W relacjach z naszych kolonii z dietą bezglutenową piszę przeważnie o jedzeniu – ale jak może być inaczej, skoro pyszny, bogaty jadłospis bezglutenowy jest wyróżnikiem wakacji z Bezglutenową Mamą? Jedenastego dnia w naszym menu królowały pierogi z mięsem, żurek bezglutenowy, pita z mięsem i warzywami, a także domowy jogurt owocowy. W programie zajęć natomiast znalazł się m. in. magiczny wieczór z iluzjonistą.
W menu dzieci na diecie bezglutenowej dobre, wartościowe białko odgrywa szczególną rolę – przede wszystkim pomaga im rosnąć. By jednak białko zostało właściwie wykorzystane przez organizm, musi być zrównoważone porządną porcją warzyw. I właśnie tak starałam się komponować jadłospis bezglutenowy na naszych koloniach: na stołach, w czasie jednego posiłku, pojawiały się produkty białkowe i węglowodanowe oraz warzywa.
Jedenastego dnia podałyśmy dzieciom na śniadanie frankfurterki wieprzowe Balcerzak i Spółka (100 g produktu wytworzono ze 116 g mięsa), kuleczki serowe, kilka rodzajów pieczywa (w tym pieczony na miejscu chleb bezglutenowy z naturalnych mąk) oraz zestaw warzyw: paprykę, ogórka małosolnego, rzodkiewkę, pomidora. Dzieci zjadły z apetytem, ale z równie wielką ochotą pomaszerowały do bufetu szwedzkiego. A trzy godziny później poczęstowałyśmy całą grupę bezglutenowymi babeczkami wegańskimi, które dzień wcześniej powstały na warsztatach bezglutenowych dla dzieci.
Ponoć dzieci na diecie bezglutenowej szczególnie uwielbiają pierogi. Dlaczego? Otóż nie wszystkie mamy czują się na siłach, by przygotować w domu pierogi bezglutenowe, a jednocześnie w powszechnej sprzedaży nie są dostępne pierogi gluten-free. Sama w dzieciństwie również nigdy, ale to nigdy nie jadłam pierogów bezglutenowych. Tym bardziej postanowiłam, że to danie znajdzie się w naszym jadłospisie bezglutenowym na koloniach z Bezglutenową Mamą.
I właśnie jedenastego dnia serwowałyśmy pierogi bezglutenowe bez jajek, z nadzieniem mięsnym. Aromatycznym, dobrze przyprawionym ziołami. Okraszone skwarkami. Pyszne… A ile ulepiłyśmy tych pirogów? Około 300. Dużych :). Nie muszę nadmieniać, że zeszły z półmisków co do jednego? A, zapomniałabym o pierwszy daniu: podałyśmy jaglany żurek bezglutenowy z jajkiem, były też warzywa: ołówki z marchewki surowej.
A pod koniec obiadu dotarł kurier w firmy BEZGLUTEN, który dowiózł bezglutenową bułkę tartą bez skrobi pszennej, herbatniki bezglutenowe i sporo pieczywa bezglutenowego. Te smakołyki zaplanowałyśmy w menu dwunastego dnia naszych kolonii dla dzieci na diecie bezglutenowej.
Jedenastego dnia naszego obozu z dietą bezglutenową przygotowałyśmy podwieczorek od podstaw, ze świeżych owoców. Z greckiego jogurtu naturalnego i świeżych malin przygotowałyśmy jogurt owocowy. Podałyśmy go w kubeczkach z musem brzoskwiniowym i borówkami. Dzieci na diecie bezglutenowej i bezmlecznej otrzymały deser z samych owoców: porządną porcję borówek, malin i brzoskwiń.
W jadłospisie bezglutenowym pojawiały się na przemian podwieczorki: zdrowe i słodkie. Dzieci otrzymywały bakalie, orzechy i owoce, ale również kisiele i galaretki, precelki i paluszki, chrupki kukurydziane, jagodzianki bezglutenowe od Putki, lody bezglutenowe Anita, gofry z konfiturą i wiele innych smakołyków.
Na kolację przewidziałyśmy dalszy ciąg rozpieszczania dzieci. Otóż zaplanowałyśmy pitę bezglutenową. Na stołach znalazły się dodatki: pomidory, ogórki małosolne, cebula, ogórki zielone oraz sosy bezglutenowe: chili i majonezowy, a także ketchup i musztarda. Każde dziecko otrzymało gorącą, rozkrojoną pitę z nałożonymi już kawałkami mięsa. I każdy samodzielnie dodawał ulubione dodatki. Było przy tym sporo zabawy, podpatrywania, spadania warzyw, lania sosami – wszyscy mieli sporo frajdy, a uczestnicy tradycyjnych kolonii znów spoglądali z zazdrością na nasze stoły….
Jak przygotować w domu pitę bezglutenową? To bardzo proste, odsyłam do innego wpisu, właśnie do przepisu na pitę bezglutenową – KLIKNIJ.
Na Magicznych koloniach z Bezglutenową Mamą we Wieleniu korzystaliśmy m. in. z produktów (firmy i marki): Schaer, Denver Food, Glutenex, Mlekovita, Nik-Pol, Blacerzak i Spółka, Roleski, Staropolanka, Amarello, Biedronka, Italimport, Pescanova, Tygryski, Balviten, Piekarnia Bezglutenowa Putka, Piekarnia Bezglutenowa Hert, DialSi, Schnitzer BIO, Soligrano, Bakra, Jizerske Pekarny, Anita, Miran, SanProbi, Vitaldea, Inka, Seitz, Bakels, Celiko, ZeroGluten, Bezgluten, Kawon, Kresto.
5 lipca 2017 r. (środa)
By znaleźć przepis lub informację o danej potrawie, wystarczy kliknąć w konkretną nazwę:
I ŚNIADANIE BEZGLUTENOWE: frankfurterki bezglutenowe Balcerzak i Spółka, kuleczki serowe, BEZGLUTENOWY CHLEB ZIEMNIACZANY, bułki bezglutenowe, masło i masło bezlaktozowe, dżem, ser żółty bez laktozy Mlekovita, pomidor, ogórek zielony, rzodkiewka, bezglutenowa kawa Inka, herbata owocowa Kawon;