Biedronka i zakupy bezglutenowe? Oczywiście. Ta sieć z roku na rok poszerza ofertę „zwykłych” produktów, bezpiecznych również w diecie bezglutenowej. Dlatego Biedronka jest kolejnym dyskontem, w którym często robię bezglutenowe zakupy. Niestety – ta sieć nie odważyła się na stworzenie specjalnego regału bezglutenowego – musimy szukać produktów bezglutenowych po wszystkich regałach. Oczywiście kupisz tam również wiele „zwykłych” produktów dla osób z celiakią – np. sery, jogurty, warzywa, owoce, jaja.

Mam tam swoje ulubione produkty bezglutenowe. Znalazłam też takie, których nie kupuję z uwagi na „bogaty” skład, za to z pełną odpowiedzialnością polecę je np. studentom z celiakią czy zapracowanym ludziom na diecie bezglutenowej. Spis jest subiektywny i możliwe, że nie zawiera wszystkich produktów bezglutenowych w Biedronce. Od razu też podkreślam, byś każdorazowo przed zakupem przeczytała etykietę. Bywa, że producent zmienia skład produktu lub miejsce wytwarzania – i wtedy w wyrobie może pojawić się gluten. Sprawdzaj to za każdym razem. 

Bezglutenowy chleb w stałej ofercie

Przede wszystkim w imieniu tysięcy osób na diecie bezglutenowej w Polsce bardzo się cieszę, że Biedronka wprowadziła do stałej sprzedaży bezglutenowy chleb. Oczywiście wolałabym pieczywo o lepszym składzie, ale w razie głodu się nie przebiera. Paczka chleba ma przyzwoitą cenę – w zaokrągleniu to 6 zł za 250 g. Znajdziesz go na regale z pieczywem paczkowanym. producentem jest firma Balviten, ale chleb jest sprzedawany pod marką „Bochen z pieca”.

Chleb ten ma swoich zwolenników i przeciwników, a ja – podkreślam – bardzo się cieszę, że jest w stałej ofercie największej sieci dyskontów w Polsce.  Czy jesteśmy w górach, czy nad morzem, nie jesteśmy już skazani wyłącznie na wafle ryżowe. Tak na marginesie w naszym bezglutenowym domu uwielbiamy bezglutenowe wafle ryżowe jako przekąskę. Jestem natomiast uczulona na serwowanie takich wafli jako chleba w hotelach czy pensjonatach bezglutenowych. Drodzy menadżerowie – to po prostu obciach.

Wędliny bezglutenowe – duży wybór

Podobnie jak Lidl, również Biedronka oferuje bogaty wybór wędlin bezglutenowych. Niektóre są wyraźnie oznaczone napisem „produkt bezglutenowy”, inne mają znaczki przekreślonego kłosa, a w innych etykieta wyraźnie wskazuje, że jest to produkt bezpieczny dla osób z celiakią (KLIK – mój poradnik jak znaleźć gluten na etykiecie).

W lodówkach znajdziesz wiele rodzajów parówek, kiełbas i kabanosów, są też szynki drobiowe, dojrzewające, wieprzowe – od wyboru do koloru. W tej kategorii produktów można kupić zarówno tańsze wyroby o gorszym składzie, jak i rarytasy zawierające 100% mięsa. Uwaga: w lodówkach w Biedronce jest kaszanka gryczana – ale jest ona zanieczyszczona glutenem. Co do salami – przejrzałam kilka rodzajów i wszystkie mają ostrzeżenie o możliwej zawartości glutenu. Ale spokojnie – kilka rodzajów salami bezglutenowego kupisz w Lidlu.

Tanie, bezglutenowe makarony kukurydziane

Biedronka chyba jako pierwsza sieć dyskontów w Polsce wprowadziła do stałej sprzedaży tani, kukurydziany makaron bezglutenowy Pastani. Osobiście wolę włoskie makarony bezglutenowe KLIK, (Barilla, Dr. Schär, Nutrifree, Garofalo), które lepiej się gotują, nie są tak twarde i bardziej atrakcyjne w smaku. Wiem  jednak, że cena makaronów bezglutenowych w Biedronce jest atrakcyjna – niespełna 3 zł za 500 g. Wiem też, że te makarony mają wielu smakoszy i znów są dostępne po chwilowym zamieszaniu ze zniknięciem z rynku makaronów kukurydzianych Sotelli.

Jeśli mowa o smakoszach – w Biedronce są też dostępne strączkowe makarony bezglutenowe – z soczewicy i zielonego groszku (na zdjęciu poniżej).

Ryż bez glutenu – nie każdy

W pobliżu makaronów znajdziesz ryż w kartonikach – basmati i jaśminowy. Z opakowań wynika, że to ryż bezglutenowy. W moim domu nie używam ryżu w woreczkach do gotowania – nie chcę jeść plastiku. Na co dzień kupuję różne rodzaje ryżu bezglutenowego z Denver Food (czerwony, czarny czyli cesarki, brązowy długi, brązowy basmati, jaśminowy biały, jaśminowy brązowy). Jeśli już musiałabym kupić w Biedronce czy w innym dyskoncie kupić ryż w woreczkach, ugotowałabym go naturalnie, czyli bez plastiku.

Teraz uwaga: ryż biały w kilogramowym opakowaniu zawiera już ostrzeżenie o możliwej zawartości glutenu – jest zatem zabroniony w diecie osób z celiakią. Nie pomoże płukanie i przebranie ziarenek KLIK. Na regale BIO natomiast jest ryż basmati i jaśminowy w opakowaniach po 500 g – i ten nie jest zanieczyszczony glutenem. 

Bezglutenowa pizza w Biedronce – dwa rodzaje

Chwaliłam to nie raz – Biedronka jako jedyna sieć w Polsce zdecydowała się wprowadzić do stałej oferty (w zasadzie wszędzie jest dostępna bez przerwy) gotową, bezglutenową pizzę Donatello. Znajdziesz ją w lodówce, w dziale innych pizz glutenowych. Jest droższa o około 2 zł i wyraźnie oznaczona jako pizza bezglutenowa. Jej ciasto jest na bazie skrobi pszennej, dość „bogate” w składzie. Do wyboru są dwa smaki: bezlaktozowa „Cztery sery” KLIK SKŁAD oraz klasyczna z szynką KLIK. Te bezglutenowe pizze mają stosunkowo krótki termin przydatności (jeśli się nie mylę – około 2 tygodnie), ale śmiało można je mrozić. I wiele bezglutenowych mam tak właśnie czyni 😍 Często zapasy są gigantyczne…. 

UWAGA:  Na zdjęciu powyżej bezglutenowa jest tylko pizza po lewej stronie – Cztery Sery

Gotowe sosy obiadowe w słoikach