Blog

11

Muffiny dyniowe bez glutenu

03/10/2017

Muffiny dyniowe bez glutenu

03/10/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Rozpoczął się sezon na dynie, więc upiekłam pyszne muffiny dyniowe bez glutenu. Słodkie, pożywne i zdrowsze od tradycyjnych babeczek bezglutenowych. To jeden z moich sposobów na to, by przemycić zdrowe, sezonowe warzywa do diety bezglutenowej dziecka. Świetnie się sprawdzi w śniadaniówce ucznia i przedszkolaka na diecie bezglutenowej. Bo dynia nie tylko świetnie smakuje, ale pomaga zapobiegać wielu chorobom. Z przyjemnością zapraszam do najnowszego przepisu: oto muffiny dyniowe bez glutenu. 

Składniki na 12 muffinek

  • 150 g uniwersalnej mieszanki bezglutenowej
  • szczypta soli
  • 150 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
    bez śladowych ilości glutenu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    bezglutenowego
  • 2 płaskie łyżki przyprawy do piernika
    bezglutenowej
  • 2 jaja
  • 100 g oleju kokosowego lub masła
    stopionego
  • opcjonalnie 1/2 szklanki orzechów
  • 250 g startego miąższu z dyni 

Sposób przygotowania

Dynię obierz, miąższ zetrzyj na tarce, najlepiej o drobnych oczkach. Roztop olej kokosowy lub masło. Posiekaj orzechy. Piekarnik nastaw na 180 stopni C. Zmieszaj w misce suche składniki. Ubijaj przez 1-2 minuty jajka, dodaj schłodzony tłuszcz i wyrabiaj ciasto przez chwilę. Stopniowo dodawaj mieszankę suchych składników i nadal wyrabiaj mikserem, do uzyskania jednolitego ciasta. Na końcu dodaj startą dynię, wymieszaj. Nałóż do foremek na muffinki. Ciasto ma być lekko lejące – przy nakładaniu do foremek ma raz po raz „uciekać” z łyżki – to znak, że ma właściwą konsystencję. Piecz muffiny bezglutenowe z dynią około 20-25 minut, do suchego patyczka. Moja rada: jeśli wasze dzieci są sceptyczne wobec wszelkich nowości, nie zdradzajcie prawdziwego składu tych muffinek :). 

Jak podawać babeczki bezglutenowe z dynią?

Dzięki zawartości dyni te babeczki bezglutenowe dłużej zachowują świeżość – nie czerstwieją tak szybko, jak tradycyjne wypieki bezglutenowe. Można je podawać ozdobione cukrem pudrem, lukrem, stopioną czekoladą deserową lub mleczną – jak kto lubi. Świetnie smakują również bez dodatków. Muffiny dyniowe bez glutenu przetrwają przez kilka w śniadaniówce ucznia czy przedszkolaka na diecie bezglutenowej, ucieszą też dorosłego na diecie bezglutenowej. Tak jak wspomniałam, nie czerstwieją szybko, świetnie smakują na drugi i trzeci dzień po upieczeniu. Jak przechowywać te bezglutenowe babeczki dyniowe? Najlepiej w lnianym worku lub owinięte bawełnianą ściereczką – nigdy w folii. 

Dynia w diecie bezglutenowej – zalety

Dzieci i dorośli na diecie bezglutenowej borykają się z wieloma niedoborami pokarmowymi. Tym bardziej istotne jest, by w posiłkach znalazły się warzywa sezonowe, pełne zdrowych składników. Taka jest właśnie dynia. Zawiera: witaminy A, B, C, PP, E, a także żelazo, fosfor, magnez, cynk, potas. Dynia pomaga zapobiegać krzywicy u dzieci, chronić nas przed nowotworami i wzmacniać wzrok. Dynia przyspiesza przemianę materii, pomaga przy zaparciach i jest lekkostrawna. Nie tuczy, ale w postaci gotowanej nie jest zalecana w diecie osób z cukrzycą (ma wysoki indeks glikemiczny). Najlepiej jadać polską dynię, najlepiej w sezonie jesienno – zimowym, gdyż ma wtedy najwięcej witamin i wartości. 

Najlepiej jadać dynię gotowaną, pieczoną lub surową (w sokach), a mój przepis bezglutenowy na muffiny dyniowe stosować raz kiedyś. Mimo wszystko te babeczki bezglutenowe zawierają cukier, a on nie staje się zdrowszy dzięki obecności dyni :). 

Oto inne przepisy bezglutenowe na potrawy z dyni:

ROZGRZEWAJĄCA ZUPA DYNIOWA

BEZGLUTENOWE DROŻDŻÓWKI Z DYNIĄ

SERNIK DYNIOWY

BEZGLUTENOWE PLACKI ZIEMNIACZANE Z DYNIĄ

PROSTY TORT BEZGLUTENOWY

KOMENTARZE (11)

Ala 01/12/2018 00:01
Przepis wypróbowałam, zamiast mieszanki mąk bezglutenowych użyłam mąki owsianej - wyszły przepyszne, wilgotne w środku. Nikt z gości nie zgadł, że są z dyni :) Naprawdę polecam ten przepis :)
Iwona 01/11/2018 07:58
Potwierdzam, muffinki zrobiły furorę w moim domu i w pracy ! Zachwycają mnie, ponieważ nawet po trzech dniach (zostawiłam jedną na próbę) są nadal pyszne i wilgotne :) Jak zwykle świetny przepis :)
Jagoda 06/01/2018 21:54
Niestety... muffinki w ogole nie chcialy sie upiec. Po 25 minutach babeczki kompletnie nie upieczone. W smaku czuc gorycz. Nie nadaja sie do jedzenia:(
Jagoda 06/01/2018 21:28
Hmm czy na pewno dodaje sie schlodzony tluszcz do zmiksowanych jajek? Zrobily mi sie grudy ktore dluuugo musialam rozmiksowywac.... poza tym mam wrazenie, ze ciasto jakby sie zwazylo - jakim cudem i dlaczego?? Babeczki siedza w piekarniku wiec dam znac za jakis czas co z tego wyszlo:)
Bezglutenowa Mama 12/01/2018 08:40
Jagodo, tłuszcz miał być roztopiony, ostudzony w pokojowej temperaturze. Jakiej użyłaś konkretnie mąki? Przykro mi, że wypiek Ci się nie udał... zachęcam do kolejnej próby - te muffinki naprawdę są pyszne.
Gosa 30/10/2017 06:47
Upieczone bez cynamonu(nikt u mnie nie lubi) - wilgotne i pyszne. Zostały 2 - nie miałam co wziąć do pracy.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 30/10/2017 09:48
Super! A cynamon nie jest konieczny, można dodawać dowolne przyprawy.
Kasia 23/10/2017 20:28
Nie, zwykłą ugotowana dynię.
Bezglutenowa Mama 23/10/2017 22:19
Ok, może być, ale trudno mi ocenić, ile wagowo ma ma być tego gotowego puree. Próbuj i dodawaj trochę na wyczucie.
Kasia 22/10/2017 17:10
Na wstępie tylko dodam, ze zaufalam juz niejednokrotnie Twoim przepisom i bardzo za nie dziękuję. Pytanie: czy zamiast startej dyni możemy tutaj uzyc puree? Jesli tak, to w jakich proporcjach? Z góry dziękuję za odpowiedź
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 23/10/2017 09:23
Masz na myśli puree mrożone?
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się