Jedynym lekiem w celiakii jest ścisła dieta bezglutenowa stosowana przez całe życie. Ale to nie wszystko: w diecie muszą się znaleźć również wartościowe zboża bezglutenowe, które zapewniają sprawne działanie organizmu. Pisząc o cennych zbożach bezglutenowych nie mam na myśli białego ryżu i kukurydzy, ale rośliny o potwierdzonym działaniu prozdrowotnym. Wartościowe zboża bezglutenowe pomagają bowiem w zaparciach, obniżają poziom cholesterolu i cukru, uzupełniają witaminy i składniki mineralne, których brakuje dzieciom i dorosłym z celiakią. Przy okazji: wszystkie produkty zbożowe dla osoby z celiakią muszą być na etykiecie wyraźnie oznaczone jako PRODUKTY BEZGLUTENOWE. Tylko wtedy są bezpieczne.
Do cennych zbóż i mąk bezglutenowych zaliczam:
Tradycyjna dieta bezglutenowa jest niedoborowa, gdy jest oparta na białym pieczywie i gotowych produktach. Dzieci i dorośli z celiakią, nawet stosujący ścisłą dietę bezglutenową, z natury mają upośledzone wchłanianie wielu składników odżywczych. Jeśli przy tym jedzą byle co, mają niedobory witamin z grupy B. Połowa pacjentów ma niedobory żelaza. Ponad 80% dzieci i młodzieży z celiakią ma niedobory wapnia, witaminy D. Spora grupa pacjentów skarży się na podwyższony poziom cholesterolu oraz na zaparcia, których przyczyną jest zbyt mała ilość błonnika w codziennej diecie. Pacjent, który ma niedobory w organizmie, w pewnym momencie zaczyna cierpieć na choroby układu nerwowego, krążenia, cukrzycę, zaparcia, anemię, depresję, osteoporozę, kłopoty z koncentracją, bezsenność, zmęczenie i na wiele innych.
Zdrowa dieta bezglutenowa opiera się na na naturalnych produktach, m. in. na zbożach bezglutenowych. Zboża i mąki, wymienione w tabeli obok, dostarczają organizmowi m. in. wapń, magnez, potas, witaminy, dobre tłuszcze, błonnik, cenne aminokwasy i wiele innych składników odżywczych. I one naprawdę leczą organizm pacjenta z celiakią.
KOMENTARZE