutenowy na zakwasie nie jest moim zdaniem bezpieczny dla chorych na celiakię i osób z silną alergią na gluten.  Szkoda, że swą nazwą „bezglutenowy” wprowadza w błąd klientów, którzy przychodzą do Piotra i Pawła na bezglutenowe zakupy. Szkoda, że ta sieć, oferująca swą markę własną bezglutenową Piotr i Paweł Plus, a więc otwarta na potrzeby bezglutenowych klientów, nie zadbała o zbadanie tego produktu. Wystarczyłoby zobowiązać producenta/dostawcę do wykonywania badań i spełnienia wymogów związanych z produkcją pieczywa bezglutenowego. 

Moda na zdrowe pieczywo

Moda na zdrowe i bezglutenowe pieczywo ma swoje złe strony. Pojawiają się bowiem producenci, w tym piekarnie, które zabiegając o klienta, nie zawsze zadbają o spełnienie wymogów. Tymczasem produkcja bezglutenowego pieczywa jest specyficzna: wymaga wiedzy, umiejętności i odpowiedzialności.  Przede wszystkim bezglutenowe pieczywo musi być wypiekane w osobnych pomieszczeniach i piecach, trzeba je przechowywać w osobnym magazynie, hermetycznie pakować i w sklepach wykładać na osobnych, najwyższych regałach. To tylko niektóre z wytycznych, by oferowany chleb był naprawdę bezglutenowy, bezpieczny dla chorych na celiakię i osób z silną alergią na gluten. 

Niestety, nie po raz pierwszy Bezglutenowa Mama interweniuje w sprawie „bezglutenowego” pieczywa czy innych produktów pseudo-bezglutenowych. Pisałam już na blogu m. in. o chlebie pani Pakoszowej KLIKNIJ, o „bezglutenowej” pizzy w Poznaniu, o bezglutenowych tortach i ciastach, o lodach „bezglutenowych”, o cieście „bezglutenowym” w kawiarni w Białymstoku

Dlaczego dla nas jest tak ważne, by kupowane produkty naprawdę były bezglutenowe? Bo dieta bezglutenowa jest jedynym lekarstwem w celiakii. Każdego dnia wydajemy dużo pieniędzy na specjalistyczną żywność, bo dieta bezglutenowa jest droga. Nie chcemy psuć efektów leczenia produktami pseudo-bezglutenowymi, nieprzebadanymi. Szkoda naszego zdrowia i pieniędzy.  Piszę o tym przy okazji tekstu o tym, jak robić bezglutenowe zakupy i szukać glutenu na etykiecie KLIKNIJ. Znajdziecie tam osobny rozdział poświęcony bezpiecznym zakupom pieczywa bezglutenowego. 

Naprawdę bezglutenowe piekarnie i sklepy internetowe

Na szczęście istnieją odpowiedzialni producenci bezglutenowego pieczywa. To m. in. Piekarnia Bezglutenowa Zdrowa Micha z Białegostoku KLIKNIJ, Piekarnia PUTKA bez glutenu z Warszawy KLIKNIJ ,  Piekarnia Balvitenu Bezglutenowe Przysmaki czy Piekarnia Bezglutenowa Hert z Wrocławia. Hert i Putka to duże piekarnie glutenowe, które otworzyły oddzielnie zakłady, gdzie trwa bezglutenowa produkcja. Zdrowa Micha, podobnie jak piekarnia Balviten,  są z kolei jest w całości bezglutenowymi piekarnią i sklepem. Dobra informacja jest taka, że wszystkie te piekarnie mają swoje sklepy internetowe. 

Wszystkie wypiekają świeże pieczywo bezglutenowe, zdrowe i smaczne. I co najważniejsze – naprawdę bezglutenowe. Jeśli więc macie celiakię lub silną alergię na gluten, nie traćcie zdrowia i pieniędzy na produkty pseudo-glutenowe. 

KOMENTARZE (2)

izabela 02/09/2017 04:59
Trzeba uważać. Ja zwróciłam uwagę piekarni z Krakowa - Mąka zakwas woda,która sprzedawała swój chleb zrobiony z mak naturalnie bezglutenowych jako bezglutenowy. Kiedy spytalam się o szczegóły okazało się,że chleb jest pieczony w osobnym piecu ,ale z mak,które mogą być zanieczyszczone glutenem firmy Symbio. Na szczęście firma mnie posłuchała i nie sprzedaje już tego chleba w sklepach eko i na targach eko jako bezglutenowy. Natomiast firma Fresh z Krakowa,która piecze chleby i ciasta pseudobezglutenowe w tym samym piecu ,co inne z glutenem po zwróceniu uwagi nadal sprzedaje te chleby i ciasta jako bezglutenowe i to w sklepach z zywnoscia specjalistyczna dla osób na dietach takich jak Strefa Diet w Krakowie.Zawracalam uwagę sprzedawczyni,ale nie poskutkowało. Należy jak najszybciej zająć się ta sprawa zanim ktoś na diecie ucierpi lub dostanie np.wstrząsu anafilaktycznego i umrze!!
Bezglutenowa Mama 02/09/2017 12:27
I więcej będziemy to nagłaśniać, tym większa szansa, że nauka nie pójdzie w las. Dlatego tak ważne jest to, co robisz - zwracanie uwagi na takich stoiskach, uświadamianie, co oznacza słowo "bezglutenowy".
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się