Kanapki z miękkiego, świeżo upieczonego, białego chleba bezglutenowego Zosia zjada w szkole do ostatniego okruszka. Bo taki chlebek bardzo przypomina pszenne pieczywo. Nie ma ziarenek ani ciemnego koloru, sugerującego dodatek jakiejś straaasznej zdrowej mąki 😁. Białe pieczywo ma niewiele wartości odżywczych, ale jeśli w menu dziecka z celiakią pojawia się na przemian z chlebem razowym, gryczanym czy na zakwasie, to jest na pewno miłym urozmaiceniem. Przynajmniej raz w tygodniu uruchamiamy więc domową piekarnię. W zależności od apetytu na naszym stole pojawia się bezglutenowy chleb ryżowy, gryczany, ziemniaczany albo na naturalnym zakwasie. Jak wypiek się nie uda, zostaje zmielony na bułkę tartą. Bo biały chleb bezglutenowy dla dzieci to specjalna kategoria pieczywa. Przy okazji moja wskazówka: dzieci często mają kłopot z akceptacją nowego smaku pieczywa bezglutenowego, dlatego nie zrażajcie się pierwszymi „fochami”. Kupujcie chleby bezglutenowe i bułki różnych producentów, pieczcie chleb bezglutenowy dla dziecka z różnych mieszanek i przepisów. W końcu traficie na właściwe smaki, a dziecko z celiakią powoli przyzwyczai się do pieczywa gluten free. Szerzej piszę o tym w moim poradniku i książce z bezglutenowymi przepisami „W kuchni Bezglutenowej Mamy” KLIK.
Wracając do białego tudzież jasnego chleba bezglutenowego dla dzieci. Najlepiej go upiec we własnym domu, choć kilka bezglutenowych piekarni w Polsce (Balviten, Putka Bez Glutenu, Dr Żurek bez glutenu, Incola, Dr. Schär) oferuje go w stacjonarnej i wysyłkowej sprzedaży. W tym miejscu podaję jednak sprawdzony przepis na jasny chleb bezglutenowy dla dziecka, który zawsze się udaje 😁
Biały chleb bezglutenowy szybko czerstwieje. To „zasługa” skrobi, które są głównymi składnikami mixu bezglutenowego. One zapewniają pieczywu jasny kolor i lekkość, ale niestety nie przedłużają świeżości. Dlatego do wypieku chleba bezglutenowego lubię dodawać błonnik, np. łuskę babki jajowatej lub warzywa, np. ziemniaki (przepis znajdziecie w mojej książce kucharskiej W kuchni Bezglutenowej Mamy” KLIK).
Aby zapobiec szybkiemu czerstwieniu pieczywa bez glutenu, należy je przechowywać w lnianym worku z kawałkiem jabłka (owoc należy wymieniać co 2-3 dni). Ostudzony bochenek można też pokroić na skibki i zamrozić je w woreczkach, a następnie wyjmować na bieżąco i odmrażać w temperaturze pokojowej lub na parze.
Chlebek z tego przepisu jest niemal identyczny w smaku jak biały chlebek bezglutenowy Maestro Classic Dr. Schär (na zdjęciu poniżej), dostępny m in. w sieciach Netto, Kaufland oraz w sklepach internetowych Jedz Bez Glutenu czy Friendly Food.
Osobiście najbardziej lubię chleby razowe bezglutenowe, z dodatkiem mąki amarantusowej, kasztanowej czy cieciorkowej, pełne ziaren i przypraw. Wiele przepisów znajdziecie tu na blogu, jak również w mojej książce kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy”. Na szczęście dzieci przejęły moje upodobania i tyko czasem proszą: – Mamo, upiecz jasny chleb bezglutenowy dla dziecka …
Chodzi im wtedy o miękki chleb bezglutenowy, puszysty, bez dodatków. O chleb bezglutenowy podobny do pszennego. Mam kilka sprawdzonych przepisów, ale gdy bardzo się spieszę, sięgam po gotową mieszankę do wypieku (na zdjęciu na górze). To chleb bezglutenowy, który zawsze się udaje.
Pal licho, że nie jest najwartościowszy (bo z białej mąki i pełen skrobi). Gdy widzę rozanieloną minę mojej córeczki z celiakią, zapominam o składzie mieszanki mącznej. Ten uśmiech jest tego wart!
– Mamo, zjem cały bochenek! – zapowiada nasz niejadek.
I z zapałem przygotowuje sobie śniadanie. Masło, domowy twarożek z zieloną pietruszką, domowy pasztet, rzodkiewka i papryka…
Zosia puszcza wodze fantazji i przypomina sobie wszystkie super kanapki, oglądane w filmach o Scooby Doo. Piętrowo układa dodatki, a potem zatapia zęby w mięciutkiej skibce. Czy zje wszystko, co przygotuje? Z białym chlebem bezglutenowym – tak 😁
Rozkrojony chleb owijam w lnianą (lub dwie bawełniane) ściereczkę i zostawiam na kuchennym blacie. Pozostanie miękki i puszysty przez 2 dni. Wiem, ile mniej więcej zjemy kanapek w tym czasie. Jedną trzecią bochenka zamrażam: kromki układam na deseczce, która na 2-3 godziny trafia do zamrażarki. Twarde skibki władam do woreczka, przyklejam nań kartkę z datą i … mam chleb na czarną godzinę. Zamrożone kromki grzankuję lub zostawiam do naturalnego rozmrożenia. Tak, biały chleb bezglutenowy to coś, co dzieci zawsze lubią 😁