Blog

2

Żywność bezglutenowa taniej o VAT tak, ale nie wszędzie

01/02/2022

Żywność bezglutenowa taniej o VAT tak, ale nie wszędzie

01/02/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Od dzisiaj mają spaść o 5% ceny żywności – o kwotę podatku VAT. Sprawdziłam, czy żywność bezglutenowa jest tańsza o VAT. Wyrywkowo porównałam ceny z wczoraj i dzisiaj w kilku sklepach internetowych z żywnością bezglutenową, a także w rzemieślniczych piekarniach. 

Żywność bezglutenowa – dlaczego powinna być tańsza o 5% VAT?

Polski rząd, by złagodzić skutki rosnącej inflacji, zdecydował o wprowadzeniu zerowej stawki podatku VAT na produkty spożywcze i napoje, dotychczas objęte 5% stawką. Zmiana weszła w życie dzisiaj, 1 lutego 2022 i ma obowiązywać do 31 lipca br. Nie wiem, czy wprowadzono jakiekolwiek mechanizmy sprawdzania producentów i sprzedawców, czy faktycznie obniżyli ceny. Jedno jest pewne: nawet, jeśli żywność bezglutenowa i glutenowa będą tańsze, to i tak ceny poszybują w górę w najbliższych tygodniach. Dlaczego? Wszystko przez kolosalne podwyżki cen prądu, gazu i surowców, pisałam o tym w artykule: Będzie coraz drożej, czyli podwyżka cen żywności bezglutenowej 2021 r.

Moje przypuszczenia potwierdza pan Jan, który prowadzi piekarnie bezglutenowe WOLNA we Wrocławiu i Komornikach:

  • Niedawno mąki  podrożały w młynie o 40%. By nie zrazić klientów, podnieśliśmy ceny tylko o kilka procent, pod koniec roku.  Obecna obniżka o 5% VAT i tak nam zrekompensuje wzrostu cen surowca. Dlatego nie zmieniamy cen chlebów. Pozostałe produkty bezglutenowe, które są dostępne na regałach w WOLNEJ, czyli makarony, przyprawy, kasze itd., objęte stawką 5% VAT, będą tańsze.

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Żywność bezglutenowa taniej o VAT – tak, w piekarni Dr Żurek

Piekarnia bezglutenowa Dr Żurek bez glutenu to rzemieślnicza marka, obecna na rynku od końca 2019 r. Wypieka naturalne chleby bezglutenowe, bogate w błonnik, bez dodatków funkcjonalnych zastępujących gluten. Piekarnia odczuła drastyczne podwyżki cen gazu, prądu i surowców, które nadeszły na przełomie roku. Mimo to dzisiaj – 1 lutego 2022 r. – obniżyła ceny o 5% VAT. 

Zobaczcie to na poniższych zdjęciach z ich firmowego sklepu internetowego chlebbezglutenowy.eu . Wczoraj chleb ciemny bezglutenowy kosztował 10, 50 zł, dziś cena spadła o 45 groszy. Za chleb przepyszny dla dzieci wczoraj płaciliśmy 9,50 zł, po obniżce VAT – 9,05 zł. 

Ceny pieczywa z 31 stycznia 2022 r. 

Ceny pieczywa z 1 lutego 2022 r. 

Ceny żywności bezglutenowej spadły o 5% VAT – marka Pięć Przemian

Bezglutenowa marka Pięć Przemian z początkiem roku zawiesiła produkcję konfitur i wszelkich przetworów. Dlaczego? Z uwagi na ogromny wzrost cen gazu, potrzebnego do produkcji. Firma zmaga się również z brakami surowców na rynku i z gigantycznymi podwyżkami u dostawców. Mimo to wprowadziła obniżkę o 5% VAT, co dokumentują poniższe zdjęcia. 

Wczoraj mieszanka na chleb z pestkami dyni kosztowała 12,70 zł, dziś – 12,10 zł (taniej o 60 groszy). Cena mieszanki na klasyczny chleb bezglutenowy spadła o 54 grosze, do kwoty 10,76 zł. Nie łudźmy się jednak – te ceny nie utrzymają się długo, bo producent, jak cała branża spożywcza, z miesiąca na miesiąc ma coraz wyższe koszty wynikające z sytuacji gospodarczej kraju. 

Ceny mieszanek piekarniczych z 31 stycznia 2021 r. 

Ceny mieszanek piekarniczych z 1 lutego 2022r. 

Obniżka cen żywności bezglutenowej o 5% VAT – kto jeszcze?

Wyrywkowo sprawdziłam, co się dziś dzieje na rynku. Ceny produktów objętych stawką 5% VAT obniży również Glutenex i nowo otwarty bezglutenowy sklep internetowy sklep.denverfood.pl . Do obniżki zastosuje się również sklep internetowy Friendly Food, ale może to chwilę potrwać, gdyż producenci dopiero przesyłają nowe cenniki. Obniżki nie wprowadzi piekarnia Putka Bez Glutenu, która również odczuła gigantyczny wzrost kosztów produkcji.

  • – Nie obniżyliśmy cen, bo już od bardzo dawna ich nie podnosiliśmy. Wzrost cen surowców i innych kosztów jest tak duży, że finalnie na początku roku planowaliśmy podwyżkę, ale dzięki 0 stawce VAT nie musieliśmy tego zrobić – przyznaje Zuzanna Putka-Twardowska, z piekarni Putka Bez Glutenu.

Podsumowując: żywność bezglutenowa taniej o VAT to nie fikcja, ale też nie nadrzędna zasada. Mimo wszystko warto porównać ceny i skorzystać z obniżki. Choćby była tylko chwilowa. Osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej wydają na żywność nawet 6 razy więcej, niż glutenożercy. Jeśli w danym sklepie, dzięki obniżeniu ceny o 5%VAT uda się zaoszczędzić nawet 5-10 zł na kompleksowych zakupach, to już jest korzyść. 

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE (2)

Żaneta 01/02/2022 17:11
Od dzisiaj ceny obniżyła też internetowa piekarnia bezglutenowa HERT :)
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 07/02/2022 11:09
super :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się