Blog

Pozwólcie dzieciom piec bułeczki bezglutenowe!

02/02/2022

Pozwólcie dzieciom piec bułeczki bezglutenowe!

02/02/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jeśli chcecie sprawić mnóstwo frajdy dziecku z celiakią i jego rodzeństwu, pozwólcie im piec bułki bezglutenowe! Domowe, rodzinne pieczenie bułek bezglutenowych ma same zalety: spędzacie razem czas, dobrze się bawicie, rozwijacie kreatywność maluchów, dajecie przykład samodzielnego wytwarzania żywności, zyskujecie smaczne i zdrowe pieczywo bezglutenowe, oszczędzacie sporo pieniędzy. Na moich kulinarnych warsztatach bezglutenowych widzę ogromną radość dzieci. One uwielbiają piec bezglutenowe bułki!  

Bułeczki bezglutenowe – hit moich warsztatów

Kulinarne warsztaty bezglutenowe prowadzę od 9 lat i wiem, że hitem są zawsze bułeczki. Uwielbiają je dzieci, ale i dorośli, którzy chcą poznać tajniki wypieku, by potem serwować w domu własne, puszyste, pachnące i chrupiące buły. Samodzielne próby pieczenia bułek bez glutenu często kończą się fiaskiem (pieczywo jest twarde jak kamień lub ciasto nie rośnie itp.), a nie wszyscy mają tyle determinacji, by dzień po dniu podejmować kolejne próby. Na warsztatach z Bezglutenową Mamą poznają najważniejszą rzecz na świecie: że to konsystencja ciasta decyduje o sukcesie. Kilkakrotnie dotykają ciasto i rozpoznają, które jest „złe”, a które idealne. Dowiadują się też, że aby upiec bułki bezglutenowe, wodę trzeba dozować za każdym razem indywidualnie, a nie ściśle według przepisu. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Sposób na niejadka – bułki bezglutenowe upieczone samodzielnie

Dzieci z celiakią, krótko po przejściu na dietę bezglutenową, mają czasem trudności z akceptacją nowego smaku pieczywa. To zrozumiałe, dlatego warto sięgać po bułki, rogale, chleb różnych producentów, kształtów, krojone lub bochenki, razowe lub białe itp. Wiem z doświadczenia, że w końcu traficie na pieczywo, które przypadnie dziecku do gustu. Innym pomysłem jest domowe pieczenie bułek bezglutenowych. Pewnie nie raz widzieliście, że dzieci chętnie zjadają to, co same przygotują. Podobnie jest z bułami lub rogalami, naprawdę 🥐🍞

Dlatego warto podjąć wyzwanie i upiec wspólnie z dzieckiem bułki bezglutenowe. W mojej książce kucharskiej i na blogu mam mnóstwo przepisów – bułki bezglutenowe. Wcześniej jednak przeczytajcie poradnik: dlaczego tak trudno upiec bułki bezglutenowe? I nie zrażajcie się pierwszymi niepowodzeniami, potraktujcie je jak zabawę i naukę. Samo zdobienie bułek czy rogali to frajda dla dzieci: posypujcie buły płatkami owsianymi, słonecznikiem, siemieniem lub ziołami – pole do popisu jest ogromne. Wytłumaczcie też dziecku, że pierwsze wypieki czasem się nie udają, ale warto próbować aż do skutku. To też cenna lekcja dla młodego człowieka 🧒 

Bułki bezglutenowe z mieszanek lub z mąk jednorodnych

Pisałam o tym w bezglutenowej książce kucharskiej: domowe wypieki pieczywa najlepiej zacząć od mieszanek bezglutenowych do chleba. W skrócie nazywają się mix B (bread mix). Są najlepszym zamiennikiem mąki pszennej, a dzięki dodatkom funkcjonalnym uzyskujemy z nich puszyste bułki, rogaliki z nadzieniem, chleby, drożdżówki, pączki, śniadaniowe rogale z makiem,  ciasta drożdżowe – niemal identyczne, jak glutenowe. Potem, gdy już osiągniecie mistrzostwo, zacznijcie dodawać do mixów bezglutenowe mąki jednorodne. Najzdrowsze to: z komosy ryżowej, gryczana, teff, z amarantusa, owsiana, z ciecierzycy, kokosowa. Wystarczy porcję mixu – np. 50 g – zastąpić mąką jednorodną. To wzbogaci wartości odżywcze oraz smak, a jednocześnie dzieci zaczną się przyzwyczajać do razowych wypieków. 

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się