Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej i mieszkasz w Lesznie lub w regionie leszczyńskim, masz sporo szczęścia. Działa tu kilka sklepów z bezglutenową żywnością, a także restauracja, dwa przedszkola i jedna szkoła – serwujące dietę bezglutenową. Kilka razy w roku odbywają się spotkania dla dzieci i dorosłych na diecie bezglutenowej, a w szpitalu pracuje dietetyk będący z tym tematem za pan brat. Sąsiadujemy też z producentami bezglutenowej żywności, a miejscowe laboratoria wykonują badania w kierunku celiakii. Działa tutaj bezglutenowe stowarzyszenie ogólnopolskie – Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy. I pewnie dlatego Leszno jest znane jako … bezglutenowa stolica Polski 🙂

Bezglutenowe zakupy w Lesznie

Dzięki coraz lepszemu zaopatrzeniu marketów bezglutenowe zakupy są coraz mniej kłopotliwe. W Lesznie bezglutenowe produkty kupimy w marketach: Kaufland, Lidl, Tesco, Polomarket, Biedronka. W Netto przy ul. Lipowej, jest duży regał bezglutenowy, a na osobnym stoisku mięsnym, można kupić kilka rodzajów bezglutenowych szynek, parówek i kiełbas – na życzenie są krojone z nowego opakowania, czystym nożem i na czystej desce.  Doskonale zaopatrzony we wszystkie niezbędne produkty bezglutenowe jest Intermarche w Galerii Leszno (czynny od 7 do 22). Znajdziemy tam duży wybór bezglutenowych wędlin, mąk, makaronów, słodyczy, pieczywa, mrożonek oraz dodatków (proszek do pieczenia, kisiele, bakalie, keczup) itp. Do dyspozycji mamy tam kilka regałów z produktami czołowych, ale i mniej znanych producentów. Można tam kupić także mniej powszechne produkty bezglutenowe, np. napoje z guaraną (na zdjęciu), czipsy czy czeskie piwa bezglutenowe. Do Intermarche w Galerii Leszno zaglądają nawet bezglutenowi klienci z innych stron Polski, gdy są w okolicy.

W Lesznie działa również sklep bezglutenowy – Gluten-free w kamienicy na Placu Metziga (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-14 i od 16-18), prowadzony przez osobę na diecie bezglutenowej. Można tam zamawiać m. in. świeże pieczywo bezglutenowe z Balvitenu. Z kolei w markecie Społem przy ul. Jagiellońskiej (czynny od świtu do godziny 21) znajdziecie bezglutenowe produkty firmy Glutenex – można tam również zamawiać garmażerkę czy świąteczne ciasta.

Bezglutenowe posiłki

Mieszkańcy regionu, jak i turyści i przejezdni chętnie korzystają z gościny w restauracji La Calma w centrum Leszna. Odbywały się tam m. in. spotkania z okazji bezglutenowego Tłustego Czwartku czy Mikołajki dla dzieci. Bezglutenowe rodziny chętnie organizują tam przyjęcia (komunie, przyjęcia, catering) i zamawiają całodzienne zestawy fit z dostawą do domu lub pracy. Restauracja oferuje pyszną kawę oraz smaczne, zdrowe i  sezonowe dania w przystępnych cenach.

Bezglutenowe przedszkolaki mają w czym wybierać: w niespełna 70-tysięcznym mieście aż dwa niepubliczne przedszkola serwują bezpieczną dietę bezglutenową: Kolorowy Świat (ul. 17 Stycznia) oraz Samorządowe Przedszkole nr 13 w Lesznie, które ma certyfikat Bezglutenowej Mamy „Gotujemy bez glutenu”.  Dużą wiedzę o diecie bezglutenowej ma również personel stołówki w Szkole Podstawowej nr 12 w Lesznie (przy ul. Rumuńskiej). Stołówka ta już od dawna oferuje bezpieczne posiłki dla dzieci na różnych dietach.

Bezglutenowa integracja

W Lesznie od połowy 2013 r. odbywają się imprezy dla dzieci i dorosłych z celiakią i na diecie bezglutenowej. Uczestniczy w nich kilkadziesiąt rodzin z najbliższej okolicy, ale również rodziny z okolic Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, a nawet z Katowic. W tym czasie odbyło się:

  1. 13 warsztatów kulinarnych, w tym dla rodzin oraz dla uczniów szkoły gastronomicznej – wędliniarskie, piekarnicze, włoskie, na bazie naturalnych mąk itd.;
  2. dla dzieci: 3 rodzinne pikniki z okazji dnia dziecka, 2 zabawy karnawałowo-mikołajkowe;
  3. wykłady: dietetyków, gastroenterologa, technologów żywności;
  4. warsztaty psychologiczne i krawieckie dla dzieci;
  5. prowadzenie stoiska w piknikach: 3 imprezy w mieście;

Sztandarową imprezą w Lesznie jest czerwcowy piknik bezglutenowy z okazji dnia dziecka. Odbywa się na obrzeżach miasta, w pracowni ogrodniczej Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych. Zawsze jest połączony z warsztatami kulinarnymi, degustacjami, ogniskiem, wykładami specjalistów, zabawami dla dzieci (teatr, ścianka wspinaczkowa, strzelanie, wóz strażacki, przejażdżki bryczką, paczki dla dzieci). Dzięki Ani, mamie bezglutenowego nastolatka, wszyscy uczestnicy korzystają również z darmowych hot-dogów bezglutenowych serwowanych z profesjonalnego stoiska. Co roku zajadamy się również bezglutenowymi lodami i sorbetami od Grycana.

Bezglutenowa współpraca

Dzięki modelowej współpracy z regionalnymi mediami (Radio Elka, tygodnik Panorama Leszczyńska, dziennik ABC, Telewizja Leszno, Radio Merkury, portal leszno24.pl) na każde spotkanie przybywają ciągle nowe osoby. Do bezglutenowego środowiska w Lesznie dołączają zarówno rodzice nowo zdiagnozowanych dzieci, jak i osoby będące na diecie od kilkunastu lat. Dzięki wsparciu prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka oraz dzięki współpracy z wydziałem spraw obywatelskich Urzędu Miasta Leszna możemy organizować więcej spotkań i obdarowywać uczestników np. książkami o diecie bezglutenowej. Niedawno Bezglutenowa mama przekazała bibliotece zestaw książek o celiakii i diecie bezglutenowej (KLIKNIJ TUTAJ). Ze swej strony włączamy się również w życie miasta, biorąc udział m. in. w piknikach i spotkaniach dla organizacji pozarządowych z regionu.

Bliska współpraca z dyrekcją oraz nauczycielami z Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie umożliwia działania na kilku polach. W doskonale wyposażonej pracowni kulinarnej, pod okiem zaprzyjaźnionej nauczycielki Mirosławy Karpińskiej – organizujemy 2-3 warsztaty rocznie. W pracowni ogrodniczej gości nas z kolei jej gospodarz Jakub Puślednik, który aktywnie wspiera nas w organizacji i przebiegu całego spotkania. Ze swej strony odwzajemniamy się całodziennymi warsztatami teoretycznymi i praktycznymi dla uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież otrzymuje certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

Współpracujemy również z Miejską Biblioteką Publiczną w Lesznie, gdzie organizujemy zabawy karnawałowe dla dzieci i spotkania dla dorosłych. Planujemy również wspólną konferencję o celiakii i diecie bezglutenowej.

Bezglutenowa codzienność

Choć Polska nadal nie jest krajem bardzo przyjaznym osobom na diecie bezglutenowej, to w swojej małej ojczyźnie niemal codziennie robimy krok do przodu. Dzięki dużej aktywności, dzięki współpracy z samorządem, szpitalem, przychodniami, instytucjami i sklepami, udaje nam się powoli zmieniać bezglutenową rzeczywistość w Lesznie. W regionie jest o nas głośno. To z kolei sprawia, że nasza bezglutenowa społeczność rośnie w siłę, może działać wciąż na nowych polach i staje się partnerem w wielu działaniach.

Co jeszcze warto wiedzieć o bezglutenowym Lesznie? W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie jednym z dietetyków jest Karol Mulczyński (na zdjęciu), doskonale znający dietę bezglutenową. Jeśli więc traficie jako pacjenci do tego szpitala, starajcie się nawiązać z nim kontakt w kwestii diety.  

W kilku laboratoriach w Lesznie (m. in. w szpitalu) można wykonać badania krwi w kierunku celiakii. W mieście działa kilka poradni gastroenterologicznych, gdzie można uzyskać poradę  w ramach NFZ i wykonać gastroskopię z biopsją jelita cienkiego. Raz w miesiącu prywatnie oraz na NFZ przyjmuje pediatra gastroenterolog – dr n. med. Iwona Bączyk z Poznania.

Bezglutenowa mama, bezglutenowe Leszno

Aktywne, bezglutenowe Leszno powstaje od 2013 r. Wtedy jako wolontariuszka utworzyłam leszczyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Zależało mi na tym, by i w mniejszym mieście bezglutenowe dzieci miały możliwość integracji, by i tutaj bezglutenowa rzeczywistość zmieniała się na lepsze. Różnymi sposobami docierałam do rodziców bezglutenowych dzieci, zachęcałam ich do udziału w imprezach integracyjnych i warsztatach. Początki nie były łatwe, ale ze spotkania na spotkanie przychodziło coraz więcej dzieci i dorosłych. Coraz więcej osób włączało się również w przygotowania tych imprez. Tak powstawało nasze bezglutenowe środowisko w tym mieście. I z imprezy na imprezę do Leszna przyjeżdżało coraz więcej bezglutenowych rodzin z innych miast: Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Sulechowa, Żar, Katowic…. Okazuje się, że i niewielkie miasto może przyciągać :).

Pamiętam pierwsze rozmowy z właścicielem Intermarche w Galerii Leszno, gdy zachęcałam go do sprowadzenia bezglutenowych wędlin Konspolu. Przedsiębiorca dostrzegł potrzeby osób na diecie bezglutenowej i już kilka miesięcy później zaoferował produkty niemal wszystkich bezglutenowych producentów. Pamiętam długie rozmowy z właścicielem restauracji La Calma, którego wspólnie z dietetykiem Karolem Mulczyńskim zachęcaliśmy do szkolenia  i wprowadzenia bezglutenowego menu.

W styczniu br. zrezygnowałam z prowadzenia oddziału stowarzyszenia w Lesznie. Nadal będę działać w moim mieście, ale teraz jako Bezglutenowa Mama. Wszelkie imprezy i spotkania pozostaną bezpłatne i dostępne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Nic się nie zmieni. Nadal będę się odbywać te same warsztaty, imprezy, szkolenia uczniów. Bo ducha działania dostałam w genach: kilkadziesiąt lat temu moja mama aktywnie działała na rzecz bezglutenowych dzieci w mojej rodzinnej Wschowie (20 km od Leszna).

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!