Blog

Produkty bezglutenowe na targach POLAGRA 2022

01/10/2022

Produkty bezglutenowe na targach POLAGRA 2022

01/10/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Międzynarodowe targi rolno - spożywcze, czyli poznańska POLAGRA, czasy świetności mają już za sobą. W tym roku wśród wystawców dominowali producenci maszyn i sprzętu dla piekarni i innych branż spożywczych, a także stoiska z opakowaniami dla gastronomii. Było też kilka stoisk mleczarskich, piekarniczych, z owocami liofilizowanymi, cukierniczych. Generalnie: jedzenia było niewiele, a przecież dotąd na Polagrze dominowały stoiska spożywcze, wśród których można było odkryć wiele nowinek, w tym produktów bezglutenowych. Ale kilka perełek udało się dostrzec, zobaczcie to na zdjęciach. 

Niestety, na targach wystawiał się też producent mąki gryczanej, który błędnie podawał informacje dotyczące zanieczyszczeń krzyżowych glutenem. 

Będzie coraz drożej, czyli podwyżka żywności bezglutenowej

Cukierki bezglutenowe "Pszczółka" i inni

Duże stoisko ustawiła Krajowa Grupa Spożywcza, która skupia m. in. Fabrykę Cukierków "Pszczółka", Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego "Trzemeszno" (bezglutenowa mąka ziemniaczana), markę Polski Cukier. 

Cukierki bezglutenowe "Pszczółka" nie były  w sprzedaży, ale można było porozmawiać z przedstawicielami firmy o nowych smakach (choć ta marka już oferuje ma całe bogactwo cukierków) i planach na przyszłość. A gdzie można kupić cukierki bezglutenowe "Pszczółki"? - czytaj.

Cukierki bezglutenowe "Pszczółka" i inni
bezglutenowa mąka ziemniaczana trzemeszno

Czary Mamy - niektóre są bez glutenu

Firma HELPA nie oznacza swoich produktów jako bezglutenowe, ale część z nich spełnia te wymogi. To Bio Warzywne i Bio Owocowe Różdżki Smaku - liofilizowane, sproszkowane owoce i warzywa, wytwarzane w zakładzie, w którym nie ma żadnych glutenowych surowców. Można je dodawać do kaszek, jogurtów, lodów, słodkich wypieków. Producent jest otwarty na przebadanie różdżek i na oznaczenie ich jako produkty bezglutenowe. 

Uwaga: inne wyroby z serii Czary Mamy (kaszki) zawierają gluten lub są nim zanieczyszczone, zatem osoby z celiakią nie mogą ich jeść. 

Czary Mamy - niektóre są bez glutenu
Kaszka jaglana z glutenem

Suplement diety oznaczony jako produkt bezglutenowy

Suplementy diety oznaczone jako produkty bezglutenowe (zatem przebadane w laboratorium) to rzadkość, ale na Polagrze 2022 takie preparaty były prezentowane na stoisku firmy Elena. To Kolagenum Fraciszka, wytworzone z rybiego kolagenu, wzbogacone o kozie i kobyle mleko, aronie i żurawinę. Co istotne, ten suplement jest zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, zatem jego produkcja podlega kontroli. Producentem bezglutenowego suplementu jest duża firma, co dodatkowo wzbudza zaufanie.
Suplement diety oznaczony jako produkt bezglutenowy
kolagen franciszka elena suplement diety

Bezglutenowe desery Andjoy z Ukrainy

Przysłowiową wisienką na torcie było stoisko ukraińskiej manufaktury Andjoy, wytwarzającej ekskluzywne desery bezglutenowe bez cukru. W lodówkach i zamrażarkach były prezentowane małe dzieła sztuki. Wszystkie ciasta powstają na bazie zdrowych i drogich surowców: orzechów nerkowca, migdałów, syropu z agawy, owoców liofilizowanych, oleju kokosowego czy kakao. Są przepyszne, boskie, nieziemskie, ale również bardzo drogie. Producent stara się wejść na polski rynek. Desery Anjoy wymagają przechowywania w zamrażarce lub w  lodówce. W Ukrainie są sprzedawane m. in. w sklepach internetowych.

Bezglutenowe desery Andjoy z Ukrainy
bezglutenowe desery Andjoy Ukraina

Kajmak bezglutenowy

Stoisko Spółdzielni Mleczarskiej z Gostynia było w 100% bezglutenowe. Ta wielkopolska marka słynie z zagęszczonych mleczek do kawy (wkrótce wprowadzi bezlaktozowe mleczko zagęszczone do kawy) oraz z wyśmienitej jakości masła.

Domowi (i nie tyko) cukiernicy wiedzą, że kajmak z Gostynia jest bezglutenowy, ma najkrótszy skład i jest najlepszy. Podobno wiele mam używa masy krówkowej z Gostynia zamiast niezdrowej nutelli. W całej Polsce dostępne są również mleczka słodzone w tubce, które warto mieć w plecaku w górach jako natychmiastowa dawka energii (są serwowane m. in. grupie surviwalowej na koloniach u Bezglutenowej Mamy). 

Kajmak bezglutenowy

"Może zawierać niewielkie ilości glutenu"

Wśród wystawców była firma EKO Młyn, oferująca mąki i kasze glutenowe, ale również kaszę jaglaną i gryczaną oraz mąkę gryczaną (one naturalnie nie zawierają glutenu, ale z powodu magazynowania i pakowania we wspólnych pomieszczeniach stają się nim wtórnie zanieczyszczone - zanieczyszczenie krzyżowe glutenem).

Niestety, na opakowaniach tych trzech produktów był błędny napis: "może zawierać niewielkie ilości glutenu".

"Może zawierać niewielkie ilości glutenu"

 Zgodnie z prawem na etykiecie powinno się znaleźć sformułowanie "może zawierać gluten", bez wskazywania przewidywanej wielkości zanieczyszczenia. 

Dobrze, że właściciel w ogóle ostrzega konsumentów z celiakią czy alergią na gluten, ale określenie "niewielkie ilości" wprowadza w błąd mniej świadomych klientów. Mogliby pomyśleć, że skoro tego glutenu są tylko niewielkie ilości, to nie zaszkodzą .... A to przecież nieprawda. 

Dlatego przepisy unijne wyraźnie precyzują sformułowanie, które umieszcza się w takich sytuacjach: "produkt może zawierać gluten". I tylko takie ostrzeżenie jest prawidłowe. Niby różnica niewielka, ale istotna. 

Czytaj: zanieczyszczenia krzyżowe glutenem - groźne w celiakii
produkty bezglutenowe polagra

Galeria zdjęć - produkty bezglutenowe na Polagrze 2022 w Poznaniu

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się