Ponieważ sklepy Biedronki są niemal wszędzie, szybko sprawdziłam, jakie tam są słodycze bezglutenowe na Wigilię. Chodzi o słodycze bezglutenowe pod choinkę, które będą małym dodatkiem do głównego prezentu. Wiem, że to ważne, bo często o to pytacie przed świętami. Nie jest łatwo kupić w zwykłym sklepie świąteczne słodycze bezglutenowe, ale coś znalazłam. Pamiętajcie jednak, by przed zakupem samodzielnie sprawdzić etykietę i przeczytać skład.

Jeśli jest tam ostrzeżenie o zanieczyszczeniu glutenem lub w składzie są wymienione zboża (jęczmień, żyto, owies, pszenica) – nie kupujcie. Może się bowiem zdarzyć, że w różnych regionach Polski do Biedronki trafiają produkty niemal te same, ale wytwarzane w innej fabryce. Tak jest np. z mąką ziemniaczną Grula – w mojej części kraju jest ona bezglutenowe, ale w innych województwach na opakowaniu tej samej – zdawałoby się – mąki jest już ostrzeżenie o zanieczyszczeniu glutenem. 

Wracamy do słodyczy bezglutenowych na święta. Zerknijcie, jeszcze zdążycie je kupić 🙂 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Bezglutenowe słodycze z czekolady

Dzieci najbardziej lubią słodycze z mlecznej czekolady – cos wiem o tym, sama jestem mamą dwójki nastolatków i też przez to przechodziłam…. Największą radość przy choince wzbudzały zawsze czekoladowe słodycze bezglutenowe. Specjalistyczni producenci oferują wiele takich smakołyków, które często są zamiennikami glutenowych słodyczy. Takie bezglutenowe odpowiedniki  zwykłego oreo, kit kat, princeski itd. Najwięcej czekoladowych słodkości mają dwaj producenci: włoski Dr. Schär i polski Glutenex. Te produkty można kupić w dużych marketach (Auchan, Carrefour, Netto, Spar) oraz w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością, np. Jedzbezglutenu.pl

A co z ogólnodostępnymi, czekoladowymi słodyczami bez glutenu w zwykłych sklepach? Sprawdziłam, są. W Biedronce, teraz przed świętami, są 2 nowe rodzaje czekolad Ferrero (uwaga: pralinki tej marki zawierają już gluten), jest bałwanek Magnetic z czekolady oraz lizak czekoladowy bez glutenu. Bezglutenowe czekolady to jeszcze kilka rodzajów czeskiej Studentskiej (sprawdź na etykiecie, czy jest przekreślony kłos). 

Inne słodycze czekoladowe w Biedronce albo zawierają gluten albo mogą być nim zanieczyszczone. Osoba z celiakią i na diecie bezglutenowej nie kupuje takich produktów.