Bardzo często korzystam z mąki migdałowej, bo jest zdrowa, pożywna i genialna. Obniża poziom cholesterolu i cukru oraz ciśnienie krwi, jest bogata w białko, wapń i zdrowe tłuszcze, zawiera niewiele węglowodanów. Ucieszyłam się, bo parę dni temu w Glutenexie pojawiła się bezglutenowa mąka migdałowa w najlepszej cenie na rynku: pół kilograma za 20 zł. U konkurencji jest o kilka złotych drożej. Przepisy bezglutenowe z mąką migdałową cieszą się coraz większym powodzeniem, bo osoby z celiakią doceniają jej wartości. No, mąka migdałowa jest również bezcenna w diecie bezglutenowej ketogenicznej i w dietach redukcyjnych (odchudzających). Warto jak najczęściej przemycać ją w przepisach bezglutenowych dla dzieci i dorosłych – to się naprawdę opłaca. Zwłaszcza, gdy mąka migdałowa jest dostępna za 20 zł i wystarcza na długo.
Mąka migdałowa to nic innego, jak zmielone migdały. Stosowana jest jako dodatek do wielu dań i wypieków oraz deserów – można ją przecież jeść też na surowo, np. z jogurtem czy z sorbetami. Jest dość ciężka i tłusta, dlatego nie powinna dominować w przepisie – za wyjątkiem kilku specjalnych receptur – np. bezglutenowe brownie migdałowe, na które przepis jest w mojej książce kucharskiej. Mąkę migdałową można dodawać do wszystkich wypieków: do chleba, bułek, ciast słodkich i drożdżowych, a także do omletów, naleśników, panierek, sałatek. Można nią posypywać warzywa i owoce. Na początek najlepiej stosować 10% – 20% mąki migdałowej w całej porcji mąk, ale np. w omlecie może ona stanowić 100%. Mąka migdałowa, z uwagi na dużą zawartość tłuszczu, powinna być przechowywana w lodówce.
Mąka migdałowa jest kaloryczna, ale to nie ma kompletnie żadnego znaczenia w diecie redukcyjnej, ani w żadnej innej. Zawiera bardzo dużo białka i zdrowych tłuszczów i naprawdę nie tuczy (oczywiście osoby ze znaczną nadwagą i otyłością nie powinny przesadzać z porcją migdałów). Migdały i mąka migdałowa powinny być obecne w codziennej diecie bezglutenowej, bo:
Jak wspomniałam, mąka ta jest jednym z głównych produktów diety bezglutenowej i ketogenicznej.
Pamiętajcie, że osoby z celiakią i silnie reagujące na najmniejszą obecność glutenu, powinny kupować wyłącznie mąką migdałową oznaczoną jako BEZGLUTENOWA. Ta zasada dotyczy wszystkich mąk i produktów zbożowych. No, migdały oczywiście nie są zbożem, ale bywa, że mąka migdałowa jest wytwarzana lub pakowana w zakładach, w których jednocześnie znajdują się mąki pszenna, żytnia, jęczmienna, owsiana lub kaszka manna. Dlatego mogą tam pojawić się zanieczyszczenia krzyżowe glutenem.
Jak wspomniałam, w lutym 2022 r. w sklepie firmowym (stacjonarnym i internetowym) Glutenexu mąka migdałowa jest najtańsza. Zerknijcie na porównanie cen u konkurencji:
KOMENTARZE