Stwierdzam, że osławione, włoskie panettone to w polskim wydaniu po prostu keks, tyle że na drożdżach ;) Po tym jak Incola wypuściła na rynek pierwsze polskie panettone bezglutenowe, postanowiłam popracować nad przepisem na to ciasto w w domowym wydaniu. Posiłkowałam się przepisem ze strony internetowej włoskiego producenta gluten-free, ale z uwagi na własne doświadczenia i niedostępność pewnych surowców, stworzyłam swoją uproszczoną wersję bezglutenowego panettone. Początkowo sądziłam, że nie ma sensu długi proces wyrastania ciasta, ale… po kolejnych wypiekach i eksperymentach mam pewność, że to jednak ma znaczenie. Otóż ciasto na panettone bezglutenowe (lub jak kto woli drożdżowy keks bezglutenowy) ma sobie powoli rosnąć, w wersji skróconej – 9 godzin, a w wersji dla zapominalskich – nawet 30 – 40 godzin. Tak, wiem co mówię, bo zazwyczaj mój zaczyn na panettone bezglutenowe musiał spędzić w lodówce znacznie więcej czasu, niż zakładał oryginalny przepis. Efekt jest taki, że bezglutenowe panettone, którym obczęstowałam bliższych i dalszych znajomych z celiakią, zdobyło najwyższe noty i wszyscy prosili o przepis. Zatem – specjalnie na bezglutenowe Boże Narodzenie przekazuję przepis na panettone bezglutenowe by Bezglutenowa Mama.
Początkowo sądziłam – i nawet napisałam o tym na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku KLIK – że to panettone bezglutenowe czerstwieje tak samo szybko jak zwykłe drożdżowe ciasto bezglutenowe. Jaki więc sens zadawać sobie tyle zachodu z wielogodzinnym i kilkuetapowym rośnięciem ciasta? Zmieniłam zdanie, gdy dopracowałam przepis i upiekłam jeszcze z sukcesem dwa panettone bezglutenowe. Ono jest doskonałe! Wielogodzinne rośnięcie ma sens, bo panettone ma dzięki temu delikatną strukturę, jest bardzo miękkie, a czerstwieje zdecydowanie później, niż zwykłe ciasto drożdżowe bezglutenowe.
Najlepiej je przechowywać w lnianym worku do pieczywa lub owinięte bawełnianą ściereczką. Nawet, jeśli odkrojona część lekko sczerstwieje, można ten kawałek odgrzać w piekarniku (5 minut, 180 stopni C). Domowe panettone bezglutenowe można również mrozić. Rozmraża się je w temperaturze pokojowej lub podpieka przez kilkanaście minut w 150 stopniach C.