Czeka nas rewolucja w kwestii przyjmowania bezglutenowej komunii świętej przez osoby chore na celiakię? We wczorajszym tabloidzie ukazała się elektryzująca informacja: otóż Watykan sprzeciwia się podawaniu wiernym bezglutenowych hostii. Bowiem sakrament z udziałem takiej hostii jest nieważny. Chorym na celiakię papież ma -zdaniem tabloidu – zalecać przyjmowanie komunii pod postacią wina.

Szkodzi gluten w hostii

Jedna maleńka hostia zawiera aż 25 ppm glutenu. Osobom chorym na celiakię szkodzi już 20 ppm glutenu, co oznacza, że regularne przyjmowanie tradycyjnej komunii świętej jest szkodliwe dla ich zdrowia. Gluten zawarty w hostii czy jakikolwiek innym produkcie uszkadza bowiem kosmki jelitowe osoby chorej na celiakię i wywołuje nawrót objawów. Kościół wyszedł naprzeciw chorym na celiakię: od wielu lat możliwe jest przyjmowanie komunii świętej pod postacią specjalnych hostii niskoglutenowych. W rzeczywistości hostie te zawierają poniżej 20 ppm glutenu i są bezglutenowe, ale ze względów formalnych nazywają się hostiami niskoglutenowymi. Według zapowiedzi papieża, przytoczonych przez tabloid, i te hostie niskoglutenowe mają zniknąć z kościołów.

Dobrze, że temat pojawił się dopiero kilka dni temu, już po zakończeniu obozu z dietą bezglutenową we Wieleniu. Dzięki przychylności księdza do bezglutenowej komunii świętej przystąpiło we wieleńskim sanktuarium około 20 dzieci chorych na celiakię.

Wino zamiast chleba?

Trudno powiedzieć, czy Watykan chce zupełnie wycofać się ze stosowania hostii niskoglutenowych, czy tylko dąży do ujednolicenia produkcji i dystrybucji tych komunikantów. W tabloidzie czytamy wypowiedź księdza Piotra Studnickiego, rzecznika krakowskiej kurii:

  • „Pan Jezus, ustanawiając Eucharystię, użył chleba i wina gronowego, dlatego do dziś księża używają tych produktów w czasie mszy. Wino nie może być inne, niż gronowe, a w komunikancie muszą być takie składniki jak w chlebie. Tylko Chrystus mógłby to zmienić.”

Tabloid przytacza też słowa watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny sakramentów:

  • Katolicy, cierpiący na celiakię, czyli nieprzyswajający glutenu, mogą przyjmować komunię pod postacią wina.”

Najbliższe tygodnie pokażą, czy z kościołów znikną hostie niskoglutenowe. Przecież one – tak jak oczekuje papież – zawierają tak naprawdę minimalną ilość glutenu, a więc są zgodne z wytycznymi kościoła! Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie, aby ośmioletnie dzieci chore na celiakię przyjmowały komunię pod postacią wina…. A jeśli jednak dojdzie do rewolucji w korzystaniu z hostii niskoglutenowych? Hm, niemal dwudziestoosobowa grupa uczestników mojego obozu z dietą bezglutenową we Wieleniu 2017 przejdzie do historii wieleńskiego sanktuarium…

Drukuj

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!