Blog

Bezglutenowe menu na Sylwestra jakie przygotować jedzenie?

30/12/2019

Bezglutenowe menu na Sylwestra jakie przygotować jedzenie?

30/12/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Sylwestrowe menu bezglutenowe, czyli jakie jedzenie przygotować na powitanie Nowego Roku – o to pytają w listach osoby, które od niedawna są na diecie bezglutenowej. Odpowiadam niezmiennie: bezglutenowy Sylwester nie musi się różnić od glutenowego. Przygotujcie do jedzenia wszystko, na co macie ochotę – ale użyjcie bezglutenowych składników. Tatar wołowy lub z łososia, sajgonki, bezglutenowe paluchy z pesto, koreczki, nachos bez glutenu, popcorn… – czego dusza zapragnie. Na moim blogu znajdziecie najlepsze przepisy bezglutenowe na imprezę ;) Ale jeśli kuchnia nie jest jeszcze Waszym ulubionym miejscem, z łatwością możecie kupić bezglutenowe przekąski na Sylwestra KLIK – w Żabce, Netto, Kauflandzie i w innych marketach. Bezglutenowy alkohol na Sylwestra? Żaden problem – od wyboru do koloru. Uwierzcie – bezglutenowy Sylwester może być udany tak samo, jak glutenowy. A co, jeśli wybieracie się na zabawę sylwestrową na salę?

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharska, jakiej jeszcze nie było + ebooki

Bezglutenowy Sylwester u siebie – najlepsza opcja

Bez dwóch zdań – dla osoby z celiakią najbardziej bezpieczny będzie Sylwester we własnym domu. Wtedy to gospodyni decyduje, co pojawi się na stole i co mają przynieść goście, jak ustawić dania i przygotować dwie maselniczki. A co mogą przynieść goście? Możesz zaproponować sałatkę, tatar, bigos, pieczone mięso, wędliny… Podpowiedz, że najlepsze przepisy bezglutenowe znajdą u Bezglutenowej Mamy ;) 

Uprzedź jednak, że wszystkie dania muszą być przygotowane według zasad ścisłej diety bezglutenowej. Nie wiesz, jak im to wytłumaczyć i na co zwrócić uwagę? Po prostu podeślij im ten link: poradnik bezglutenowy dla kucharza KLIK. Poproś, by uważnie przeczytali wskazówki, a w razie potrzeby niech łapią za telefon i dzwonią do Ciebie po konkretne wskazówki. 

Co jeść na sylwestrowej zabawie u przyjaciół?

Jeśli jednak wybieracie się na zabawę sylwestrową do przyjaciół, od razu uprzedźcie, że jesteście na diecie bezglutenowej. Spytajcie, czy niektóre dania gospodyni może przygotować w wersji bezglutenowej i udzielcie niezbędnych porad KLIK – jak na Wigilię). A może również pozostali goście będą w stanie przynieść bezglutenowe przekąski? Nie bójcie się proponować  ;)  Dajcie znajomym szansę, by zadbali o Was, pozostańcie jednak czujni. Dopytajcie, czy jedzenie bezglutenowe, które przygotowali na Sylwestra, na pewno jest dla Was bezpieczne. Pytajcie (ale w delikatny sposób), jakie użyli składniki, czy makaron lub mąka miała oznaczenie „produkt bezglutenowy” itp. Zwróćcie również uwagę, czy bezglutenowe jedzenie jest odseparowane od glutenowego (musi leżeć na osobnym talerzu, najlepiej z dala od talerzy z chlebem, kotletami czy ciastem.

Gdy osoba z celiakią idzie na sylwestrową zabawę na salę …

Dla osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej najtrudniejsze wyzwanie to zorganizowana zabawa sylwestrowa w sali wiejskiej, remizie lub w jakimkolwiek miejscu, gdzie nie mamy żadnego wpływu na menu. Od razu uprzedzam: nie wierzcie, że kucharki zdołają przygotować dla Was jedzenie bezglutenowe. W żywieniu zbiorowym nikt nie zwraca uwagi na przyprawy bezglutenowe, osobne stanowisko do przygotowania potraw, na zanieczyszczenia krzyżowe glutenem itp. Zazwyczaj nie uda się Wam również porozmawiać z wyprzedzeniem z szefową kuchni, by ustalić ewentualne menu bezglutenowe na Sylwestra. 

Jak ja by postąpiła w takiej sytuacji? Jako bezglutenowy weteran z 40-letnim stażem poszłabym na zabawę sylwestrową z własnym jedzeniem. Nastawiłabym się na samowystarczalność – nie ma bowiem gwarancji, że personel zaryzykuje wniesieniem do kuchni obcego jedzenia z nieznanego źródła (salmonella, zatrucia itp.). Oto moje podpowiedzi:

  • przed wyjściem na imprezę zjedz w domu ciepły posiłek pełen warzyw i białka (mięso, ryby) – dzięki temu alkohol nie zetnie zbyt szybko z nóg
  • możesz wziąć termos z gęstą zupą lub bigosem – by zjeść coś ciepłego i pożywnego koło północy
  • do pudełek można wziąć: ulubioną sałatkę, koreczki, wędliny, sushi z bezglutenowym sosem sojowym, kanapkę, pancakes, gotowane jajka (serio – jajka :), vege kotlety, placuszki warzywne, hummus w słoiczku z warzywami, wrapy
  • konieczne są przekąski bezglutenowe na Sylwestra: kabanosy, precelki, paluszki, ciasteczka, wafle ryżowe
  • no i własny alkohol bezglutenowy KLIK

W kwestii płatności za osobę z celiakią na zorganizowanej imprezie sylwestrowej – nie liczcie raczej na cud, czyli na zwrot pieniędzy  za jedzenie. Zdecydujcie, czy bardziej wam zależy na hucznych tańcach z przyjaciółmi i na świetnej zabawie, czy na odzyskaniu kilkudziesięciu złotych. Wybór należy do Was ;) 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się