Blog

1

Nauka samokontroli piersi na feriach bezglutenowych w Tatrach

22/01/2020

Nauka samokontroli piersi na feriach bezglutenowych w Tatrach

22/01/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Spotkanie z Amazonkami dla kobiet i nastolatek, które będą na feriach w bezglutenowym pensjonacie Moje Tatry to nowy punkt programu, przygotowany przez gospodynię i Bezglutenową Mamę. Podczas trzech najbliższych turnusów odwiedzą nas wolontariuszki z Podhalańskiego Stowarzyszenia Amazonek z Nowego Targu – będzie prelekcja, historie z życia wzięte oraz – najważniejsze – nauka samokontroli piersi na fantomach. Rak piersi nadal zbiera w Polsce ogromne żniwo, coraz częściej jest rozpoznawany również u młodych kobiet. Dlatego tak ważna jest edukacja – przy każdej możliwej okazji. Oczywiście nie ma żadnych badań ani dowodów na to, że u kobiet z celiakią nowotwór piersi jest rozpoznawany częściej – po prostu profilaktyka dotyczy nas wszystkich. W imieniu gospodyni zapraszam zatem na ferie z bogatym programem w bezglutenowym pensjonacie u podnóża Tatr – są jeszcze wolne ostatnie miejsca. 

Nauka samokontroli piersi – podczas ferii bezglutenowych 2020 r.

Nie badanie USG, badanie krwi czy mammografia, ale właśnie samokontrola piersi są najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi. Z badań korzystamy bowiem – o ile w ogóle – np. tylko raz w roku, a przez ten czas nowotwór potrafi zasiać już spustoszenie  organizmie. Tymczasem samokontrola piersi, wykonywana co miesiąc, pozwala wykryć pierwsze zmiany i szybko skonsultować je z lekarzem. 

Dlatego z gospodynią pensjonatu bezglutenowego Moje Tatry zaprosiłyśmy Podhalańskie Amazonki na spotkanie edukacyjne z kobietami i nastolatkami, wypoczywającymi na feriach. Spotkania z Amazonkami są zaplanowane na konkretne terminy: 

  • 27 stycznia 2020 r.
  • 4 lutego 2020 r.
  • 10 lutego 2020 r.

W spotkaniu z Amazonkami wezmą udział goście pensjonatu, ale zaproszone będą również mieszkanki Białego Dunajca, Szaflar i okolic, które chcą skorzystać z tak cennej lekcji. Spotkanie będzie bezpłatne, ale poprosimy uczestniczki o dobrowolne wpłaty, które zostaną przekazane na konto Podhalańskiego Stowarzyszenia Amazonek w Nowym Targu. Pieniądze będą przeznaczone na działalność edukacyjną wolontariuszek.

Złotymi partnerami ferii w pensjonacie bezglutenowym Moje Tatry są:

Co ma dieta bezglutenowa do nowotworów piersi?

Spytacie może, co celiakia i dieta bezglutenowa mają do raka piersi i nauki samokontroli. Odpowiadam: każda okazja jest dobra, by mówić o zdrowiu kobiet i nastolatek, bo to może kiedyś uratować im życie. Jako kobieta i mama nastolatki jestem bardzo zaangażowana w różne działania profilaktyczne, mające na celu ochronę zdrowia w każdym jego aspekcie (zdrowa żywność, aktywność fizyczna, bezpieczeństwo na drodze,karmienie piersią itd.). Jednakże temat profilaktyki nowotworów piersi jest mi szczególnie bliski. Jakieś 20 lat temu, jako dziennikarka regionalnej gazety, współpracowałam blisko ze Stowarzyszeniem Ginekologii i Andrologii Wieku Rozwojowego. Wspólnie z jego założycielem – prof. zw. dr hab. n. med. Eugeniuszem Grysem organizowałam w Wielkopolsce spotkania dla mam i córek – właśnie na temat samokontroli piersi. Pamiętam jak profesor mówił, że miesiąc ma około 45 tys. minut, spokojnie można zatem poświęcić 10 z nich na comiesięczne badanie we własnym domu. Jestem przekonana, że podobnych argumentów użyją podhalańskie Amazonki na spotkaniu w bezglutenowym pensjonacie Moje Tatry 😍 Na stołach oprócz ulotek pojawią się również warzywa i przysmaki wskazane w diecie bezglutenowej. 

Na feriach 2020 r. w pensjonacie bezglutenowym Moje Tatry serwuje się produkty z firm i sklepów:

KOMENTARZE (1)

Mieszkaniec 24/01/2020 13:25
Ciekawy artykuł ;)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się