Blog

4

Tatrzańskie bułeczki bezglutenowe z kasztanami

16/08/2018

Tatrzańskie bułeczki bezglutenowe z kasztanami

16/08/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Nie spodziewałam się, że te szybkie bezglutenowe bułeczki z kasztanami zrobią aż taką furorę wśród glutenożerców. A jednak od razu podbiły ich serca, co jest najlepszym komplementem dla pieczywa bezglutenowego, prawda? Oznacza to również, że tych bułek nie trzeba już zachwalać w grupie bezglutenowców :). Bezglutenowe bułeczki kasztanowe  – bez jajek – wymyśliłyśmy i upiekłyśmy dzisiaj wspólnie z Elą, właścicielką pensjonatu Moje Tatry. Choć zawierają zaledwie 10% bezglutenowej mąki kasztanowej, nabierają wartości odżywczych, ciekawego koloru i smaku. To już nie są zwykłe domowe bułki bezglutenowe, ale o tym przekonajcie się sami…. Dzięki sporej zawartości białka i węglowodanów przydadzą się również sportowcom na diecie bezglutenowej.

Pomysł na bezglutenowe bułeczki kasztanowe

Tegoroczne wakacje bez glutenu spędzamy w Tatrach i jesteśmy pod wrażeniem naszego pensjonatu. Ela, właścicielka Moich Tatr, sama ma celiakię i dlatego stara się nieba przychylać gościom na diecie bezglutenowej. Tak powstał pomysł na opracowanie przepisu na tatrzańskie bułeczki bez jajek, które mają rozsławiać Moje Tatry w Polsce i na świecie. A dlaczego wybór padł na bezglutenowe bułki z kasztanami? Akurat kurier dowiózł nam przesyłkę z produktami Incola, wśród których była bezglutenowa mąka kasztanowa. Jest bardzo wartościowa (zawiera wysokiej jakości białko, węglowodany, potas, fosfor, witaminy B i błonnik), smaczna i choć nieco egzotyczna, staje się mąką coraz bardziej cenioną w Polsce. Wiem, że doceniają ją również sportowcy na diecie bezglutenowej (świetnie sprawdza się w posiłkach przed treningiem).

Składniki na 15 bułek

Wykonanie

Wymieszaj w misce suche składniki: mąkę kasztanową i mix, sól i cukier. Dodaj drożdże i ponownie wymieszaj całość. Dodaj wodę i wyrabiaj ciasto mikserem (haki) przez około 5 minut. Jeśli ciasto będzie gliniaste i twarde, dodaj jeszcze kilka łyżek wody, tak aby uzyskać konsystencję dobrze wyrobionej ciastoliny. Pod koniec wyrabiania dodaj olej. Przykryj miskę folią spożywczą i odstaw na około 30-40 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. 

Przygotuj miseczkę z dowolną mąką bezglutenową. Delikatnie nabieraj porcje ciasta i lekko, by nie zburzyć struktury ciasta, obtaczaj je w mące jak kotlety. Bezglutenowe bułeczki kasztanowe układaj w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Zostaw do wyrośnięcia jeszcze na około 15 minut. 

Pieczenie bezglutenowych bułek z kasztanami

Piekarnik nagrzej do temperatury 240 stopni C. Piecz bułki bezglutenowe przez około 30 minut. Pod koniec wypieku możesz zmniejszyć temperaturę do około 200 stopni C.  Gotowe bułki wyjmij z piekarnika i studź na kratce. Przechowuj w lnianym worku, nigdy w folii. Bezglutenowe bułki z kasztanami świetnie smakują również następnego dnia. Dzięki zawartości mąki kasztanowej nie czerstwieją tak szybko, jak zwykłe białe bułeczki. Dłużej zachowują świeżość. 

Na zdjęciu: Elżbieta Porębska-Mędoń, właścicielka pensjonatu z dietą bezglutenową Moje Tatry

Na powitanie Amelki

Gdy na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku udostępniłam transmisję na żywo z pieczenia bułek – KLIKNIJ, pod wpisem odezwała się Iwona z Katowic. Zachęcona naszymi relacjami z Moich Tatr jechała tu właśnie z Amelką, mężem i rodzicami na pierwsze wakacje bez glutenu. Napisała pod relacją, że rano przyjdzie na degustację. Nie kazałam jej czekać i napisałam, że czekam w jadalni. Już po kwadransie wbiegła do jadalni Amelka z mamą, tatą i dziadkami. Tu czekała ją niespodzianka: bułki, a w zasadzie rogale bezglutenowe z kasztanami i masłem :). Nie uwierzycie, ale w tym małym brzuszku zmieściły się dwa rogale :). 

Na zdjęciu: Amelka z mamą Iwoną i z Bezglutenową Mamą

Zachwyceni glutenożercy

Kasztanowymi bułkami uraczyli się także wszyscy członkowie zespołu troszczącego się na co dzień o podniebienia gości w pensjonacie. To rasowi glutenożercy rzecz jasna (oprócz właścicielki, która ma celiakię, ale ciągle nie akceptuje smaku gotowego pieczywa bezglutenowego). I wszyscy, jak jeden mąż, sięgali po dokładki tak chętnie, że chcąc nie chcąc musiałam schować bułki w spiżarni. Ich przeznaczenie było bowiem z góry ustalone: to bułki i rogale na czwartkowe oraz piątkowe śniadanie. Gdybym zostawiła je na pastwę glutenożerców, czymże by raczyli się goście na diecie bezglutenowej? A jest ich w Moich Tatrach niezła gromada: 23 osoby.

Jak odświeżyć bezglutenowe bułki z kasztanami?

Jeśli jakimś cudem nie zjecie wszystkich bułek pierwszego i drugiego dnia po upieczeniu, z łatwością odświeżycie je na trzeci dzień :). Wystarczy skropić bułkę lekko wodą i odpiec przez około 5 minut w 180 stopniach. Będą jak nowe :). W naszym domu, by uniknąć czerstwienia bułek, zawsze zamrażamy kilka sztuk tuż po ostudzeniu. W razie potrzeby odpiekamy zamrożone bułki przez około 10 minut w 180 stopniach lub rozmrażamy je naturalnie, w temperaturze pokojowej. To samo rozwiązanie zaleciłam Eli, właścicielce Moich Tatr.

  • Te domowe, bezglutenowe bułki kasztanowe staną się naszym popisowym wypiekiem, zdrowym magnesem przyciągającym gości z całej Polski – zachwala Elżbieta Porębska-Mędoń.

Galeria zdjęć z warsztatów pieczenia bułek bezglutenowych 

KOMENTARZE (4)

Bezglutenowa Mama 06/09/2018 10:31
Z bułkami bezglutenowymi jest tak, że każdorazowo trzeba samodzielnie dozować mąkę, by uzyskać ciasto o właściwej konsystencji. Dlatego trudno podać precyzyjnie ilość wody.... Gdy ciasto wydaje się zbyt rzadkie, można je jeszcze zagęścić przed formowaniem bułeczek. Trzymam kciuki za dopracowanie swojej receptury :)
Iwona 20/08/2018 11:08
Bułeczki w smaku rewelacja. Pycha! Tylko miałam mały problem, bułeczki mocno przykleily mi się do blaszki, chyba było zbyt rzadkie ciasto. Czy jak zagniatam ciasto po wyrośnięciu podsypuje dużo mąki???
Iwona 16/08/2018 06:33
Jestem przekonana, że tak wybitne pieczywo przyciągnie do pensjonatu Moje Tatry całe tabuny bezglutenowców i nie tylko ich :) A mnie nie pozostanie nic innego, jak pieczenie ich w domu. Amelka już innych bułeczek pewnie nie będzie chciała...:)
Bezglutenowa Mama 06/09/2018 10:29
Trzymam kciuki za pyszne bułeczki z Twojego piekarnika :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się