Blog

Bezglutenowe Leszno

23/02/2017

Bezglutenowe Leszno

23/02/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej i mieszkasz w Lesznie lub w regionie leszczyńskim, masz sporo szczęścia. Działa tu kilka sklepów z bezglutenową żywnością, a także restauracja bezglutenowa Fit Cake, dwa przedszkola i jedna szkoła – serwujące dietę bezglutenową. Kilka razy w roku odbywają się spotkania dla dzieci i dorosłych na diecie bezglutenowej, a w szpitalu pracuje dietetyk będący z tym tematem za pan brat. Sąsiadujemy też z producentami bezglutenowej żywności, a miejscowe laboratoria wykonują badania w kierunku celiakii. Działa tutaj bezglutenowe stowarzyszenie ogólnopolskie – Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy. I pewnie dlatego Leszno jest znane jako … bezglutenowa stolica Polski ;)

Poznaj GLUTEN-FREE.PL - sklep z bezglutenową żywnością w Lesznie


Bezglutenowe zakupy w Lesznie

Dzięki coraz lepszemu zaopatrzeniu marketów, bezglutenowe zakupy w Lesznie są coraz mniej kłopotliwe. W Lesznie bezglutenowe produkty kupimy w marketach: Kaufland, Lidl, DINO, Biedronka. W Netto przy ul. Lipowej, jest duży regał bezglutenowy, a na osobnym stoisku mięsnym, można kupić kilka rodzajów bezglutenowych szynek, parówek i kiełbas – na życzenie są krojone z nowego opakowania, czystym nożem i na czystej desce.  Doskonale zaopatrzony we wszystkie niezbędne produkty bezglutenowe jest Intermarche w Galerii Leszno (czynny od 7 do 22, także w niedziele). Znajdziemy tam duży wybór bezglutenowych wędlin, mąk, makaronów, słodyczy, pieczywa, mrożonek oraz dodatków (proszek do pieczenia, kisiele, bakalie, keczup) itp. Do dyspozycji mamy tam kilka regałów z produktami czołowych, ale i mniej znanych producentów. Można tam kupić także mniej powszechne produkty bezglutenowe, np. czipsy, gotowe obiady bezglutenowe czy czeskie piwa bezglutenowe. Do Intermarche w Galerii Leszno zaglądają nawet bezglutenowi klienci z innych stron Polski, gdy są w okolicy.

W Lesznie działa również sklep bezglutenowy – Gluten-free.pl, znajdziecie go w kamienicy przy ul. Tylnej (centrum miasta). Jest prowadzony w ramach przychodni i poradni psychologicznej.  Sklep jestczynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-14 i od 16-18. Prowadzi go osoba na diecie bezglutenowej. Można tam kupić produkty bezglutenowe niemal wszystkich producentów, ale też świeże pieczywo bezglutenowe oraz słodkie wypieki z Balvitenu i z piekarni Putka Bez Glutenu. Z kolei w markecie Społem przy ul. Jagiellońskiej (czynny od świtu do godziny 21) znajdziecie bezglutenowe produkty firmy Glutenex.



Bezglutenowe posiłki

Mieszkańcy regionu, jak i turyści i przejezdni, chętnie korzystają z gościny w cukierni - restauracji bezglutenowe w Lesznie. To Fit Cake przy ul. Skarbowej (centrum miasta, blisko poczty). Odbywają się tam m. in. konsultacje "Kawka z Bezglutenową Mamą" i inne wydarzenia dla dzieci i dorosłych. 

Fit Cake jest pierwszą w Lesznie, całkowicie bezglutenową restauracją. Jest czynna codziennie w godzinach od 10 do 18. W menu dominują słodkie wypieki bezglutenowe bez cukru, są też wegańskie oraz keto wersje wielu ciast. Można jednak zamówić tam również wytrawne śniadanie czy lunch: naleśniki, szakszukę, kanapki, sałatki, pancakes. A przy okazji kupić książkę kucharską Bezglutenowej Mamy :) Fit Cake Leszno wypieka też na zamówienie i na wynos torty, desery czy inne dania.









Bezglutenowa integracja

W Lesznie od połowy 2013 r. odbywają się imprezy dla dzieci i dorosłych z celiakią i na diecie bezglutenowej. Uczestniczy w nich kilkadziesiąt rodzin z najbliższej okolicy, ale również rodziny z okolic Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, a nawet z Katowic. W tym czasie odbyło się:

  1. 13 warsztatów kulinarnych, w tym dla rodzin oraz dla uczniów szkoły gastronomicznej – wędliniarskie, piekarnicze, włoskie, na bazie naturalnych mąk itd.;
  2. dla dzieci: 3 rodzinne pikniki z okazji dnia dziecka, 2 zabawy karnawałowo-mikołajkowe;
  3. wykłady: dietetyków, gastroenterologa, technologów żywności;
  4. warsztaty psychologiczne i krawieckie dla dzieci;
  5. prowadzenie stoiska w piknikach: 3 imprezy w mieście;

Sztandarową imprezą w Lesznie jest czerwcowy piknik bezglutenowy z okazji dnia dziecka - to Ogólnopolski Dzień Diety Bezglutenowej. Odbywa się na obrzeżach miasta, w pracowni ogrodniczej Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych. Zawsze jest połączony z warsztatami kulinarnymi, degustacjami, ogniskiem, wykładami specjalistów, zabawami dla dzieci (teatr, ścianka wspinaczkowa, strzelanie, wóz strażacki, przejażdżki bryczką, paczki dla dzieci). Dzięki Ani, mamie bezglutenowego nastolatka, wszyscy uczestnicy korzystają również z darmowych hot-dogów bezglutenowych serwowanych z profesjonalnego stoiska. Co roku zajadamy się również bezglutenowymi lodami i sorbetami od Grycana.

Bezglutenowa współpraca

Dzięki modelowej współpracy z regionalnymi mediami (Radio Elka, tygodnik Panorama Leszczyńska, dziennik ABC, Telewizja Leszno, Radio Merkury, portal leszno24.pl) na każde spotkanie przybywają ciągle nowe osoby, które dowiadują się z mediów o wydarzeniach. Do bezglutenowego środowiska w Lesznie dołączają zarówno rodzice nowo zdiagnozowanych dzieci, jak i osoby będące na diecie od kilkunastu lat. Dzięki wsparciu prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka oraz dzięki współpracy z wydziałem spraw obywatelskich Urzędu Miasta Leszna możemy organizować więcej spotkań i obdarowywać uczestników np. książkami o diecie bezglutenowej. Niedawno Bezglutenowa mama przekazała bibliotece zestaw książek o celiakii i diecie bezglutenowej (KLIKNIJ TUTAJ). Ze swej strony włączamy się również w życie miasta, biorąc udział m. in. w piknikach i spotkaniach dla organizacji pozarządowych z regionu.

Bliska współpraca z dyrekcją oraz nauczycielami z Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie umożliwia działania na kilku polach. W doskonale wyposażonej pracowni kulinarnej, pod okiem zaprzyjaźnionej nauczycielki Mirosławy Karpińskiej – organizujemy 2-3 warsztaty rocznie. W pracowni ogrodniczej gości nas z kolei jej gospodarz Jakub Puślednik, który aktywnie wspiera nas w organizacji i przebiegu całego spotkania. Ze swej strony odwzajemniamy się całodziennymi warsztatami teoretycznymi i praktycznymi dla uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież otrzymuje certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

Współpracujemy również z Miejską Biblioteką Publiczną w Lesznie, gdzie organizujemy zabawy karnawałowe dla dzieci i spotkania dla dorosłych. Planujemy również wspólną konferencję o celiakii i diecie bezglutenowej.

Bezglutenowa codzienność

Choć Polska nadal nie jest krajem bardzo przyjaznym osobom na diecie bezglutenowej, to w swojej małej ojczyźnie niemal codziennie robimy krok do przodu. Dzięki dużej aktywności, dzięki współpracy z samorządem, szpitalem, przychodniami, instytucjami i sklepami, udaje nam się powoli zmieniać bezglutenową rzeczywistość w Lesznie. W regionie jest o nas głośno. To z kolei sprawia, że nasza bezglutenowa społeczność rośnie w siłę, może działać wciąż na nowych polach i staje się partnerem w wielu działaniach.

Co jeszcze warto wiedzieć o bezglutenowym Lesznie? W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie jednym z dietetyków jest Karol Mulczyński (na zdjęciu), doskonale znający dietę bezglutenową. Jeśli więc traficie jako pacjenci do tego szpitala, starajcie się nawiązać z nim kontakt w kwestii diety.  

W kilku laboratoriach w Lesznie (m. in. w szpitalu) można wykonać badania krwi w kierunku celiakii. W mieście działa kilka poradni gastroenterologicznych, gdzie można uzyskać poradę  w ramach NFZ i wykonać gastroskopię z biopsją jelita cienkiego. Raz w miesiącu prywatnie oraz na NFZ przyjmuje pediatra gastroenterolog – dr n. med. Iwona Bączyk z Poznania.

Bezglutenowa mama, bezglutenowe Leszno

Aktywne, bezglutenowe Leszno powstaje od 2013 r. Wtedy jako wolontariuszka utworzyłam leszczyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Zależało mi na tym, by i w mniejszym mieście bezglutenowe dzieci miały możliwość integracji, by i tutaj bezglutenowa rzeczywistość zmieniała się na lepsze. Różnymi sposobami docierałam do rodziców bezglutenowych dzieci, zachęcałam ich do udziału w imprezach integracyjnych i warsztatach. Początki nie były łatwe, ale dzieki moim dziennikarskim kontaktom zawodowym, ze spotkania na spotkanie przychodziło coraz więcej dzieci i dorosłych. Coraz więcej osób włączało się również w przygotowania tych imprez. Tak powstawało nasze bezglutenowe środowisko w tym mieście. I z imprezy na imprezę do Leszna przyjeżdżało coraz więcej bezglutenowych rodzin z innych miast: Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Sulechowa, Żar, Katowic…. Okazuje się, że i niewielkie miasto może przyciągać :).

Pamiętam pierwsze rozmowy z właścicielem Intermarche w Galerii Leszno, gdy zachęcałam go do sprowadzenia bezglutenowych wędlin Konspolu. Przedsiębiorca dostrzegł potrzeby osób na diecie bezglutenowej i już kilka miesięcy później zaoferował produkty niemal wszystkich bezglutenowych producentów. Pamiętam długie rozmowy z właścicielem restauracji La Calma, którego wspólnie z dietetykiem Karolem Mulczyńskim zachęcaliśmy do szkolenia  i wprowadzenia bezglutenowego menu. Obecnie bezglutenowa restauracja w Lesznie La Calma już nie działa, ale na szczęście jest Fit Cake.

W styczniu br. zrezygnowałam z prowadzenia oddziału stowarzyszenia w Lesznie. Nadal będę działać w moim mieście, ale teraz jako Bezglutenowa Mama - jako Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy. Wszelkie imprezy i spotkania pozostają bezpłatne i dostępne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Nic się nie zmieniło. Nadal będę się odbywać te same warsztaty, imprezy, szkolenia uczniów. Bo ducha działania dostałam w genach: kilkadziesiąt lat temu moja mama aktywnie działała na rzecz bezglutenowych dzieci w mojej rodzinnej Wschowie (20 km od Leszna).



KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się