Niestety, w Polsce nie ma zbyt wielu zaufanych miejsc na wakacje bez glutenu nad morzem. Ale mam dla Was dobrą wiadomość.  Jeśli chcecie spędzić turnus sanatoryjny lub bezglutenowe wakacje przy brzegu morza, polecam osobiście przeszkolone i sprawdzone miejsce. To całoroczny Dukat Medical SPA w Dąbkach koło Koszalina, w którym dorośli i rodziny z dziećmi mogą spędzić cudowne wakacje bez glutenu. To też jedno z nielicznych w Polsce sanatorium z dietą bezglutenową. Ośrodek przeszedł specjalistyczne szkolenie i ma certyfikat Bezglutenowej Mamy dotyczący diet eliminacyjnych. Niedawno, na krótkich wakacjach bez glutenu, jadłam tam m. in. pyszne wegańskie racuchy bezglutenowe, drożdżówki bezglutenowe bez mleka i jaj, a także doskonałe pierogi wegańskie bez glutenu. Bo wiecie, co jest ogromną zaletą Dukat Medical SPA w Dąbkach? Równe traktowanie wszystkich gości, niezależnie od diety.

Piękna plaża i czyste powietrze przez cały rok

Sanatorium Uzdrowiskowe Dukat Medical SPA w Dąbkach przyjmuje zarówno dzieci z rodzicami, jak i samych dorosłych ze skierowaniem z NFZ. Oferuje również turnusy komercyjne. Szczegóły na stronie: www.dukatspa.pl.  Można tam spędzić wakacje bez glutenu nad morzem (7-14-21-28 dni), jak i trzytygodniowy turnus sanatoryjny. O atrakcyjności i świetnej bazie ośrodka świadczą liczby: każdego roku wypoczywa tam ponad dwa tysiące małych dzieci z różnymi schorzeniami! Wszyscy goście mają zapewnione diety lecznicze, w tym dietę bezglutenową, a także całodobową opiekę pielęgniarek. Na miejscu jest również dostęp do lekarza, co szczególnie docenią rodzice małych dzieci.

Dukat ma piękne usytuowanie – znajduje się w odległości 100 metrów od szerokiej plaży z drobnym piaskiem. Morze widać z okien pokoi, a dzieci do snu usypia śpiew mew. Warto podkreślić, że Dąbki szczycą się czystym powietrzem przez cały rok: wokół nie ma przemysłu ani wielkich ośrodków. Dlatego niewielka miejscowość jest coraz chętniej odwiedzana  również jesienią i zimą, gdy mieszkańcy większych miast uciekają przed smogiem i komercją znanych kurortów. Warto zaznaczyć, że nad morzem właśnie zimą jest najwięcej jodu i mikroaerozoli solankowych.

Tutaj poznasz

Ofertę wakacji bez glutenu nad morzem – w Dukacie

Dziecko w Dukat Medical SPA

Byłam już w kilku sanatoriach dla małych dzieci i uczciwie przyznam, że Dukat Medical SPA w Dąbkach ma najlepszą infrastrukturę i najwięcej atrakcji dla najmłodszych. Niedawno sanatorium przeszło gruntowny remont i obecnie jest nowoczesnym ośrodkiem wypoczynkowym. Przede wszystkim oferuje doskonałe warunki wypoczynki dla rodzin z dziećmi.

Na uwagę zasługuje kilka świetlic, w tym „kulkolandia” i biblioteka. Dzieci mają zapewniony bogaty program pod opieką animatorów. Pieką z nimi ciasteczka (również bezglutenowe), chodzą na wycieczki, budują zamki z piasku, chodzą na przedstawienia, bale i spotkania z czarodziejem, korzystają z zajęć czytelniczych i plastycznych. Prowadzone w Dukacie zajęcia dla dzieci są słynne na całą okolicę. Kto był, ten wie  :).

Rodzice lub dziadkowie, którzy chcą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych lub SPA, mogą zostawić dzieci pod opieką animatorów i cieszyć się relaksem. Wszystkie zajęcia dla maluchów są bezpłatne, wliczone w cenę pobytu.

Bezglutenowa kuchnia dla alergików

Niedawno przeprowadziłam w Dukacie kilkudniowe, teoretyczne i praktyczne szkolenie o diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych. Szkolenie przeszedł cały personel: recepcjoniści, kucharze, kelnerzy, animatorzy, dietetyk, magazynier, a nawet osoba prowadząca w Dukacie prywatną kawiarenkę. Podczas prezentacji wiele rozmawialiśmy nie tylko o celiakii i diecie bezglutenowej, ale również o empatii i równym traktowaniu gości na różnych dietach. Przyznam, że personel zaskoczył mnie swoim podejściem do tej kwestii. Otóż praktyką jest, że gdy w Dukacie podaje się np. racuchy lub parówki zapiekane w cieście, dostają je wszyscy goście, także ci na diecie bez glutenu, jajek, mleka czy pszenicy. Dania są przygotowywane przy osobnym stoisku, z dużą dbałością o bezpieczeństwo alergików. W magazynie znalazłam produkty bezglutenowe najlepszych polskich i zagranicznych producentów.

Podczas praktycznego szkolenia z Bezglutenową Mamą przygotowaliśmy w kuchni kilka rodzajów pieczywa bezglutenowego, pyzy na parze, ciasto drożdżowe i drożdżówki z jabłkiem, naleśniki „czekoladowe” bez czekolady, muffinki, pizzę, ciasteczka, a nawet  chrupiące rogale z makiem. Wszystko w wersji bezglutenowej i wegańskiej.

Zasadą jest, że bezglutenowe posiłki są wydawane w porcjach, bezpośrednio do stolika. Kelnerzy nie zalecają osobom na diecie bezglutenowej dobierania np. warzyw z bufetu szwedzkiego, gdyż mają świadomość, iż inni goście mogli je niechcący „zabrudzić” np. okruszkami pieczywa. W Dukacie serwuje się również wysokiej jakości wędliny bezglutenowe, np. firmy Nik-Pol lub domowe pieczenie.

Po zdrowie do Dąbek

Dukat Medical SPA w Dąbkach specjalizuje się w leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzeń układu ruchu, chorób układu krążenia.

Rodzice potwierdzają, że po powrocie z naszych turnusów dzieci maja większą odporność  – podkreśla Justyna Urbanowicz-Żaczek, współwłaścicielka Dukat Medical SPA w Dąbkach.

W strefie SPA można skorzystać z kinezyterapii, z klasycznych zabiegów fizjoterapetycznych, okładów oraz kąpieli borowinowych, z kąpieli solankowych, masaży (w tym gorącymi kamieniami), inhalacji i wielu innych zabiegów. Szczegóły znajdziecie na stronie www.dukatspa.pl. W ośrodku działa również studio urody oraz sauny.