Blog

Pyszne bezglutenowe drożdżówki bez jajek i mleka

27/04/2018

Pyszne bezglutenowe drożdżówki bez jajek i mleka

27/04/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wiele mam pyta o przepis na bezglutenowe drożdżówki bez jajek i mleka. Gdy w tym tygodniu szkoliłam personel Sanatorium Uzdrowiskowego Dukat Medical SPA w Dąbkach (koło Koszalina), wspólnie stworzyliśmy przepis na bezglutenowe drożdżówki wegańskie. Zgodnie oceniliśmy, że udały się nam znakomicie, smakowały również kuracjuszom. Oczywiście trzeba pamiętać, że drożdżówki bez glutenu, jaj i mleka czerstwieją jeszcze szybciej, niż bezglutenowe drożdżówki z nabiałem – dlatego najlepiej je podawać na świeżo lub część wypieków zamrozić. Ponieważ w codziennym pośpiechu nie zawsze mamy czas na użycie mąk jednorodnych, ten przepis powstał na bazie mixu bezglutenowego Mix for Bread Balviten. A teraz news z jesieni 2018 – Incola wprowadziła właśnie do sprzedaży wegańską i bezglutenową chałkę bez alergenów, miękką od razu po otwarciu opakowania.

Składniki na 10 drożdżówek

  • 250 g bezglutenowego mixu do wypieków drożdżowych
    użyłam Mix for Bread Balviten
  • płaska łyżeczka suszonych drożdży
    bez śladowych ilości glutenu
  • 60 g cukru pudru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • około 200 ml soku jabłkowego
    może być mleko roślinne lub woda
  • 2 łyżki oleju
  • 3 obrane jabłka
    mogą być banany  lub inne owoce
  • opcjonalnie: cukier puder do dekoracji
    można przygotować również lukier

Wykonanie

  1. Bezglutenowy mix zmieszaj z drożdżami
  2. Dodaj sól i cukier puder, wymieszaj.
  3. Mixerem lub rękoma wyrabiaj ciasto przez 5 minut, stopniowo wlewając sok. Pod koniec wyrabiania dodaj olej. Ciasto na bezglutenowe drożdżówki bez jajek i mleka musi być dobrze napowietrzone i elastyczne. Nie może być twarde i zbite. W razie potrzeby dodaj kilka łyżek wody lub 1-2 łyżki mixu.
  4. By sprawdzić konsystencję ciasta, mokrymi dłońmi ulep z niego kulkę – jeśli zachowuje kształt, a jednocześnie lekko go traci – to ciasto jest OK.
  5. Włóż je do miski, przykryj ściereczka i odstaw w ciepłe miejsce na około 30-50 minut – do podwojenia objętości. 
  6. Obrane jabłka pokrój w kostkę i gotuj przez chwile w małej ilości wody. Możesz je doprawić cynamonem. Ostudź owoce. Jeśli chcesz użyć banana, nie musisz go gotować. Pokrój go w plasterki i skrop sokiem z cytryny, by nie ściemniał.
  7. Wyrośnięte ciasto zagnieć i mokrymi dłońmi formuj kulki. Układaj je w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
  8. Spłaszcz je dłonią i mokrym palcem wyżłób zagłębienie. Nałóż tam nadzienie owocowe. Posmaruj drożdżówki wodą i odstaw do wyrośnięcia na około 20-30 minut.
  9. W tym czasie nagrzej piekarnik do 180 stopni C.
  10. Bezglutenowe drożdżówki wegańskie piecz przez około 20-25 minut, aż lekko się przyrumienią.
  11. Ostudź je na metalowej kratce.

Jak przechowywać bezglutenowe drożdżówki bez jajek i mleka?

Bezglutenowe drożdżówki bez jajek i mleka nie różnią się wyglądem i smakiem od tradycyjnych drożdżówek. Są porowate, wyrośnięte i puszyste. Można je podawać wszystkim domownikom czy gościom w sanatorium z dietą bezglutenową. Aby były słodsze, posypcie je cukrem pudrem albo udekorujcie lukrem. 

Niestety – bezglutenowe drożdżówki szybciej czerstwieją, a bezglutenowe i wegańskie zarazem wysychają jeszcze szybciej (nawet po 2-4 godzinach od upieczenia). Zawsze przechowujcie je w lnianym worku do pieczywa lub w bawełnianej ściereczce. Możecie je łatwo odświeżyć w ciągu 4-24 godzin od upieczenia – skropcie je wodą i wstawcie na 4-5 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Jeśli chcecie je przechowywać dłużej, zamroźcie je, a przed podaniem odpieczcie przez około 7-8 minut. Smacznego!

Przepis ze szkolenia sanatorium z dietą bezglutenową

Te bezglutenowe drożdżówki bez mleka i jajek przygotowaliśmy z zespołem nadmorskiego Sanatorium Uzdrowiskowego DUKAT Medical SPA w Dąbkach (koło Koszalina). Sanatorium od dawna przyjmuje na turnusy oraz wczasy dzieci i dorosłych z celiakią i na diecie bezglutenowej, a także na innych dietach eliminacyjnych. Szkolenie z Bezglutenową Mamą wzbogaciło wiedzę personelu, zespół poszerzył również swoją wiedzę o przepisach bezglutenowych. 

  • Naszą ideą jest prowadzenie sanatorium z dietą bezglutenową w taki sposób, aby kuracjusze na dietach eliminacyjnych otrzymywali te same dania, które serwujemy gościom na standardowej diecie – podkreśla Justyna Urbanowicz z Zarządu DUKAT Medical SPA w Dąbkach. – Dlatego zależało nam na wielostopniowym szkoleniu teoretycznym i praktycznym. 

Potwierdzam: gdy przyjechałam do tego sanatorium, już pierwszego dnia na kolacje otrzymałam bezmleczne, bezjajeczne bezglutenowe racuszki. Były przepyszne!

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się