Aż 80 ppm glutenu wykryto w cukrze kokosowym BIO, który trafił m. in. do marki Intenson Europe. Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dla osób z celiakią oraz alergią na gluten i nadzoruje proces wycofywania zanieczyszczonego produktu z polskiego rynku. Zanieczyszczenie glutenem wykrył holenderski importer produktu z Indonezji i umieścił stosowny komunikat w RASFF. Oznacza to, że została uruchomiona europejska procedura mająca na celu ostrzeżenie konsumentów i wycofanie produktu ze sprzedaży.
Wyrywkowe badanie cukru kokosowego na obecność glutenu przeprowadził holenderski importer. W próbce cukru wykrył ponad 80 ppm glutenu (norma, której nie trzeba wykazywać na etykiecie to 20 ppm), choć nie był on zadeklarowany w produkcie dostarczonym z Indonezji. Zgodnie z prawem importer zamieścił ostrzeżenie w RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach). Uruchomiło to europejską procedurę ostrzeżenia konsumentów, stosowny komunikat wydał również Główny Inspektor Sanitarny w Polsce.
Ponieważ obecna w Polsce marka Intenson sprowadzała cukier kokosowy od owego importera holenderskiego, również podjęła decyzję o wycofaniu z rynku kilku zanieczyszczonych partii cukru kokosowego BIO (zdjęcie poniżej). Działania te nadzoruje GIS.
Dla osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej ryzykowne jest jedzenie produktów, które zawierają powyżej 20 ppm glutenu. Jeśli dany produkt zawiera poniżej 20 ppm glutenu i nadzorowany jest jego wyrób oraz dystrybucja, producent może oznaczyć go jako bezglutenowy, czyli bezpieczny dla osoby z celiakią. Jednocześnie – jeśli jakiś produkt zawiera powyżej 20 ppm glutenu, producent musi umieścić na etykiecie stosowną informację. Konsumentów należy informować również o możliwym zanieczyszczeniu krzyżowym glutenem KLIK.
Więcej na temat oznaczania produktów bezglutenowych napisem lub przekreślonym kłosem – KLIK.
GIS kilka razy w roku wydaje ostrzeżenie o obecności glutenu w produkcie, którego etykieta milczy na temat tego alergenu (m .in. w przyprawach Dary Natury). To kolejny dowód na to, że osoby z celiakią i alergią na gluten muszą na co dzień ściśle przestrzegać diety gluten-free. Nie mogą ryzykować świadomym jedzeniem produktów, które tylko „mogą być zanieczyszczone glutenem” – bo zazwyczaj takie produktu naprawdę są nim zanieczyszczone. Na dodatek – jak pokazują ostrzeżenia GIS – czasem gluten (powyżej 20 ppm) wykrywa się w produktach takich jak cukier czy przyprawy. Dlatego ścisła dieta bezglutenowa w celiakii jest tak ważna. Dzięki niej nie kumulujemy w organizmie glutenu, który zjadamy czasem nieświadomie…
Więcej na temat oznaczania produktów napisem „produkt bezglutenowy” lub przekreślonym kłosem KLIK.
KOMENTARZE