Znaleźć lody bezglutenowe w 2021 r. to fraszka. Serio. Lody bezglutenowe w czekoladzie, na patyku albo lody bezglutenowe w kubeczku – od wyboru do koloru. Żabka, Lidl, Netto, Biedronka, Kaufland, stacje benzynowe – obecnie lody bezglutenowe są wszędzie. Niektóre są wyraźnie oznaczone jako produkty bezglutenowe, z kolei inne mają czytelną etykietę, z której wynika, że są bezpieczne dla osoby z celiakią. Często pytacie, jak ocenić, czy dane lody lub sorbety są bezglutenowe, dlatego stworzyłam poniższy poradnik. Oczywiście nie kupujcie lodów bezglutenowych na pamięć, bez samodzielnego przeczytania składu, wyłącznie na podstawie zamieszczonych tu zdjęć. Bo producenci na przestrzeni lat zmieniają składy, miejsca wytwarzania i etykiety.

Wasze zakupy, Wasza odpowiedzialność, co podkreślam również w moim poradniku i książce z przepisami „W kuchni Bezglutenowej Mamy”. Wracając do lodów: tuż przed majówką 2021 (co prawda zimną, jak diabli, brr) sprawdziłam  m. in. w dużej Żabce, jakie bezglutenowe „ajsy” są w zamrażarkach. Uwaga: w malutkich Żabkach wybór jest mniejszy, ale też coś się znajdzie, podobnie jak w Lidlu, Netto, Intermarche, Kaufladzie i wielu innych sklepach. Zapraszam do przeczytania i obejrzenia poradnika o tym, jak kupować bezglutenowe lody i bezglutenowe sorbety.

Tutaj kupisz

Najlepszą książkę z przepisami bezglutenowymi

Lody Monte opisane na etykiecie jako bezglutenowe

Lody Monte, śmietankowe w czekoladzie, wyraźnie są na etykiecie opisane jako bezglutenowe (patrz zdjęcie poniżej). Jak dotąd spotykam je tylko w Żabce. Jakiś czas temu znajoma podesłała mi zdjęcie swojej zdobyczy i chwaliła, że to jedne z lepszych lodów bezglutenowych, jakie jadła w życiu. Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć, bo po wydaniu książki z przepisami bezglutenowymi (dostępnej w Sklep.bezglutenowamama.pl ) jestem na małej dietce odchudzającej, poza tym nie jestem fanką lodów, wolę ciasta z bitą śmietaną 😜 Długo szukałam lodów Monte w różnych Żabkach, napotykanych podczas zakupów, i wreszcie sukces. Obejrzałam, sprawdziłam, faktycznie: są opisane jako bezglutenowe, ale tylko te na patyku! Bo w zamrażarkach bywają jeszcze jakieś lody Monte w wafelkach, no i te zawierają oczywiście gluten w czystej postaci. Jeśli celiakia jest przyczyną Twojej diety bezglutenowej, nie kupuj ich. Bezpieczne są jedynie Monte lody na patyku opisane jako bezglutenowe na etykiecie (tego napisu szukaj przy składnikach).

Sorbety bezglutenowe z Biedronki

Sorbety owocowe z mango marki własnej Biedronki nie są oznaczone jako produkty bezglutenowe, ale ich etykieta jednoznacznie pozwala stwierdzić, że w myśl obowiązujących przepisów są bezpieczne dla osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej. 

Zobaczcie to na etykiecie poniżej na zdjęciu. Podkreślam: zawsze przed zakupem lodów czy jakichkolwiek innych produktów sprawdźcie, czy jest tam oznaczenie „produkt bezglutenowy” a jeśli nie, przeanalizujcie skrupulatnie skład. Więcej na ten temat piszę w poradniku „jak robić bezglutenowe zakupy? Jak znaleźć gluten na etykiecie? KLIK oraz w mojej książce „W kuchni Bezglutenowej Mamy”, dostępnej w sprzedaży internetowej w Sklep.bezglutenowamama.pl 

Bezglutenowe lody Grycan

Lody Grycan bezglutenowe i sorbety bezglutenowe są niemal wszystkie – zawsze to sprawdźcie na opakowaniu. Jeśli widnieje tam napis PRODUKT BEZGLUTENOWY – jest OK. Dodatkowo marka Grycan oznacza swoje lody dobrowolnym znaczkiem przekreślonego kłosa, więc naprawdę łatwo je odnaleźć i sprawdzić ich bezglutenowość. Od niedawna można kupić również bezglutenowe wegańskie lody Grycan, co doceniły dzieci podczas moich kolonii bezglutenowych 2020 w Kudowie-Zdroju. By uniknąć zamieszania z alergenami, wszystkim kolonistom serwowałam sorbety oraz wegańskie bezglutenowe lody Grycan. To była uczta! Niestety, dostepność tych konkretnych lodów jest nieco słabsza, trzeba się trochę naszukać.

W zasadzie w każdej Żabce, Lidlu, Kauflandzie, Netto, Biedronce, Intermarche  lody i sorbety Grycan są w stałej sprzedaży, choć wybór smaków nie zawsze jest identyczny i tak bogaty. Wiadomo: im większy market, tym wybór smaków bogatszy. Lody i sorbety bezglutenowe Grycan można też kupić w firmowych lodziarniach. To dobre rozwiązanie zarówno na wynos, jak i do spałaszowania na miejscu. Bowiem lodziarnie tej marki, jak w zasadzie większości, nie mogą zagwarantować bezglutenowości lodów nakładanych gałkownicą. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup lodów w opakowaniu i rozłożenie ich przez ekspedientkę do naszych bezglutenowych wafelków lub papierowych kubeczków.