To kolejny przepis, który powstał z potrzeby chwili na bezglutenowych wakacjach w pensjonacie Moje Tatry. Jedna z nastolatek z niedawno wykrytą celiakią miała kłopot z akceptacją smaku pieczywa gluten-free. Specjalnie dla niej powstał więc przepis na wiejskie, bezglutenowe bułki rustykalne z mąką teff (inna nazwa: miłka abisyńska). To był strzał w dziesiątkę! Okazało się, że bezglutenowe bułki rustykalne z mąką teff smakują jak glutenowe, co potwierdzili glutenożercy. Od tego momentu do repertuaru warsztatów kulinarnych w Moich Tatrach weszły rustykalne bułki bezglutenowe z teff. Przepis jest bardzo łatwy, ale zdradzę Wam sekret: gramatura wody jest podana orientacyjnie. Czasem trzeba jej dodać o 20-50 g więcej, by uzyskać ciasto o konsystencji dobrze wyrobionej ciastoliny. Wtedy bezglutenowe bułki rustykalne zachwycą osobę z celiakią, ale i każdego glutenożercę. Jeśli szukacie przepisu na zdrowe bezglutenowe bułki bez mleka, bez jajek i jakichkolwiek alergenów – rustykalne bułeczki czekają na upieczenie w domowych piekarnikach ;)
Osoby z celiakią oraz rodzice dzieci na diecie bezglutenowej często skarżą się, że bezglutenowe bułki szybko czerstwieją. Ale nie te rustykalne ;) Dzięki dodatkowi bezglutenowej mąki teff zachowują świeżość znacznie dłużej, niż klasyczne białe bułeczki bezglutenowe. Przykład? Bułki upieczone wieczorem zajadałam ze smakiem następnego dnia przy schronisku na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym. Były nadal puszyste, lekko wilgotne i pyszne.
W celiakii i diecie bezglutenowej niezwykle ważne jest wzbogacanie menu w produkty pełne błonnika, żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, witamin z grupy B, potasu czy kwasu foliowego. Te wszystkie zalety ma ziarno i mąka teff, czyli trawa lub miłka abisyńska, od tysięcy lat goszcząca w kuchni afrykańskiej. (*) W Etiopii uważa się, że aminokwasy dostarczane przez jeden naleśniko-chleb (tradycyjne etiopskie danie, nazywane injera) umożliwiają przetrwanie bez innych pokarmów zawierających białko.
Dlatego osoby z celiakią oraz młodzież i dzieci na diecie bezglutenowej powinny włączyć mąkę teff do codziennego menu. Można ją dodawać do naleśników, wypieku chleba i bułek bezglutenowych, do zagęszczania sosów czy kotletów, do omletów, ciasteczek i ciast. Teff dodaje ciastu ciemniejszą barwę, ale jeśli dodamy go w proporcji 1:10 do białej mąki, to nie będzie wyczuwalny w smaku, nie zmieni też znacząco koloru wypieku.
W bezglutenowym pensjonacie Moje Tatry w Białym Dunajcu (KLIK) mąka teff jest dodawana do wielu potraw, a domowe bułki ze zdrowymi dodatkami (kasztany, teff, gryka, quinoa) pojawiają się na każdym śniadaniu, zwłaszcza w sezonie letnim i zimowym. Obecnie bezglutenową mąkę teff w ofercie ma tylko marka Pięć Przemian KLIK.
(*) Źródło: poradnikzdrowie.pl