Blog

30

Bezglutenowa paczka na Mikołajki nie tylko do przedszkola

08/11/2017

Bezglutenowa paczka na Mikołajki nie tylko do przedszkola

08/11/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ
Bajka o przygodach bezglutenowej Zosi - najlepszy prezent dla dziecka na diecie bezglutenowej - tu do kupienia

Ściąga dla rodziców, dziadków, cioć i nauczycieli - bezglutenowa paczka na Mikołajki

[Aktualizacja 2022 r.] Jak przygotować bezglutenową paczkę na Mikołajki? Jakie bezglutenowe słodycze ucieszą przedszkolaka lub ucznia na diecie bezglutenowej, a jakie warto podarować dorosłemu z celiakią lub alergią na pszenicę? Gdzie szukać tych produktów i ile kosztują?

By ułatwić Wam zakupy, przygotowałam małą ściągę (na samym dole obszerna galeria zdjęć). To swego rodzaju przewodnik po mniej i bardziej znanych bezglutenowych słodyczach na Mikołajki i pod choinkę.

Publikuję ten poradnik z wyprzedzeniem, bo niektórych produktów trzeba szukać w sklepach internetowych lub w marketach. Jeśli więc bezglutenowe święta mają pachnieć piernikami w czekoladzie, musimy się do nich przygotować… I teraz jest na to najlepszy czas.

Zapraszam do lektury, a w komentarzach piszcie, jakie słodycze najbardziej lubią Wasze dzieci. 


Gdzie kupić słodycze bezglutenowe do paczki na Mikołajki?

Odpowiedź brzmi: wszędzie. Obecnie w małych sklepach i w marketach jest wiele "zwykłych" słodyczy, które nie zawierają glutenu i w mojej ocenie są bezpieczne dla dzieci z celiakią. Szukajcie ich zatem w Biedronce, Netto, Lidlu, Kauflandzie, Auchan, Rossmannie, Carrefour, SPAR, Żabce, w sklepikach osiedlowych, Intermarche, Lewiatanie, DINO, w Sklepie Polskim... Słodycze bez glutenu są teraz wszędzie. Poniżej: specjalistyczne sklepy internetowe: 

Gdzie kupić słodycze bezglutenowe do paczki na Mikołajki?

Specjalistyczne, bezglutenowe sklepy internetowe

 • Jedzbezglutenu.pl
 • Balviten.com
 • Lasuchowo.pl
 • Sklepceliko.pl
 • Bezgluglu.pl
 • Sklep.kuchnieswiata.com.pl
 • Glutenex.pl
 • Bezgluten.pl
 • Piecprzemian.com.pl
 • Friendlyfoodshop.pl
 • Sklepbezglutenowy.com.pl
 • Ocelio.pl
 • Sklepbezglutek.pl
 • Bio-kiosk.pl
 • Chili24.pl
 • Putka.pl/sklepbezglutenu
Jak wybrać prezent dla osoby na diecie bezglutenowej - pod choinkę i nie tylko

Co kupić do bezglutenowej paczki na Mikołajki?

Naczelna zasada: produkt nie może zawierać glutenu ani w składnikach, ani w zanieczyszczeniach krzyżowych i musi pochodzić od dużego, znanego producenta (zobaczcie w galeriach zdjęć niżej).

Najlepiej kupić to, co dziecko lubi :) Jeśli nie lubi żelków czy deserowej czekolady, nie kupujmy, bo maluch będzie zawiedziony, a przecież nie taka jest idea Mikołajek. W paczce "powinny" :) się znaleźć słodycze typowe dla Bożego Narodzenia: czekoladowi mikołaje, batoniki, laski cukrowe itp.

Osobiście jestem zwolenniczką zdrowych słodyczy bezglutenowych, ale w dzisiejszych czasach to mało realne: dzieci lubią to, co widzą w szkole, w reklamach, na placu zabaw.

Ale zawsze można iść na kompromis: kupić trochę klasycznych słodyczy mikołajkowych bez glutenu, a jednocześnie jakieś zdrowe nowości (o nich przeczytacie trochę dalej).

Co kupić do bezglutenowej paczki na Mikołajki?

Sprawdź każdy produkt do mikołajkowej paczki: czy jest bezpieczny dla dziecka na diecie bezglutenowej

Może słodycze oznaczone jako bezglutenowe?

Od niedawna polscy i zagraniczni producenci oferują nam świąteczne słodycze i przekąski, oznaczone jako bezglutenowe, stworzone specjalnie dla osób z celiakią. Są to ciasteczka, gotowe ciasta, pierniczki, kalendarze adwentowe - tu prym wiedzie włoski Schär. Są to słodycze dużo droższe i nie każdego na nie stać. 

Dlatego śmiało możecie sięgać po ogólnodostępne słodycze, które nie zawsze mają oznaczenie "bezglutenowe", ale i tak są bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej. Jak to ocenić, które są OK, a które są zabronione w diecie bezglutenowej? 

Może słodycze oznaczone jako bezglutenowe?
Pomysł na super prezent: bogato ilustrowana bajka "Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu"

Słodycze bezpieczne

Ogólnodostępny produkt jest bezpieczny, gdy:

 • jest hermetycznie, szczelnie opakowany
 • producentem jest duża znana firma (np. Storck, Kinder, KitKat, Nestle itp.)
 • na etykiecie w składnikach nie ma alergenów: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, słodu jęczmiennego, zbóż, jakiejkolwiek mąki (również kukurydzianej czy ryżowej), glutenu
 • na etykiecie są podane różne zanieczyszczenia alergenami, a wśród nich nie ma wyżej wymienionych
Słodycze bezpieczne

Alergeny na etykiecie łatwo znaleźć. Są napisane pogrubioną czcionką, kursywą, w nawiasie lub wielkimi literami.

Tego nie kupuj!

Jeśli na etykiecie znajdują się wyżej wymienione alergeny, absolutnie nie kupujcie tych słodyczy dla dziecka z celiakią i na diecie bezglutenowej. Nie myślcie sobie: "najwyżej odda bratu albo mamie" - bo to dla dziecka ogromne rozczarowanie.

Nie kupujcie też ogólnodostępnych słodyczy na pamięć, "bo one zawsze były bez glutenu". Przykładem są bezglutenowe drażetki Lentilky: w 2021 r. w ich składzie pojawił się już gluten. Podobnie żelki Harribo - obecnie niemal wszystkie zawierają gluten lub są nim zanieczyszczone. Jest na to rada: przed zakupem zawsze sprawdzajcie etykietę konkretnej słodkości (instrukcja powyżej).

Tego nie kupuj!

Masz w przedszkolu dziecko z celiakią lub na diecie bezglutenowej? Przeczytaj 👇

Zdrowa, bezglutenowa paczka Mikołajkowa

Jak wspomniałam, w bezglutenowej paczce na Mikołajki warto przemycić trochę zdrowych przekąsek, dotychczas nieznanych dziecku. Jak je znaleźć? Czytając etykiety :) Im krótszy skład i mniej tam obco brzmiących słów, tym lepiej.

Mogą to być orzechy lub owoce suszone w czekoladzie, musy owocowe, chrupki o oryginalnych kształtach, smakowe czekolady, zdrowe kremy a'la nutella, słodycze bez cukru, czyli słodzone erytrytolem lub ksylitolem.

Bogactwo zdrowych słodyczy bezglutenowych znajdziecie w sklepie marki Pięć Przemian. Niedawno pojawiła się tam nowość:  bezglutenowe "lentilky" i pianki cukrowe bez cukru :)  A w w sklepie lasuchowo.pl - znajdziecie słodkości, których nawet ja nie znałam (zdjęcie i link poniżej). 

Zdrowa, bezglutenowa paczka Mikołajkowa
Nieznane dzieciom, zdrowe słodycze bezglutenowe, są w sklepie Łasuchowo.pl
sklep bezglutenowy lasuchowo.pl

Słodycze bezglutenowe, których nie ma nigdzie indziej

Wielką niespodziankę sprawią dzieciom zapewne słodycze bezglutenowe, których dotychczas nie znały. Mogą to być zarówno produkty ogólnodostępne (np. gumy Mamby czy batoniki Bounty), jak i i kupione w specjalistycznych sklepie. Na szczęście jest taki w Polsce: to Jedzbezglutenu.pl (link powyżej), który oferuje słodycze i przekąski włoskie, niemieckie, czeskie, słowackie, no i polskie też, np. kilka rodzajów cukierek "Pszczółek".

Słodycze bezglutenowe, których nie ma nigdzie indziej
Tu są zagraniczne słodycze bezglutenowe - sklep Jedzbezglutenu.pl

Nie łzy, ale radość z paczki

Słodkie paczki na Mikołajki są tradycją zarówno w przedszkolach, jak w szkołach, klubach sportowych czy zakładach pracy (tam obdarowuje się oczywiście nie pracowników, ale ich dzieci) oraz oczywiście w domach.

Niestety – przygotowanie bezglutenowej paczki na Mikołajki bywa czasem kłopotliwe dla osób, które nie znają diety bezglutenowej i innych diet eliminacyjnych i nie wiedzą, gdzie kupować bezpieczne produkty. W tej kwestii łatwo o błędy…

Bywa i tak, że z powodu takiej paczki płyną świąteczne łzy dzieci na diecie bezglutenowej – bo przedszkolak czy uczeń otrzymuje paczkę, w której są produkty zawierające gluten. Tym bardziej zachęcam rodziców dzieci na dietach eliminacyjnych, by z wyprzedzeniem skontaktowali się z wychowawcą lub dyrektorem przedszkola i ustalili, kto zrobi bezglutenowe zakupy, kto za nie płaci – o tym przeczytajcie na plakacie obok.

Bezglutenowa Mama od wielu lat apeluje o empatię wobec dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej (i na innych dietach eliminacyjnych). Bo jaki pożytek i radość z paczki, którą trzeba niemal w całości przekazać tacie albo bratu, bo zawiera glutenowe wafelki, pierniczki i gwiazdorki?

Nie łzy, ale radość z paczki
Najlepsze przepisy na Wigilię i Boże narodzenie bez glutenu, sprawdźcie!

Poniżej znajdziecie zdjęcia ogólnodostępnych słodyczy, które moim zdaniem są bezpieczne dla dziecka z celiakią. Uwaga: przed zakupem zawsze sprawdźcie etykietę, czy nie ma tam glutenu. Zdarza się, że 99% produktów danej marki (np. Milka czy Magnetic) zawiera gluten, a jeden go nie ma. I na odrwót.

Przykład: paczkowane cukierki Zoozole są niemal wszystkie bez glutenu, ale jeden rodzaj (praliny truskawkowe w mlecznej czekoladzie) ma na etykiecie ostrzeżenie o obecności glutenu. Tych pralin nie ma w zestawie poniższych zdjęć. Nie kupujcie ich. 

Słodycze w Biedronce do bezglutenowej paczki na Mikołajki - 2022 r.

bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 1 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 2 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 3 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 4 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 5 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 6 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 7 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 8 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 9 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 10 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 11 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 12


Słodycze w Biedronce do bezglutenowej paczki na Mikołajki - 2022 r. - cd

bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 13 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 14 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 15 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 16 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 17 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 18 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 19 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 20 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 21 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 22 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 23 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 24 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 25 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 26 bezglutenowe słodycze do paczki na mikołajki 27


Słodycze w Biedronce do bezglutenowej paczki na Mikołajki - 2022 r. - cd

KOMENTARZE (30)

Aneta 01/02/2023 23:41
Ja, także dziękuję za te wszystkie informacje, od kilku dni oswajamy celiakię.
Bezglutenowa Mama 05/02/2023 20:59
Witajcie w bezglutenowej rodzinie :)
Marta 30/11/2022 11:28
Wczoraj zdiagnozowano córkę. Przepłakałam pół dnia. Jak ja jestem wdzięczna za to, co Pani robi!
Bezglutenowa Mama 08/12/2022 12:35
Witajcie w naszej bezglutenowej rodzinie :) Przepłaczesz jeszcze nie raz, a potem się oswoisz i będzie dobrze; głowa do góry, musisz córce dawać pozytywny przykład, żeby i ona zaakceptowała nowy styl życia :) Zerkaj na mój profil na FB i Instagramie i TikToku i Youube, zerknij też na ksiązki, które pomogą Wam wejść w świat diety bezglutenowej - https://sklep.bezglutenowamama.pl/
Justyna 28/11/2022 10:11
Dziękuję za wspaniały przegląd produktów!
Bezglutenowa Mama 08/12/2022 12:37
Nie ma sprawy :)
pzielony 28/11/2022 08:59
dziękuję!
Bezglutenowa Mama 08/12/2022 12:38
Udanych zakupów :)
Aga 28/11/2022 05:53
Witam ,szkoda tylko ,że dieta bezglutenowa wiąże się często z nietolerancja mi na mleko ,cukier a w przypadku mojej córki na jaja. Dla niej nie ma prawie nic. Ciężko pocieszyć zrozpaczona 6 latke w takiej sytuacji.
Bezglutenowa Mama 08/12/2022 12:38
Wiem co czujesz, moje dzieci też przez kilka lat nie mogły mleka, mlecznej czekolady, jajek.... Głowa do góry, to minie :)
Anna 27/11/2022 23:20
Bardzo, bardzo dziękuję za to zestawienie,będzie fajnie rozesłać rodzinie żeby bez stresu mogli sprawić przyjemność moim dzieciom:) Mam jednak jedno pytanie - dlaczego nie mogą zawierać mąki kukurydzianej i ryżowej? Z góry dziękuję za odpowiedź:)
Bezglutenowa Mama 08/12/2022 12:40
Udanych zakupów :) Z mąkami chodzi o to, że w przypadku celiakii możemy jeść tylko produkty, które zawierają mąki oznaczone jako bezglutenowe, niebawem zrobię osobny wpis na ten temat :)
Kaska 27/11/2022 23:12
Super dziękujemy za czas poświęcony na artykuł ,za każdà cennà poradę ja mojej córce pewno jeszcze zakupie w rossmanie oreo bo je bardzo lubi . Pozdrawiamy serdecznie
Bezglutenowa Mama 08/12/2022 12:41
Udanych zakupów :)
Aga 29/12/2017 20:05
Pani Marto - z Pani polecenia spróbowała dziś imbir w czekoaldzie z Rossmanna, ciekawy słodycz :) Trwa chyba jakas wyprzedaż, bo 2 paczki kupiłam za 4,99 zł.
Bezglutenowa Mama 31/12/2017 09:43
Cena świetna, poświąteczna :) Rozumiem, że smakowało?
Natalia 23/11/2017 13:48
Ech, szkoda że to wszystko jest tak drogie. Moje dzieci nie dostają (z tego powodu) gotowych, bezglutenowych pyszności. No chyba że ktoś obdaruje je z moich znajomych. Z paczek pracowniczych (bardzo dużych i bogatych dodam) zrezygnowaliśmy, nie udało się doprosić, by były chociaż w części bezglutenowe, a niestety rezygnacja z paczki pociąga za sobą brak możliwości uczestniczenia w mikołajkowej imprezie dla dzieci.
Patrycja 28/11/2022 19:28
Pani Natalio ja napisałam do Komisji ZFŚS oświadczenie że moje dziecko ze względu na stan zdrowia wymaga diety bezglutenowej do końca życia i w związku z tym nie robią mi paczki tylko dostanę pieniądze na paczkę o sama ją zakupie proszę podsunąć im takie rozwiązanie. Pozdrawiam
Bezglutenowa Mama 08/12/2022 12:38
Patrycjo, świetny pomysł :)
Bezglutenowa Mama 23/11/2017 14:21
Natalio, zgadza się, wiele produktów ma swoją cenę, ale można również znaleźć te powszechnie dostępne, jak żelki czy landrynki, o których mowa w artykule i filmiku. Czy dobrze rozumiem: ponieważ nie bierzecie paczki, to Twoje dziecko nie może przyjść na zabawę dla dzieci pracowników? czy to jakaś duża firma, że nie udało się dojść do porozumienia?
Ania 19/11/2017 04:08
Swietny artykul! Strasznie sie ciesze, ze dodaje Pani wpisy z linkami do sklepow online - czeka mnie wlasnie pierwsza wigilia bez glutenu i lokalne polki sklepowe troche przerazaja; W internecie znajduję mnostwo przestarzalych informacji, mnóstwo restauracji i piekarni juz nie dziala, albo wycofala bezglutenowa oferte... Jestem dosyć zabiegana i nie mam zbyt dużo czasu na gotowanie, największym problemem dla mnie jest brak tzw garmażerki... Może kiedyś się Pani skusi na szybki przegląd ofert sklepów pod tym kątem? (w kwestii zarowno cateringu czy 'garmażerki mam wrażenie że mój rodzinny Kraków to czarna plama na bezglutenowej mapie Polski...)
magda 07/12/2017 21:35
A na zamenhoffa jest sklep ze zdrowa żywnością gdzie możesz kupic pierogi kluski itp.
magda 07/12/2017 21:32
Aniu w Krakowie i nie duzoooo bezglutenowych restauracji ale ze cztery ci moge polecić wpisz sobie na necie i ci wyskoczą adresy na wielopolu.na placu wolnica.na Gertrudy i na Kazimierzu.na dietla masz piekarnie bezglutenu ktora poprostu wyyyymiaaata!!!wiem ze jest to uciążliwe jak sie ma napięty grafik ale w takim razie chyba najwyższy czas zaczac myśleć o sobie i rozważyć co jest najważniejsze pozdrawiam
Bezglutenowa Mama 19/11/2017 08:59
Cieszę się Aniu, że ten wpis jest pomocny, zapraszam również do obejrzenia filmiku na ten sam temat, link jest na blogu. Co do garmażerki - już teraz polecam Atelier Smaku i Gospodę u Wiedźmy. Szczegóły wkrótce na blogu.
kamila 14/11/2017 17:13
Dziękuję za taki przegląd!
Bezglutenowa Mama 15/11/2017 12:19
Dzieci się postarały :)
Beata 09/11/2017 12:54
U nas już się pojawiły i były już pierwsze łzy niestety Czekamy więc cierpliwie na wpis pozdrawiamy
Beata 09/11/2017 00:22
Super artykuł.. ulatwia nam.Pani tym życie. A jeśli chodzi o.jakies propozycje czekoladowych Mikołaj i innych czekoladowych smakołyków? Moja córka jest tego fanką a niestety od niedawna przeszliśmy na dietę.
Aga 27/11/2022 22:45
Dużo jest z kindera tylko czytać skład
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 09/11/2017 07:51
Beato, sęk w tym, że jeszcze nie ma wyboru mikołajków w sklepach, ale jak tylko pojawią się, wpis będzie uzupełniony. Pozdrawiam złotojesiennie :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się