Biedronka jest kolejnym dyskontem, w którym robię bezglutenowe zakupy. Mam tam swoje ulubione produkty bezglutenowe (*). Znalazłam też takie, których nie kupuję, za to z pełną odpowiedzialnością polecę je np. bezglutenowym studentom czy bezglutenowym zapracowanym ludziom. Spis jest subiektywny i możliwe, że nie zawiera wszystkich produktów bezglutenowych w Biedronce.

 

biedra (25)Przede wszystkim w imieniu tysięcy bezglutenowych osób w Polsce bardzo się cieszę, że Biedronka wprowadziła do stałej sprzedaży bezglutenowy chleb. Oczywiście wolałabym pieczywo o lepszym składzie, ale w razie głodu się nie przebiera. Paczka chleba ma przyzwoitą cenę – w zaokrągleniu to 5 zł za 250 g. Chleb ten ma swoich zwolenników i przeciwników, a ja – podkreślam – bardzo się cieszę, że jest w stałej ofercie największej sieci dyskontów w Polsce.  Czy jesteśmy w górach, czy nad morzem, nie jesteśmy już skazani na wafle ryżowe. Tak na marginesie w naszym bezglutenowym domu uwielbiamy bezglutenowe wafle ryżowe jako przekąskę. Jestem natomiast uczulona na serwowanie takich wafli jako chleba w hotelach czy pensjonatach bezglutenowych. Drodzy menadżerowie – to po prostu obciach.

 

biedra (6)Wracając do Biedronki. Często kupuję tam bezglutenowe wędliny z międzynarodowym przekreślonym kłosem. W razie głodu zawsze znajdę tam mniej lub bardziej przyzwoitą szynkę, kiełbasę czy znakomite kabanosy mięsne. Kupuję m. in. dojrzewającą szynkę, doskonałą do aromatyzowania pieczeni czy do wzbogacenia jajecznicy. Kupuję kabanosy Konspolu (bez konserwantów), czasem śląską czy kiełbaski drobiowe (też Konspolu). Bardzo rzadko skuszę się na polędwicę z kurczaka Konspolu – jej skład przyprawia o zawroty głowy, więc wolę inną szynkę. Niestety w Wielkopolsce nie do zdobycia jest bezglutenowa szynka firmy Gzela z licencjonowanym przekreślonym kłosem – tę mogą śmiało kupować mieszkańcy północnej Polski.  W Biedronce można też zdobyć znakomitą w składzie i smaku kiełbasę lisiecką z oznaczeniem na etykiecie „produkt bezglutenowy”. Zapewniam, że jest pyszna.

 

biedra (38)Biedronka chyba jako jedyna sieć dyskontów w Polsce wprowadziła do stałej sprzedaży tani, kukurydziany makaron bezglutenowy Pastani. Osobiście wolę włoskie makarony bezglutenowe (Schaer, Nutrifree, Garofalo), ale na naszej bezglutenowej kolonii we Wieleniu biedronkowe makarony bardzo wszystkim smakowały.

 

biedra (24)W Biedronce podoba mi się oferta dla niemowląt i małych dzieci. Można tam kupić produkty z serii Kubuś Baby, np. musy owocowe czy soki owocowe 100%.

Znajdzie się też Sinlac i bezglutenowe kaszki dla niemowląt. Dla alergików można kupić masło klarowane lub ser owczy (przepyszny i znakomity skład) oraz mleko sojowe.

 

biedra (19)Wielbiciele bezglutenowych słodyczy kupią w Biedronce np. batony Snickers, śmiejki żelki, bezglutenowe czekolady Goplany, a także rodzynki czy orzeszki w czekoladzie.

Oczywiście nie wszystkie te produkty są oznaczone jako bezglutenowe, ale oko Bezglutenowej Mamy nie dostrzegło na etykietach nic podejrzanego.

 

biedra (37)Studenci z celiakią i na diecie bezglutenowej zaopatrzą się w Biedronce w wiele bezpiecznych produktów, z których można przygotować ekspresowy obiad bezglutenowy lub inny szybki posiłek. Kupią m. in. sosy Aspiro do makaronu czy ryżu, kupią dżem i powidła, chleb, jogurt owocowy Piątnica, bezglutenowe płatki kukurydziane Nestle, ryż do sushi czy sok pomidorowy.

 

biedra (31)W Biedronce jest również kilka rodzajów bezpiecznych mrożonek. Kupuję tam brokuły czy mieszankę warzywną, owoce czy frytki. Czasem kupuję też świeże ryby, ale uważam, że zdecydowanie lepszy wybór ryb jest w Lidlu.  Oczywiście w zamrażarkach znajdziemy również kilka rodzajów bezglutenowych lodów oraz sorbetów – co jest szczególnie cenne latem.

 

biedra (3)Biedronka rozpieszcza nas również produktami bezglutenowymi produkowanymi tylko dla niej. Sezonowo możemy tam kupić gotową pizzę bezglutenową Donatello, bezglutenowe wafle ryżowe (te są w stałej ofercie), bezglutenowe piwo Cechowe, bezglutenową kawę zbożową czy portugalską marmoladę bezglutenową, idealną do pączków. Niestety, produkty te nie są w stałej ofercie.

 

biedra (1)Czego mi brakuje w Biedronce? Tego samego, czego w Lidlu. Np. bezglutenowej mąki, bezglutenowej bułki tartej, bezglutenowego proszku do pieczenia czy bezglutenowego cukru waniliowego, a także bezglutenowych bakalii (wszystkie niemal opakowania orzechów, rodzynek czy śliwek mają ostrzeżenie o śladowych ilościach glutenu).

 

biedra (30)Przydałyby się jeszcze bezglutenowe wędliny o dobrym składzie (bez glutaminianiu, bez fosforanów itp.), lepszy chleb bezglutenowy, jakieś bezglutenowe ciasteczka.

A jakich produktów bezglutenowych Wam brakuje w Biedronce? Co jeszcze ułatwiłoby życie bezglutenowych przedszkolaków, bezglutenowych uczniów czy bezglutenowych studentów? A co przydałoby się bezglutenowym mamom?

 

PS Nie mam żadnej umowy z Biedronką na promocję jej sieci.

(*) Uwaga, przedstawione produkty są bezglutenowe w mojej ocenie na dzień 27 sierpnia 2016 r. Należy każdorazowo przed zakupem przeczytać etykietę i sprawdzić, czy producent nie zmienił składu i nie dodaje glutenu np. w postaci słodu jęczmiennego, skrobi pszennej itp.

Galeria zdjęć produktów, które kupuję w Biedronce: