Zbliża się 11 listopada, czyli Dzień Świętego Marcina. Święto jest w Wielkopolsce nieodłącznie związane z tradycją jedzenia rogali świętomarcińskich i gęsiny. Bezglutenową gęsinę zjemy w wybranych restauracjach w stolicy Wielkopolski, a bezglutenowe rogale marcińskie można kupić stacjonarnie i internetowo. Zachęcam jednak do domowego wypieku tych pysznych rogali, nawet jeśli mieszkacie w innym regionie kraju. Ważna uwaga: z uwagi na certyfikowaną recepturę nie możemy użyć nazwy: BEZGLUTENOWY ROGAL ŚWIĘTOMARCIŃSKI. Dlatego upieczemy bezglutenowe POZNAŃSKIE ROGALE Z BIAŁYM MAKIEM. Ale zapewniam, że różnica jest tylko w nazwie. Zresztą, zobaczcie sami na FILMIE – KLIKNIJ.
*Użyłam Mix for Bread Balviten
Biały mak jest niezbędnym składnikiem rogali świętomarcińskich. Jeśli chcecie poznać kulisy moich starań o zdobycie tego składnika, przeczytajcie jak piekłam rogale na rynku w Poznaniu KLIKNIJ. Tutaj zobacz FILMIK: Zobacz, jak upiec bezglutenowe rogale na Świętego Marcina. Jeśli marzycie o bezglutenowych rogalach świętomarcińskich, a macie kłopot ze zdobyciem białego maku bez glutenu, to w ostateczności użyjcie niebieskiego, ale nie przyznawajcie się do tego głośno-
Bezglutenowe rogale poznańskie z białym makiem najlepiej smakują w dniu pieczenia, ale można je zamrozić (nielukrowane) i podawać w dowolnym momencie. Wystarczy je wyjąć i zostawić do naturalnego rozmrożenia lub odpiec przez 4-5 minut w 180 stopniach. Gdy ostygną, wystarczy je polukrować i posypać orzechami.
Tradycja jedzenia rogali 11 listopada, w dniu Świętego Marcina, jest najbardziej kultywowana w Poznaniu i w Wielkopolsce, ale rogale jada się też w innych województwach. Gdzie będzie można kupić bezglutenowe poznańskie rogale z białym makiem? Do niedawna były w ofercie podpoznańskiej firmy Glutenex, ale obecnie możemy ich szukać jedynie w poznańskich cukierniach bezglutenowych (uwaga na pseudobezglutenowe rogale ze zwykłych cukierni!). Zaglądajcie m. in. do: WOLNA piekarnia bezglutenowa (Łódź, Wrocław, Poznań, BEZ (Kraków, Poznań, Warszawa), Słodkie Bez Cukru (Poznań). Od października 2021 r. bezglutenowe rogale z białym makiem sprzedaje stacjonarnie i internetowo piekarnia Putka Bez Glutenu – KLIK.
Kilka lat temu, staraniem Bezglutenowej Mamy, a także przyjaznych osób udało się sprowadzić do Polski ekologiczny biały mak bezglutenowy firmy Sonnentor. Ten produkt, niezbędny do przygotowania rogali świętomarcińskich bez glutenu, można było kupić w sklepach ekologicznych.
Przed nagraniem odcinka pt.: ZOBACZ, JAK UPIEC BEZGLUTENOWE ROGALE NA ŚWIĘTEGO MARCINA, w poszukiwaniu białego maku bez glutenu przeszukałam sklepy w całej Polsce. Niestety – wszędzie biały mak był zanieczyszczony glutenem (np. w związku z pakowaniem w halach, gdzie jest obecny gluten), a więc niedopuszczalny w diecie bezglutenowej osób chorych na celiakię.
Jeszcze ważna informacja: Bezglutenowa Mama, wspólnie z bezglutenową restauracją w Poznaniu – z Oberżą Pod Dzwonkiem – ma dla Was niespodziankę. W sobotę, 11 listopada, do każdego zamówionego tam drugiego dania bezglutenowy rogal świętomarciński według przepisu Bezglutenowej Mamy będzie gratis! W innych dniach można rogale kupować w Oberży na zamówienie.
A już teraz na kanale Bezglutenowej Mamy na Youtube możecie obejrzeć film o tym, jak upiec idealne, bezglutenowe, poznańskie rogale z białym makiem KLIKNIJ. Film nagrywaliśmy na Starym Rynku w Poznaniu KLIKNIJ, by poznać kulisy.
UWAGA: OD 2020 r. restauracja bezglutenowa Oberża Pod Dzwonkiem nie działa.