Blog

Sprawdzona mąka bezglutenowa

15/02/2021

Sprawdzona mąka bezglutenowa

15/02/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jedną z mąk bezglutenowych, z których korzystamy na warsztatach kulinarnych, jest Mix for Bread, czyli miks B. To klasyczna mieszanka chlebowa, która sprawdza się we wszystkich drożdżowych wypiekach i daniach drożdżowych, a także w pierogach. Wiele mam twierdzi, że miks B do tego stopnia przypomina mąkę pszenną, że stosują go do naleśników, ciast, gofrów, klusek i ciasteczek. Mix for Bread Balvitenu w promocji w marketach można kupić za około 10 zł. W sklepie firmowym mieszanka niedawno podrożała, obecnie (luty 2021) kosztuje blisko 14 zł za 1 kg. 

Tutaj zapiszesz dziecko

Na specjalistyczne kolonie bezglutenowe 2021

Jedna mąka bezglutenowa, dziesiątki przepisów

Jeśli masz celiakię i wydaje Ci się, że „opędzisz się” w kuchni jedną mąką bezglutenową, to się mylisz… Owszem, w kuchni bezglutenowej moim zdaniem niezbędny jest zamiennik mąki pszennej, czyli tak zwany miks bezglutenowy KLIK, ale równie ważne są mąki jednorodne: gryczana, jaglana, ryżowa, ziemniaczana itd. Im dalej w las, tym więcej drzew, czyli im więcej pieczesz i gotujesz, tym bogatszą musisz mieć szafkę. 

Przygodę z kuchnią bezglutenową najlepiej zacząć jednak od miksów, czyli specjalnie skomponowanych mieszanek mąk i dodatków funkcjonalnych, które gwarantują wypiek niemal identyczny, jak pszenny. Nie warto kupować wielu miksów. Moim zdaniem najbardziej potrzebne i uniwersalne są dwa: miks B – Mix for Bread (do ciast i dań drożdżowych oraz pierogów) oraz miks C  – Mix for Cake (do ciast kruchych, biszkoptów, tart, naleśników, gofrów). Dzięki tym dwóm mieszankom bezglutenowym stworzysz wszystkie ulubione potrawy i wypieki w wersji gluten-free. Ale bardziej uniwersalnym miksem jest miks B – z nim uda się wszystko. Dlatego na kursach i szkoleniach bezglutenowych pokazuję uczestnikom różne przepisy na bazie miksu B. Tworzymy z niego pyzy drożdżowe na parze, klasyczną pizzę bezglutenową KLIK, pączki, ruskie pierogi bezglutenowe, drożdżówki, bułeczki, chleby, a nawet racuszki na bazie proszku do pieczenia. I wszystko się udaje! Relacje zobaczcie na YouTube KLIK.

Zobacz na filmie, jak wyglądają warsztaty bezglutenowe

Miksy łącz z mąkami jednorodnymi

Gdy już okrzepniesz i poznasz zasady kuchni bezglutenowej, zacznij dodawać do miksów bezglutenowych mąki jednorodne, np. 450 g miksu i 50 g mąki gryczanej pełnoziarnistej, mąki teff, mąki jaglanej itp. Stopniowo, z każdym kolejnym wypiekiem, zwiększaj udział mąki jednorodnej – do takiego poziomu, by utrzymać pulchność chleba czy bułek. Zazwyczaj maksymalny bezpieczny poziom to 50% miksu i mąki jednorodnej.   

Uwierz, że miks B jest świetny i do pierogów i do bułek

Dla wielu uczestników warsztatów kulinarnych z Bezglutenową Mamą szokiem jest, że z mieszanki do wypieków drożdżowych można ulepić również pierogi. Początkowo podchodzą do tematu nieufnie, ale gdy tylko zobaczą, jak znakomicie pracuje się z ciastem pierogowym na miksie B, zmieniają zdanie. 

Kolejnym tabu, które przełamuję na warsztatach, jest udział dzieci w zajęciach. W warsztatach z Bezglutenową Mamą zawsze biorą udział dzieci. Tym bardziej, że często to one mają celiakię lub są na diecie bezglutenowej z innych przyczyn, a rodzice dla nich chcą zgłębić tajniki kuchni gluten-free. Tym samym zachęcam rodziców, by również w domu pozwalali dzieciom lepić bułeczki i pierogi, bo to nie tylko świetna zabawa, ale również sposób na pobudzenie apetytu małego niejadka z celiakią. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się