Blog

2

Celiakia jak ją wykryć, leczyć dietą bezglutenową i monitorować podcast 2

22/12/2020

Celiakia jak ją wykryć, leczyć dietą bezglutenową i monitorować podcast 2

22/12/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Poprzedni, pierwszy odcinek, dotyczył pierwszych kroków w diecie bezglutenowej, jej zasad oraz bezpiecznych zakupów, a dziś rozmawiamy o medycznej stronie celiakii, o jej leczeniu i monitorowaniu. Moim gościem jest lekarz, specjalista od lat zajmujący się tą chorobą: dr hab. n. med. Iwona Krela – Kaźmierczak KLIK (czytaj więcej o pani docent) z katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wielkopolski wojewódzki konsultant do spraw gastroenterologii.

Poprzedni, pierwszy odcinek, dotyczył pierwszych kroków w diecie bezglutenowej, jej zasad oraz bezpiecznych zakupów, a dziś rozmawiamy o medycznej stronie celiakii, o jej leczeniu i monitorowaniu. Moim gościem jest lekarz, specjalista od lat zajmujący się tą chorobą: dr hab. n. med. Iwona Krela – Kaźmierczak KLIK (czytaj więcej o pani docent) z katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wielkopolski wojewódzki konsultant do spraw gastroenterologii.

Pani docent wyjaśnia, czym jest celiakia, jakie spustoszenie sieje w organizmie chorego, a także jakie maski przybiera, utrudniając wykrycie choroby. Dlatego czas jej wykrycia, od momentu wystąpienia pierwszych objawów, może wynieść od 10 do nawet 30 lat. Rozmawiamy również o powikłaniach, m. in. o anemii, niepłodności, chorobach wątroby i konsekwencjach nieprzestrzegania diety bezglutenowej.

A czy celiakię można wyleczyć? Odpowiedź również znajdziecie w tym odcinku podcastu. Słuchajcie uważnie, bo padają tu konkretne zalecenia dotyczące monitorowania leczenia: jakie badania należy wykonywać co roku, czy trzeba poddawać się kontrolnej gastroskopii i biopsji jelita cienkiego?

Podobnie jak w pierwszym odcinku, również tutaj omówię wyniki badań 6 produktów, które przebadałam pod kątem zawartości glutenu. Czy tym razem laboratorium coś znalazło w wyrobach oznaczonych przekreślonym kłosem? A więcej produktów, które badam na obecność glutenu, znajdziecie w zakładce Badamy produkty z przekreślonym kłosem KLIK. Zapraszam również do słuchania innych odcinków podcastu Porady Bezglutenowej Mamy KLIK

Zadanie „Dieta bezglutenowa w celiakii czyli bezpieczne zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych”  jest realizowane dzięki finansowaniu ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poznaj produkty przebadane na obecność glutenu – do drugiego odcinka podcastu

Na obecność glutenu, w ramach projektu finansowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przebadałam w laboratorium akredytowanym Nuscana w sumie 33 produkty. Wśród nich znalazły się polskie, czeskie i słowackie wyroby oznaczony znakami przekreślonego kłosa (wszystkie dostępne w stacjonarnych lub internetowych sklepach bezglutenowych) i wyroby oznaczone napisem „bez glutenu”, „gluten free” lub „produkt bezglutenowy” – czyli zgodnie z polskimi i unijnymi przepisami ich producenci gwarantują, iż są bezpieczne dla osób z celiakią (czyli mają poniżej 20 ppm glutenu). Do laboratorium przekazałam również produkty znanych dużych i odpowiedzialnych marek, których etykieta może wskazywać, że są to wyroby bezpieczne dla osób z celiakią. Ja już znam wszystkie wyniki, ale w podcastach będę je publikować stopniowo. Ponieważ projekt zakłada stworzenie 5 podcastów, w czterech odcinkach opowiem o 6 produktach, a w ostatnim – aż o 9 wyrobach. Czy gdzieś był gluten? Słuchajcie uważnie podcastu o diecie bezglutenowej  – zwłaszcza pierwszych pięciu odcinków 😁

W obecnym drugim odcinku podcastu przebadałam: czipsy solone Lays, ciasteczka Jaglanki z czekoladą Natur Avena, cukierki kawowe Pszczółka, mąkę owsianą bezglutenową Radix Bis, sos rybny naturalnie bezglutenowy House of Asia i szynkę wieprzową Pikok z przekreślonym kłosem z Lidla. Sprawdźcie, który produkt niebezpiecznie zbliżył się do granicy 20 ppm i czy był to produkt oznaczony jako bezglutenowy, a więc z gwarancją producenta, czy też „zwykły” produkt.

KOMENTARZE (2)

Szymon 10/01/2024 18:24
Podcast nie jest już dostępny na stronie
Bezglutenowa Mama 19/01/2024 08:35
Bardzo dziękuję za sygnał, okazało się, że w grudniu wygasła mi jakaś subskrypcja, nawet o tym nie wiedziałam .... Teraz wszystko już działa :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się