Blog

2

Kiełbaski na śniadanie

04/11/2016

Kiełbaski na śniadanie

04/11/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Poszukiwanie dobrych gatunkowo wędlin bezglutenowych przypomina czasem szukanie igły w stogu siana. Ale w Biedronce pojawiły się niedawno dobre kiełbaski Henryka Kani: śląskie z szynki i białe z szynki. Choć nie mają wyraźnego oznaczenia „produkt bezglutenowy”, ich skład nie pozostawia wątpliwości: to produkt bezpieczny dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej.

Białe z szynki

Kiełbaski białe z szynki są moim faworytem. Delikatne w smaku, mają stosunkowo mało glutków. Lubię je zarówno na śniadania, jak i na kolację, z porządną porcją warzyw na ciepło. Skład jest przyzwoity: 95% mięsa to już solidna porcja białka. Nie podobają mi się cytryniany sodu czy octan potasu – ale smak i zawartość mięsa rekompensują te wady. Paczka kiełbasek (9 szt) kosztuje 5,49 zł za 270 g. Na etykiecie są wyraźnie podane potencjalne śladowe ilości alergenów, ale na tej liście nie ma glutenu (podobnie, jak nie ma go w składzie). Moim zdaniem są OK – sprawdzą się w diecie dzieci i dorosłych na diecie bezglutenowej zwłaszcza zimą, gdy należy zadbać o ciepłe, pełne białka, śniadanie.

Śląskie wędzone

Z tej samej serii są wędzone kiełbaski śląskie z szynki – cena i waga są te same, jak w białych kiełbaskach. Skład jest nieco lepszy: nie ma tutaj octanów, cytrynianów i mleczanów. Są jednak wędzone, a w mojej obecnej diecie lekkostrawnej nie ma miejsca na takie produkty.  Dlatego najczęściej wybieram kiełbaski białe.

 

KOMENTARZE (2)

Aneta 18/11/2016 12:01
Witam :) Od kilku dni mój syn okazał sie alegikiem uczulonym na wiele produktów takich jak : Jajo kurze Mąka pszenna, żytnia Seler Cytrusy Nie ukrywam że po mimo tego iż mieszkam w dużym mieście, to zakup kiełbasek dla bezglutenowcow jest dużym wyzwaniem i póki co mamy z tym problem. W związku z tym jak Pani myśli, czy wyżej opisane kiełbaski mogła bym podać dziecku ? Podkreślam że syn jest uczulony na seler a na nich jest napisane " może zawierać seler " Mam z tym problem nie wiem czy gdy pisze na opakowaniu "może" a "zawiera" to tak, jak by to samo i raczej nie podawać.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 20/11/2016 14:55
Aneto, wszystko zależy od tego, czy ta alergia jest silna. Jeśli syn nigdy nie miał objawów po zjedzeniu selera, to śladowe ilości nie powinny mu zaszkodzić. U chorych na celiakię jest inaczej: nawet śladowe ilości glutenu mogą uszkadzać kosmki jelitowe i dlatego chorzy na celiakię nie powinni kupować takich produktów.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się