Blog

4

Idziemy na bezglutenowego grilla

29/04/2017

Idziemy na bezglutenowego grilla

29/04/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Tegoroczny majowy weekend (2022 roku) zapowiada się słonecznie, a to oznacza, że Polska jak długa i szeroka będzie biesiadować. Jak grillować bez glutenu? Zapewniam, że przygotowanie bezglutenowego grilla to bardzo prosta sprawa. Nieważne, czy odwiedzi Cię tylko jeden bezglutenowy gość czy też cała gromada osób z celiakią lub na diecie bezglutenowej: najlepiej i najłatwiej przygotować dla wszystkich te same dania. W sklepach jest duży wybór bezglutenowych wędlin oraz  marynowanych, bezpiecznych dań. Pamiętaj też o bezpiecznych dodatkach do bezglutenowego grillowania: ketchupach, musztardach, surówkach i napojach. Oczywiście przy grillu bez glutenu nie zapomnijcie również o bezglutenowych dzieciach, które uwielbiają biesiadowanie przy stole pełnym smakołyków. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + e-booki

Ruszt do bezglutenowego grillowania

Bezglutenowe grillowanie nie różni się od glutenowego. Ale na początku wymaga małego zachodu, zwłaszcza, jeśli po raz pierwszy czeka cię takie wyzwanie. Jeśli bowiem chcesz zadbać o bezpieczeństwo i komfort swojego bezglutenowego gościa lub biesiadnika, pewne przygotowania są niezbędne.

Rozpocznij od umycia lub zabezpieczenia rusztu i narzędzi. Jeśli wcześniej na tym ruszcie były grillowane różne wędliny, w tym kaszanki, karkówki, mięsa marynowane itp., należy go umyć. Gdy nie masz na to czasu, przygotuj nowe, aluminiowe tacki, na których będziesz grillować bezglutenową kiełbasę lub mięso. Szczypce i tym podobne narzędzia pomocne w grillowaniu również trzeba umyć lub owinąć folią aluminiową. 

Coś na ruszt – bezglutenowe grillowanie

Co wrzucić na ruszt podczas grillowania bez glutenu? Wszystko to, na co masz ochotę (oprócz kaszanki, bo raczej jest niedostępna bezglutenowa kaszanka: uwaga: kaszanka z kaszą gryczaną nie zawsze musi być bezglutenową wędliną). Jeden warunek: musi to być jedzenie bezglutenowe. Uwaga: zwróć uwagę, by na grilla bez glutenu kupić wędliny z napisem „produkt bezglutenowy” lub z etykietą nie pozostawiającą wątpliwości, że jest to produkt bezglutenowy (patrz też poniżej do galerii zdjęć). Nie kupuj kiełbasy ani wędlin na wagę!

Na grilla możesz wrzucić zarówno surowe, marynowane mięso (marynowane w przyprawach bez glutenu), jak i zwykłe lub marynowane wędliny – kiełbasę, boczek, parówki, kabanosyPotrawy na bezglutenowego grilla przygotuj samodzielnie w domu (wcześniej zamarynuj surowe mięso lub wędliny). Uwaga: nie kupuj gotowych, marynowanych mięs i dań na grill w sklepach, kup tylko surowe mięso lub kiełbasę. Bezglutenowe zakupy na pewno zrobisz w Lidlu, Biedronce, Netto, Kauflandzie, SPAR, POLOmarkecie, DINO, Auchan,  E.Leclercu i wielu innych sieciach. 

Wyjdź tez poza rutynę: grillowanie na diecie bezglutenowej jest też pyszne z warzywami, serami, owocami, rybami. 

 

Dodatki do bezglutenowego grilla

Gluten ma to do siebie, że może czaić się wszędzie: w keczupie, w sosach (czosnkowym, chrzanowym, itd.), w mieszankach przypraw do grilla, w fixach do sałatek, w marynatach itd. Dlatego, jeśli chcesz biesiadować z osobą z celiakią lub na diecie bezglutenowej, zadbaj o menu bezpieczne w każdym calu. Sprawdź, czy na etykiecie tychże produktów jest wymieniony gluten (pszenica lub mąka pszenna, jęczmień, owies, kasza manna, orkisz, żyto lub hydrolizowane białko roślinne, błonnik pszenny itp.) lub czy widnieje ostrzeżenie o możliwej obecności glutenu lub zbóż zawierających gluten. Nie kupuj takich produktów, jeśli przygotowujesz się na przyjęcie bezglutenowego gościa. 

Zazwyczaj bezpieczne są produkty znanych firm, np. ketchupy, musztardy, chrzan, sosy itp. Jeśli natomiast masz wątpliwości, czy dany produkt jest bezpieczny, zrezygnuj z niego. Bo dla osoby z celiakią lub na diecie bezglutenowej lepsze jest mniej przyprawione danie, niż zanieczyszczone glutenem. Zamiast przygotowywać surówkę z dodatkiem gotowego fixu, użyj po prostu oliwy, soli, pieprzu, koperku czy suszonych jednorodnych ziół. A przed ewentualnym zakupem surówki na wagę dokładnie sprawdź, co jest w jej składzie. Zamiast użyć gotowej, ryzykownej marynaty, skorzystaj z podstawowych przypraw. Jeśli masz wątpliwości, czy dany sos będzie bezpieczny, postaw go na stole i pozwól gościowi samodzielnie zdecydować, czy może go zjeść.

Ryzykowne mięso lub wędliny

Surowe, marynowane mięso z marketu również może być zanieczyszczone glutenem – przeczytaj starannie etykietę (patrz na zdjęcie poniżej). Nie ryzykowałabym również z kupnem marynowanego mięsa w zwykłym sklepie mięsnym – nie ma pewności, w jakiej zalewie marynowano mięso. Najczęściej ekspedientki w sklepie mięsnym marynują porcje wieprzowiny lub drobiu gotowymi marynatami od producenta. Uwierzcie, że w takich marynatach może być wszystko, między innymi sos sojowy (którego głównym składnikiem jest pszenica). Szkopuł w tym, że raczej nikt nie ma wglądu w skład takiej marynaty.

Trzeba również uważać na gotowe, marynowane mięsa i wędliny w hermetycznych opakowaniach. Tu na szczęście jest do wglądu etykieta, na której można przeczytać skład i ewentualne zanieczyszczenia krzyżowe. 

Nie kupuj produktów z tych zdjęć poniżej

Bezglutenowy chleb też jest ważny

Bezglutenowym dzieciom i dorosłym będzie z pewnością bardzo miło, gdy na biesiadnym stole znajdą bezglutenowe pieczywo, ułożone w osobnym koszyczku. Bezglutenowy chleb kupisz obecnie niemal w każdym markecie. Pamiętaj, że wiele bezglutenowych chlebów czy bułek dostępnych w sklepach wymaga odpieczenia (w tosterze, w piekarniku lub na grillu) bądź odświeżenia na parze.  Obecnie pieczywo bezglutenowe można kupić w dyskontach w całej Polsce: w Netto, Biedronce, Lidlu, Polo, Dino, a także w hipermarketach, w Żabce, w sklepach osiedlowych. Uwaga: chleb bezglutenowy musi być paczkowany, hermetycznie zamknięty. Nie kupuj chleba kukurydzianego czy chleba bez glutenu itp., oferowanego na targowiskach, w zwykłych piekarniach.

Alkohol na bezglutenowego grilla

Dorośli podczas biesiadowania przy grillu pewnie chętnie skosztują procentowych napojów. Na pewno bezpieczne są wszystkie białe wódki ze sklepu, wina (oprócz takich najtańszych, za 4-7 zł) i markowe whisky – tutaj przeczytaj więcej o bezglutenowym alkoholu. Bez kłopotu kupisz również bezglutenowe piwo: w Carrefour czy Auchan jest Kormoran i Kultowe – wyraźnie oznaczone jako bezglutenowe. W sieci DINO jest piwo bezglutenowe Połczyńskie. W sklepach piwnych, a także w Intermarche w Galerii Leszno są do kupienia czeskie piwa bezglutenowe: Celia i Bernard.

Kilka lat temu w Żabce i w Netto w całej Polsce  dostępny był znakomity Brok gluten free, sezonowo w Biedronce można było kupić Cechowe Bezglutenowe – ale to pieśń przeszłości. 

Bezglutenowe przekąski

Na bezglutenowym grillu przydadzą się też przekąski: chipsy i paluszki, a dla bezglutenowych dzieci jakieś słodycze. W Intermarche, w Rossmannie, Netto, Carrefour, E.Leclerc, Auchan itd. w całej Polsce  – na osobnych regałach ze zdrową żywnością – można kupić bezglutenowe czipsy, tortille, ciasteczka, precelki. Z bezglutenowymi paluszkami jest trudniej – raczej są dostępne w sklepach internetowych lub w sklepach ze zdrową żywnością – np. Jedzbezglutenu.pl

Dzieci na diecie bezglutenowej z pewnością ucieszą bezglutenowe słodycze, te ogólnodostępne, które kupisz w markecie, na stacji paliw lub w sklepiku osiedlowym: gumy Mamba lub Maomam, Śmiejżelki, Tictac, cukierki Pszczółki, Nimm2, czekolada Goplana. No i lody….. Na szczęście z lodami nie ma kłopotu, bo bezglutenowe lody to m. in.: Grycan, Magnum, Kaktus, Anita (do kupienia w Netto). Pamiętaj jednak, by przed zakupem zawsze sprawdzić, czy to produkt bezpieczny dla osoby z celiakią lub na diecie bezglutenowej. 

Jeden bezglutenowy gość

Gdy na imprezie będzie obecna tylko  1-2 osoby z celiakią lub na diecie bezglutenowej, a ty z różnych względów nie możesz dla wszystkich gości przygotować bezglutenowego grilla, zadbaj o kilka drobiazgów:

  • Bezglutenowe wędliny grilluj na osobnej, czystej tacce
  • Do przewracania mięsa/bezglutenowych wędlin używaj osobnych sztućców
  • Zadbaj o surówki: wystarczy choćby zwykły pomidor z sałatą, oliwą solą i pieprzem
  • Gotowe dania bezglutenowe układaj na osobnym talerzu na stole, najlepiej blisko osoby, dla której potrawy są przeznaczone
  • Koszyczek lub talerzyk z bezglutenowym chlebem ustaw przy miejscu bezglutenowego gościa i zabezpiecz go szklaną pokrywka lub serwetką
  • Jeśli chcesz jednocześnie, np. na dwóch piętrach grilla, smażyć wędliny bez glutenu i zwykłe, te bezglutenowe zawsze układaj na najwyższym piętrze
  • Podobne zasady dotyczą smażenia kiełbasek i chleba na ognisku – te bezglutenowe zawsze trzeba smażyć u góry, by nie kapał na nie tłuszcz i soki z wędlin glutenowych

Po co ten kłopot? Bezglutenowe grillowanie nie może być prostsze?

Osobie z celiakią lub będącej na diecie bezglutenowej z przyczyn zdrowotnych szkodzi nawet najmniejsza ilość glutenu. Jeśli więc chcesz biesiadować w jej gronie i chcesz, by czuła się pełnoprawnym gościem, postaraj się przygotować bezglutenowego grilla dla wszystkich lub tylko dla niej. Uwierz: osoba na diecie eliminacyjnej, będąca gościem na uczcie lub rodzinnym spotkaniu, naprawdę czuje się niekomfortowo, gdy nie może zjeść nic bezpiecznego. A wszelkie uwagi w stylu: „zjedz trochę tej sałatki, przecież jedna porcja ci nie zaszkodzi” albo „coś sobie znajdziesz na wspólnym stole” – są naprawdę  trudne do przyjęcia. 

Mam nadzieję, że bezglutenowe grillowanie z poradnikiem Bezglutenowej Mamy będzie dla was smakowite, kolorowe, radosne i pełne uśmiechu. Nawet, jeśli pogoda na długi majowy weekend spłata figla 😁

Galeria zdjęć produktów bezpiecznych na bezglutenowego grilla

KOMENTARZE (4)

Magda 28/04/2019 13:50
Dziękuję za ten cenny artykuł. :-) Mam pytanie dotyczące ognisk z pieczeniem kiełbasek. Czeka mnie wyjazd z tego typu ogniskiem, gdzie prowiant zabiorę swój, a na miejscu będą przygotowane metalowe pręty zamiast patyków do pieczenia kiełbasek nad tymże ogniskiem. Czym mogę na miejscu i na szybko przemyć taki pręt? Ognisko będzie na polanie, w okolicy bez dostępu do bieżącej wody, więc dumam, co innego można zastosować? Rodzina radzi użyć coś na spirytusie spożywczym, ale kompletnie nie mam pojęcia, czy to dobry pomysł. Będę wdzięczna za poradę. :-) Pozdrawiam. Magda
Bezglutenowa Mama 06/05/2019 13:37
Magdo,najlepiej będzie ów metalowy pręt owinąć folią aluminiową :)
Patryk 18/07/2018 09:05
Droga Bezglutenowa Mamo, czytam Pani bloga od momentu, w którym wykryli u mnie celiakię. Jak ja tęsknię za kaszanką z grilla, ach nawet sobie Pani nie wyobraża :(
Wiola 29/04/2018 21:29
Dziękuje Bezglutenowa Mamo za ten wpis :) dodałabym jeszcze, że jeśli czegoś nie wiemy, nie jestesmy pewni, to mozemy spytac chorą osobę którą zapraszamy, ona chętnie odpowie na wszystkie pytania i będzie jej jeszcze bardziej miło :D
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się