Ta historia jest dowodem, że gluten może być naprawdę wszędzie i że my – rodzice dzieci z celiakią  lub alergią na gluten – musimy być czujni na każdym kroku.  Spodziewalibyście się, że papierowe eko-słomki do picia mogą zaszkodzić dziecku z celiakią? No to posłuchajcie – oto historia wynaleziona na angielskim forum dla rodziców dzieci z celiakią. 

Klej z glutenem w eko-słomkach

Klej z eko słomek do picia zaszkodził dziewczynce z celiakią, mieszkającej w Anglii. Dziewczynka w czasie wakacji była pod pełną kontrolą dietetyczną rodziców, gdy nagle zaczęła mieć objawy sugerujące zatrucie glutenem. Trwało to dość długo. Rodzice skrupulatnie przeanalizowali sytuację i uznali, że jedyną nową rzeczą, która pojawiła się w domu w określonym czasie, były właśnie eko-słomki do picia (bo w Anglii plastikowych już nie ma w sprzedaży). 
 
Napisali do producenta i okazało się, że klej użyty do słomek może zawierać gluten…. (zdjęcie obok). Ponieważ słomki nie są produktem spożywczym, nie musiały być na etykiecie opisane jako zanieczyszczone glutenem. To poważna pułapka, która czyha na osoby na ścisłej diecie bezglutenowej. Klej jest tylko jednym z przykładów, dlatego bądźcie czujni, zwłaszcza jeśli dziecko spędza czas w gronie rówieśników, na urodzinkach czy spotkaniach towarzyskich.

Odpowiedź marketu

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
    2019-08-27T19:15:05+00:0027 sierpnia 2019|

    Zostaw komentarz