Blog

2

Iwona Krela-Kaźmierczak, lekarz przyjazny pacjentom z celiakią

01/10/2019

Iwona Krela-Kaźmierczak, lekarz przyjazny pacjentom z celiakią

01/10/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Dr hab. n. med. Iwona Krela – Kaźmierczak (na zdjęciu: w środku), gastroenterolog z Poznania, jest pierwszą osobą uhonorowaną przez Bezglutenową Mamę tytułem „Lekarz przyjazny pacjentom z celiakią„. Pani docent na co dzień pracuje m. in. w klinice i poradni gastroenterologicznej przy ul. Przybyszewskiego, jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie gastroenterologii oraz lekarzem empatycznym, wnikliwym oraz oddanym swoim pacjentom. Tytuł „Lekarz przyjazny pacjentom z celiakią” otrzymała podczas III. Wielkopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej 2019 w Lesznie.

Dlaczego pacjenci z celiakią cenią i lubią docent Krelę?

Pacjenci z celiakią mówią o Docent Kreli, że to lekarz Anioł. Od pierwszej chwili wzbudza zaufanie, jest życzliwa, serdeczna i pełna empatii.  Zaangażowana w szukanie diagnozy, ale również w dalsze prowadzenie pacjentów z celiakią. Doceniają, że poświęca dużo czasu na zebranie wywiadu i rozmowę, że wytrwale analizuje badania oraz objawy, by uzyskać pełen obraz choroby, ale przede wszystkim obraz człowieka. Oddaję zatem głos pacjentom:

  • Pani doktor spogląda na pacjenta z celiakią holistycznie – podkreśla pani Kasia, którą spotkałam w korytarzu przychodni gastroenterologicznej przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. – Zawsze pyta, czy jestem pod stałą opieką ginekologa i dietetyka, sprawdza poziom witaminy D, interesuje się moim samopoczuciem,  przypomina o codziennym ruchu i piciu dwóch litrów płynów dziennie. Pod jej skrzydłami wiem, że moje zdrowie jest w dobrych rękach. 
  • Do dr Kreli-Kaźmierczak trafiłam kilka lat po diagnozie celiakii. Byłam pod ogromnym wrażeniem jej podejścia do pacjenta. Po obszernym i szczegółowym wywiadzie zostałam skierowana na masę badań. Cierpliwość podczas odpowiadania na każde zadane przeze mnie pytanie była bardzo widoczna. Pierwszy raz spotkałam się z takim zaangażowaniem i empatią ze strony lekarza-gastroenterologa, co pewnie ma swoje odzwierciedlenie wśród rzeszy pacjentów czekających do Pani Doktor w kolejce 🙂 – mówi pani Iza, spotkana w kolejce do badań densytometrycznych.

Te opinie powtarzają się w rozmowach z wieloma pacjentami z celiakią, którzy w przychodniach lub w szpitalu w Poznaniu mają kontakt z Docent Krelą. Pozwolę sobie jeszcze przytoczyć słowa pacjentów z jednego z portali:

  • Do Pani Doktor trafiłam jakieś 7 lat temu, po nieskutecznym leczeniu od lat nawet nie wiadomo ilu. Lekarze, których przed wizytą u Pani Doktor odwiedziłam pewnie z piętnastu, wmawiali mi alergie, nietolerancje pokarmowe, a na koniec – zaburzenia psychiczne. Pani Doktor postawiła diagnozę na pierwszej wizycie i od razu przystąpiła do leczenia. Lata zaniedbań przez innych lekarzy spowodowały, że walka o moje zdrowie trwała około roku. Ale warto było zaufać Pani Doktor, bo efekty są spektakularne – jeszcze nigdy nie czułam się tak dobrze. To lekarz o niesamowitej wręcz wiedzy, ze wspaniałym podejściem do Pacjenta. Ogromny talent do słuchania, cierpliwość do odpowiedzi na każde pytanie, umiejętność łączenia faktów i niebywała troska to tylko przykłady zalet Pani Doktor. Jednak najbardziej niesamowite jest zrozumienie i tzw. ludzkie podejście. Anioł, nie lekarz. Polecam z całego serca.
  • Pani Doktor to niezwykle skrupulatna, sumienna i zaangażowana osoba. Bardzo dokładnie zbiera wywiad lekarski, patrząc na wszystkie inne aspekty również poza głównym problem zdrowotnym. Ogromna wiedza gastroenterologiczna jak i diagnostyczno-laboratoryjna. Zawsze stara się pomóc pacjentowi na tyle, na ile to możliwe. Lekarz z powołania ! ;)
  • Najlepsza lekarka jaką znam. Kompetentna, profesjonalna, wnikliwa, dokładna, cierpliwa, zawsze wszystko dokładnie wytłumaczy. Zawsze uśmiechnięta.
  • Nie wyobrażam sobie pójść do kogoś innego. Bardzo ciepła życzliwa osoba, wyrozumiała. Słucha pacjenta, poświęca mu dużo czasu. Patrzy na człowieka holistycznie. Leczy świetnie. Uporałam się dzięki Pani Doktor z moimi dolegliwościami. 
  • Pani Doktor jest cudowną osobą. Spędziłam u niej na wizycie godzinę, ale w końcu ktoś odpowiednio się mną zajął. Zleciła komplet odpowiednich badań, a także przepisała komplet leków. Uważnie prześledziła wszystkie wyniki badań, na które wcześniej nikt szczególnie nie zwracał uwagi, ponadto przygotowała mi dietę i dała dużo konkretnych rad. Po raz pierwszy mogę dowiedzieć się co mi jest.
  • Pani Doktor to dla mnie dar od losu. Lekarz Anioł. ;) Profesjonalistka, oddana pacjentowi i swojemu powołaniu. Leczę się już u Niej 4 lata i rokowania są coraz lepsze. 

Dr hab. n. med. Iwona Krela – Kaźmierczak

przebieg kariery zawodowej

  • Absolwentka Wydziału Lekarskiego oraz Oddziału Analityki Medycznej Wydziału Farmacji Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Od 1994 r. jest pracownikiem Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych UM w Poznaniu
  • Uzyskała tytuł doktora nauk medycznych oraz specjalizację I i II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz specjalizację z zakresu gastroenterologii
  • Od lat zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób przewodu pokarmowego
  • Autorka wielu prac i doniesień naukowych, systematycznie uczestniczy w szkoleniach i konferencjach
  • Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz Polskiego Kolegium Osteoporozy
  • Konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii województwa wielkopolskiego

Zgłoś swojego lekarza do tytułu „Przyjazny pacjentom z celiakią”

Jeśli na swojej drodze spotkaliście lekarza specjalistę od celiakii, naprawdę profesjonalnie, rzetelnie i z empatią podchodzącego do małych lub dorosłych pacjentów, zgłoście jego kandydaturę do naszego tytułu. Jakie cechy lub zachowania powinny charakteryzować lekarza przyjaznego pacjentom z celiakią i na diecie bezglutenowej? Na co warto zwrócić uwagę, rozważając kandydaturę swojego lekarza? Uwaga: specjalność nie ma znaczenia, przyjacielem pacjenta z celiakią może być pediatra, ginekolog, reumatolog, stomatolog, neurolog, endokrynolog i wszyscy inni lekarze.

Lekarz – przyjaciel pacjentów z celiakią powinien:

  • zwracać uwagę na niespecyficzne objawy celiakii i kierować pacjentów na badania
  • przeprowadzać pełną diagnostykę w kierunku wykrycia celiakii
  • informować pacjenta o konieczności stosowania ścisłej diety bezglutenowej i zachęcać do zdobywania wiedzy na ten temat w sprawdzonych źródłach
  • regularnie kierować pacjenta z celiakią na badanie poziomu przeciwciał w celu monitorowania diety bezglutenowej
  • regularnie zlecać pacjentowi badania profilaktyczne w kierunku chorób współistniejących z celiakią
  • wnikliwie i z empatią wsłuchiwać się w relacje pacjenta o stanie zdrowia
  • informować pacjenta o konieczności zbadania członków rodziny w kierunku celiakii
  • kierować pacjenta do dietetyka klinicznego celem ustalenia zbilansowanej diety bezglutenowej
  • poszerzać swoją wiedzę o celiakii, diecie bezglutenowej  i chorobach współistniejących

Swoje propozycje przysyłajcie na adres: biuro@bezglutenowamama.pl z dopiskiem  „Kandydatura – lekarz przyjazny pacjentom”

KOMENTARZE (2)

Ewa 18/01/2020 16:56
Pani dr Iwona to LEKARZ Z POWOŁANIA. Brak słów aby Ją opisać. Więcej takich LEKARZY. Zdecydowanie - POLECAM :) Ewa
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 20/01/2020 09:09
Zgadza się, Anioł, nie lekarz :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się