Blog

Bezglutenowa pierwsza komunia w czasie pandemii Covid

19/04/2021

Bezglutenowa pierwsza komunia w czasie pandemii Covid

19/04/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Przystąpienie do pierwszej, bezglutenowej komunii świętej jest dużym wyzwaniem, a w czasie pandemii Covid-29 urasta do rangi lotu w kosmos, wiem. Ale głowa do góry. Wielu rodzinom bezglutenowa pierwsza komunia święta udała się w czasie pandemii koronawirusa i mają same miłe wspomnienia. Owszem, bezglutenowe przyjęcie komunijne trzeba urządzić we własnym domu lub ogrodzie, a czasem, z uwagi na ograniczoną liczbę gości spotykających się na raz, potrzebne są dwa lub trzy spotkania. Oznacza to oczywiście dwa lub trzy bezglutenowe torty komunijne, gotowe lub pieczone w domu. Ale i to uda się załatwić – wszystko zależy od tego, jak duży rozmach chodzi nam po głowie …. Tort bezglutenowy na Pierwszą Komunię najlepiej przygotować dla wszystkich gości, tak aby na stole nie pojawiało się inne glutenowe ciasto. W ogóle jestem zwolenniczką 100% gluten free przyjęcia komunijnego dla dziecka z celiakią. Przecież to jego święto, prawda?

KLIK – TUTAJ OBEJRZYSZ I KUPISZ

BEZGLUTENOWĄ KSIĄŻKĘ KUCHARSKĄ AUTORSTWA MARTY KRZYŻANOWSKIEJ – SOŁTYSIAK

Bezglutenowa hostia i chlebek

W zasadzie Pierwsza Komunia w czasach pandemii Covid-19 to ułatwienie dla dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej …. Dlaczego? Otóż uroczystość w kościele odbywa się w małym gronie, więc łatwo zorganizować sprawę hostii bezglutenowej. Trudniej o pomyłkę i zamieszanie przy udzielaniu komunii. Ksiądz, kościelny i ministranci są spokojniejsi, bo cała uroczystość jest kameralna – a to wszystko sprzyja dziecku z celiakią. Pamiętajcie, że dziecko z celiakią powinno przyjmować komunię jako pierwsze i zarówno siostra zakonna, katecheta, a przede wszystkim ksiądz muszą z wyprzedzeniem o tym wiedzieć. 

Jest jeszcze sprawa chlebka bezglutenowego, który w wielu kościołach dzieci otrzymują podczas przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Z tego co wiem, od tego zwyczaju odstępuje się w czasie pandemii, zatem to kolejne ułatwienia dla rodzin dzieci na diecie bezglutenowej. Nie muszą przygotowywać chlebka bezglutenowego i dbać, by do ich pociechy trafił właściwy bochenek. Zatem: głowa do góry. Pandemia Covid-19 naprawdę sprzyja organizowaniu bezglutenowej Pierwszej Komunii Świętej. Przeczytajcie dalej, jak to wygląda w praktyce.

Bezglutenowe przyjęcie komunijne w czasie pandemii

Od ponad roku komunijne przyjęcia, bezglutenowe również, odbywają się w warunkach pandemii Covid-19. Czyli w domach, ogrodach, namiotach plenerowych. W małym gronie. W dwóch lub trzech turach, np. dziadkowie i rodzina z jednej strony, potem z drugiej, wreszcie pozostali krewni, przyjaciele, chrzestni itp. Takie czasy, że trzeba uważać, by w razie obecności kogoś z koronawirusem, ewentualna zaraza dopadła jak najmniej osób. Od wielu znajomych wiem,  że szybko nauczyliśmy się żyć w takiej rzeczywistości, mimo niewątpliwych utrudnień. Bo 2-3 przyjęcia to jednocześnie 2-3 bałagany, zamieszania, stresy, sprzątania itp. Ale dajemy jako Polacy radę. Również bezglutenowe przyjęcia komunijne wypadają znakomicie i w sporej większości są właśnie w 100 % gluten free. Bo dziś dieta bezglutenowa jest tak smaczna dzięki dobrym produktom i przepisom, że nie trzeba osobno gotować dla glutenożerców. 

Jakie przygotować menu na Pierwszą Komunię bez glutenu?

„Przerobiłam” w życiu dwie Pierwsze Komunie bez glutenu, poza tym w kilku brałam udział jako gość, a o setkach rozmawiałam. Mogę więc podpowiedzieć, jakie przygotować menu na Pierwszą Komunię bez glutenu.  Ogólna zasada jest taka: sprawdzi się to, co nasi goście jedzą na co dzień. Jeśli zatem dziadkowie i ciocie są zwolennikami tradycyjnej kuchni polskiej, nie męczmy ich chińszczyzną czy wegańską kuchnią bezglutenową. Podajmy – w wersji bezglutenowej – pieczeń, rosół, kurczaka z grilla lub z piekarnika, gotowane szparagi (w końcu maj i czerwiec to sezon szparagowy), kotlety na parze lub smażone, gotowane lub duszone warzywa, sałatę z oliwą i dodatkami, bigos, a na zimno: sałatkę jarzynową, galat drobiowy lub wieprzowy, tatar, jajka faszerowane, grzanki czosnkowe, sałatki ze świeżych warzyw itp. Oto przykład bezglutenowego menu na Pierwszą Komunię KLIK mojej Zosi.

A słodkie ciasta bezglutenowe? Najlepiej upiec samemu, np. sernik, babkę, brownie, szarlotkę – KLIK Przepisy, ale bogactwo znajdziecie również w mojej książce z przepisami bez glutenu dostępnej na stronie Sklep.bezglutenowamama.pl . Gotowe ciasta bezglutenowe można również zamówić wysyłkowo, np. w cukierniach Dr Żurek Bez Glutenu (Chlebbezglutenowy.eu) czy  Putka Bez Glutenu (serniki, babki, brownie, ciasteczka, muffinki i drożdżówki dla dzieci, kokosanki, pączki itp.).

Pamiętajcie również, że maj i czerwiec to sezon truskawek, pojawiają się też porzeczki, maliny, papierówki i inne owoce. Ustawcie je na stole – wszak bezglutenowa Pierwsza Komunia to również znakomita okazja do budowania zdrowych nawyków żywieniowych. 

Tort bezglutenowy na Pierwszą Komunię – upiec czy zamówić? Oto jest pytanie

Obiad obiadem, ale wiem, że sen z powiek wielu rodzicom spędza tort bezglutenowy na Pierwszą Komunie. Upiec samemu, zlecić specjalistycznej cukierni bezglutenowej, a może zaufać koleżance lub (nie daj Boże) pani ogłaszającej się w Internecie? Jak zdobyć bezglutenowy opłatek na tort komunijny? Na Allegro pełno jest ofert, ale trudno sprawdzić, czy takie opłatki naprawdę są bezpieczne dla dziecka z celiakią. Niegdyś opłatki można było kupić (również wysyłkowo) w piekarni Putka.pl/sklepbezglutenu, ale obecnie nie ma ich już w ofercie. 

Mnie najbardziej przekonują domowe wypieki bezglutenowe. Wiem co jem – to moje motto. Oto przepisy na domowe torty bezglutenowe KLIK. Sporo przepisów oraz inspiracji znajdziecie również w mojej najnowszej książce kucharskiej, dostępnej w Sklep.bezglutenowamama.pl

Absolutnie nie ufam paniom ogłaszającym się przez Internet – skąd mogą mieć pewność, że mają osobne stanowisko, osobny mikser, foremki, dekoracje itd.? Osobna kwestia to zwykłe cukiernie reklamujące bezglutenowe torty na pierwszą komunię – to sprawa dla sanepidu, a nawet dla prokuratora, gdyż takie lokalne narażają zdrowie i życie człowieka. W cukierni, w które mąka pszenna fruwa w powietrzu przez całą dobę, nie ma możliwości upieczenia tortu bezglutenowego. Nawet, gdyby ktoś próbował zachować maksymalną czystość i uwagę. 

Pewniakami są natomiast specjalistyczne piekarnie i cukiernie 100% bezglutenowe, np. Putka Bez Glutenu (Warszawa, Łódź), Słodkie Bez Cukru czy Vaniliowa (Poznań).

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się