Blog

4

Idealne bułki bezglutenowe z chia pokaz kulinarny

21/06/2017

Idealne bułki bezglutenowe z chia pokaz kulinarny

21/06/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Białe, puszyste, z chrupiącą skórką i zdrowe – mowa o idealnych bułkach bezglutenowych z chia i quinoa, które powstały podczas pokazu kulinarnego Bezglutenowej Mamy na pikniku w Lesznie. Bezglutenowe bułeczki z wielką frajdą lepiły dzieci biorące udział w pokazie, ale bawili się przy tym i dorośli na diecie bezglutenowej. Idealne bułki bezglutenowe nieco się przypiekły w piecu chlebowym, ale to dało im wręcz charakteru i smaku. Kto był, ten wie :). Zerknijcie na prosty przepis.

Składniki na około 20 bezglutenowych bułeczek z chia

Koszt około 10 zł

 • 500 g bezglutenowego mixu vitalnego jasnego
  lub ciemnego marki Glutenex
 • opakowanie (7-8 g) suszonych drożdży
  bez śladowych ilości glutenu
 • około 700-750 ml letniej wody 
  może być z kranu
 • 20 g bezglutenowej mąki quinoa
  marki Vitaldea
 • 3 łyżki bezglutenowych nasion chia
  Vitaldea
 • 2 łyżki oleju do ciasta
 • 2-3 łyżki oleju do posmarowania bułeczek

Sposób przygotowania

Uszykuj zwykły mikser z hakami do wyrabiania gęstego ciasta. Wymieszaj suche składniki: mix vitany jasny Glutenexu, suszone drożdże oraz bezglutenową mąkę quinoa i bezglutenowe nasiona chia. Stopniowo dolewaj wodę i wyrabiaj ciasto przez około 5 minut. Pod koniec wyrabiania dodaj olej i wyrabiaj do połączenia składników (około 1 minutę). Ciasto ma mieć gęstą konsystencję, ale jednocześnie elastyczną, jak dobrze wyrobiona ciastolina. kto był na pokazie kulinarnym Bezglutenowej Mamy (10 czerwca, I Wielkopolski Dzień Diety Bezglutenowej w Lesznie), ten wie, bo miał okazję własnoręcznie sprawdzić konsystencję ciasta na idealne bułki bezglutenowe.

Zostaw ciasto na około godzinę do wyrośnięcia w misce przykrytej folią. Ciasto na idealne bułki bezglutenowe z chia i quinoa ma dwukrotnie zwiększyć objętość. Uformuj bułki (20 małych lub 15 dużych), ułóż je na dwóch blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia. Posmaruje je z wierzchu olejem (jeśli możesz, użyj rozkłóconego białka jaja oraz nasion do posypania: np. słonecznika, bezglutenowych nasion chia, bezglutenowych płatków owsianych itp.). Przykryj bułki wilgotną ściereczką lub folią spożywczą i zostaw do wyrośnięcia na 30 minut (jedną blachę ustaw w nieco chłodniejszym miejscu, ale nie w przeciągu). Piekarnik nastaw na 190 stopni C. Gdy bułki bezglutenowe na pierwszej blasze dwukrotnie zwiększą objętość, wstaw je do piekarnika na około 30 minut. Drugą blachę pozostaw w chłodniejszym miejscu. Gdy pierwsze bułki będą gotowe, wstaw do piekarnika drugą blachę z bułeczkami bezglutenowymi – również na około 30 minut. Upieczone bułki bezglutenowe z chia i quinoa studź na metalowej kratce. Krój po ostudzeniu. Przechowuj w bawełnianej lub w lnianej ściereczce

Jak upiec idealne bułki bezglutenowe?

Przy każdej okazji zachęcam dorosłych na diecie bezglutenowej, jak i rodziców dzieci na diecie bezglutenowej, do samodzielnego przygotowywania pieczywa. Jest najzdrowsze, najsmaczniejsze i zawsze mamy je pod ręką. W tym przepisie, dzięki dodatkowi chia i mąki quinoa, zyskujemy pieczywo o lepszych wartościach odżywczych. Jest wzbogacone w kwasy Omega-3, magnez, wapń, żelazo, selen, błonnik i pełnowartościowe białko. Idealne bułki bezglutenowe z chia, upieczone z mixu vitalnego Glutenexu (jasnego lub ciemnego) mają dodatkową zaletę: nie czerstwieją tak szybko, jak większość pieczywa bezglutenowego. Bułeczki bezglutenowe upieczone z tego mixu zachowują świeżość nawet przez 3 dni (jeśli są przechowywane w bawełnianej lub lnianej ściereczce).  Jeśli wiesz, że nie zdążycie zjeść wszystkich bułek w ciągu 2-3 dni, zamroź kilka po ostudzeniu albo upiecz bułki bezglutenowe z połowy porcji.

Często pytacie, dlaczego tak trudno upiec bułki bezglutenowe. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do wpisu na ten temat (TUTAJ). I zapewniam: jeśli pokonacie obawy i zmarnujecie już te 2-3 kg mąki, zaczniecie piec idealne bułki bezglutenowe dla waszych dzieci na diecie bezglutenowej i dla całej rodziny.

KOMENTARZE (4)

Justyna 06/10/2017 13:39
Jaka maka można zastąpić mąke quinoi?? Bo takiej nie mam akurat na stanie
Bezglutenowa Mama 07/10/2017 21:49
Możesz dodać jakiejkolwiek bezglutenowej i będzie OK;
Karolic232 28/06/2017 09:26
Wygląda mega :D jeszcze nie ma czasu zrobic, ale trafi do zakladek :D!
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 09/07/2017 07:06
Gorąco polecam :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się