Bezglutenowe wakacje za pasem i coraz więcej osób rozgląda się za dobrym ośrodkiem zapewniającym dietę bezglutenową. Z doświadczenia wiem, że w zdecydowanej większości personel tych kuchni nie zna się na diecie i nieświadomie truje osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej … Jak w takim razie wybrać sprawdzony pensjonat, agroturystykę czy hotel? Stwórzmy razem ranking takich miejsc, zerkajcie również do zakładki „Bezglutenowa Mama rekomenduje” na moim blogu. Taka lista pomoże wybrać bezpieczne miejsce na wakacje bez glutenu nad morzem, w górach czy w innych regionach. 

 

 

Do programu Menu bez Glutenu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej należy obecnie ponad 100 miejsc w całej Polsce. To hotele, restauracje, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kawiarnie, firmy cateringowe etc., przeszkolone w zakresie bezpiecznego karmienia osób na diecie bezglutenowej, gotowe na bezglutenowe wakacje.

Wielu celiaków poruszając się po kraju korzysta wyłącznie z mapy na stronie www.menubezglutenu.pl. 

Polecam również zakładkę „Bezglutenowa Mama rekomenduje”  na moim blogu. Przedstawiam tam listę przeszkolonych przeze mnie ośrodków na wczasy bez glutenu. Są na niej m. in. ośrodki: Dukat Medical SPA w Dąbkach nad morzem, willa Proharmonia w Lądku-Zdroju, pensjonat Alpejski Dwór w Międzygórzu, pensjonat bezglutenowy Moje Tatry w Białym Dunajcu czy Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci Jagusia w Kudowie-Zdroju. 

 

Wiele osób na  nocleg podczas wakacji czy wyjazdów służbowych wybiera te miejsca, które oferują dietę w ramach programu albo znajdują się blisko restauracji należącej do Menu bez Glutenu. Dzięki temu wiedzą, że nie umrą z głodu i nie muszą dźwigać toreb z bezglutenowym jedzeniem.

Ale praktyka pokazuje, że nie zawsze dany ośrodek przypadnie do gustu wszystkim osobom z celiakią. Komuś może nie podobać się ciasny taras, niewygodne łóżka, ceny czy zbytnia odległość od plaży. Czasem zdarza się też, że personel lokalu (zwłaszcza osoby przyjęte po szkoleniu, których szef nie przeszkolił we własnym zakresie) popełni błąd w diecie….

 

chleb jajeczny (2)Stowarzyszenie nie ponosi za to odpowiedzialności – przecież nie jest w stanie z kamerą przez 24 h stać nad kucharzami i kelnerami… Dobrze, że sygnały o nieprawidłowościach są bezpośrednio przekazywane  do stowarzyszenia, e-mailem lub telefonicznie. Dzięki temu zostaje podjęta interwencja, lokal przechodzi ponowne szkolenie lub… znika z mapy programu. Jeśli znika, to znaczy, że personel jest niereformowalny… – i lepiej tam nie bywać, dopóki lokal nie wróci na stronę www.menubezglutenu.pl.

 

 

wakacje4W komentarzu na Facebooku znalazłam wpis o polecanych ośrodkach na wakacje bez glutenu. Niestety, rzadko bywam w takich miejscach. Mogę polegać jedynie na sygnałach od Was. Stąd pojawił się pomysł, byście w komentarzach wpisywali polecane przez siebie miejsca, przyjazne osobom na diecie bezglutenowej. Dzięki temu pomożecie wybrać miejsce na wakacje osobom szukającym bazy. Czekamy na wpisy! I podpowiadamy alternatywę…. A od niedawna na moim blogu działa zakładka Bezglutenowa Mama rekomenduje – zerknijcie.

 

 

Na zdjęciu poniżej: bezglutenowy pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu

 

wakacje3Gdy macie problem ze znalezieniem bezglutenowej kwatery w miejscu, do którego się wybieracie, zawsze możecie skorzystać z taniego, pewnego i sprawdzonego sposobu… Wystarczy namiot, materac, śpiwór i trochę jedzenia. Przetestowaliśmy rok temu taki wyjazd pod namiot z bezglutenowymi dziećmi.

W wiejskich sklepikach znajdowaliśmy sporo produktów bezglutenowych, mieliśmy też zapas pieczywa i wędlin. Ani przez moment nie byliśmy głodni 🙂

 

Ktoś się pisze na pole namiotowe?

PS Proszę, nie ufajcie ślepo zapewnieniom  menagera czy dietetyka ośrodka, który zaklina się, że kuchnia doskonale zna dietę bezglutenową. Uwierzcie, dziesiątki razy nacięłam się na takie zapewnienia. Obecnie jest moda na dietę bezglutenową, więc ośrodki za wszelką cenę chcą być na fali, oferują dietę bezglutenową, której nie znają i wciskają chorym kity….

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
    2018-07-06T21:59:00+00:0017 kwietnia 2015|