Takiej akcji badań na celiakię jeszcze w Polsce nie było. W sobotę w Warszawie testy na celiakię Prima Home otrzymało bezpłatnie 800 osób, które u siebie lub u bliskich podejrzewają chorobę trzewną. Test rozpoznaje przeciwciała klasy IgA i IgG przeciw deamidowanym peptydom gliadyny (anty- DGP). Przeciwciała te wykazują dużą specyfikę i wrażliwość celiakii, co pozwala na wysoką dokładność przy diagnozie. Akcję bezpłatnych badań na celiakię, połączoną z konsultacjami lekarskimi i poradami dietetycznymi, zorganizował Dr. Schär. Event odbył się w sobotę, 16 listopada 2019 r., w Centrum Handlowym Westfield Arkadia w Warszawie. Obejrzyjcie galerię zdjęć, również na profilu organizatora na FB KLIK.
Ada z Radomia od kilku lat wie, że ma celiakię. Jest na ścisłej diecie bezglutenowej i nauczyła się żyć z chorobą na co dzień. Wiele wie na ten temat, zna m. in. objawy celiakii.
Badania Dr. Schär przyciągnęły wielu chorych, którym zależało na przebadaniu członków rodziny. W Polsce to nadal duży problem – przesiewowe badania w kierunku choroby trzewnej dla krewnych pacjentów z celiakią nie są refundowane. Można je wykonać bezpłatnie w poradni gastroenterologicznej, ale nie zawsze specjalista widzi konieczność przeprowadzenia takich badań (np. gdy członek rodziny osoby z celiakią nie ma żadnych objawów wskazujących na chorobę trzewną).
Test na celiakię Prima Home można wykonać samodzielnie w domu – wystarczy kropla krwi z palca nakłutego igiełką dołączoną do zestawu, a wynik uzyskuje się po 10 minutach. Podczas eventu w Warszawie można było również skorzystać z pomocy pielęgniarek, które w kabinach wykonywały badania pacjentom. Na taką drogę zdecydował się pan Tomek, tata nastolatki z celiakią.
Na stoisku Dr. Schär dyżury pełnili również dietetycy, którzy udzielali wskazówek m.in. na temat zbilansowanej diety bezglutenowej. To temat bardzo ważny, gdyż dieta bezglutenowa jest niedoborowa KLIK i źle skomponowany jadłospis może prowadzić m. in. do anemii, osteoporozy czy zaburzeń gospodarki lipidowej.
Wielu rodziców dzieci z celiakią skorzystało z konsultacji z dr n. med. Piotrem Dziechciarzem (na zdjęciu poniżej), gastroenterologiem dziecięcym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pan doktor przez kilka godzin pełnił dyżur na stoisku Dr. Schär. Na konsultacje podchodziły nie tylko mamy dzieci z celiakią, ale również rodzice nastolatków.
Kilka dni temu widziałam na Instagramie bezglutenowe czipsy w tubie Dr. Schär, ale nie sądziłam, że niemal równocześnie wejdą na rynek polski. A jednak ;) Podczas akcji badań w Warszawie osoby odwiedzające stoisko degustowały nowy produkt tej włoskiej marki – bezglutenowe czipsy paprykowe oraz solone.
Kiedy bezglutenowe czipsy w tubce będzie można kupić w naszych sklepach? Najprawdopodobniej na początku 2020 r. Dopytujcie o nie w Kuchniach Świata, które mają cały asortyment marki Dr. Schär. Jest jedno „ale”… Jak na polski rynek be bezglutenowe czipsy mają może mało szczęśliwą nazwę – Curvies – ale zawsze można nadać im polską, potoczną nazwę ;)
Spotkania tego typu są zawsze świętem dla dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej. Dlaczego? Bo można spotkać rówieśników na diecie bezglutenowej, co ma ogromną wartość terapeutyczną i integracyjną, a poza tym… organizatorzy zawsze częstują pysznościami ;)
W sobotę spotkałam się z kilkoma dziećmi z celiakią, które chciały poznać Bezglutenową Mamą, przekazać jej rysunek lub poprosić o dedykację i autograf w książce „Po okruszku boli w brzuszki, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu”. Najwięcej czasu spędziłam z sześcioletnią Hanią (na zdjęciu poniżej), która dopiero od lipca jest na diecie bezglutenowej. Hania jest bardzo rezolutna i towarzyska, świetnie radzi sobie z nowym sposobem życia, ma kochających rodziców i dziadków, u których jest specjalna szafka z produktami gluten-free.
Zdarzyło się też w sobotę w Warszawie spotkanie TRZECH ZOŚ Z CELIAKIĄ ;) Na zdjęciu powyżej ;)
Tak jak zapowiadałam na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku, podczas eventu miałam czas na rozmowy i kawę z dziećmi z celiakią i ich rodzicami. To były przemiłe spotkania, czasem bardzo emocjonujące, czasem wesołe i pełne żartów, obfitujące w porady i słowa wsparcia. Takie rozmowy niesamowicie ładują akumulatory obu stron ;)
Na zdjęciu poniżej: Bezglutenowa Mama z Olą z Warszawy, mamą Hani
Na stoisku, przy którym prowadzono bezpłatne badania na celiakię, spotkało się w sobotę wielu ekspertów od diety bezglutenowej. Byli pracownicy Instytutu Dr. Schär z Włoch, dietetycy, laboranci, a także znany lekarz zajmujący się celiakią. Wszystkim Bezglutenowa Mama przekazała bajkę terapeutyczna o celiakii, do Włoch poleci też mój specjalny wysłannik – maskotka Kukuś.
Ogromne zainteresowanie – 800 wydanych testów, ponad tysiąc zapisanych osób – świadczy o ogromnej potrzebie takich eventów. Do tej pory nikt nie zorganizował tak masowej akcji bezpłatnych badań na celiakię. Nic dziwnego – to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, zważywszy, że jeden test kosztuje około 80 zł.
KOMENTARZE