W wiosennym wydaniu gazety "Natura & Zdrowie" ukazał się artykuł o orkiszu (pradawnej pszenicy), polecanym w diecie bezglutenowej. Skany artykułu, który zawiera błędne informacje, podesłała mi jedna z czytelniczek (zdjęcia poniżej). Gazeta nie jest powszechnie znana i trudno ją uznać za autorytet w dziedzinie dietetyki czy zdrowia, czego dowodzi wspomniany artykuł. Niemniej jednak część czytelników zaufa tym treściom, no bo przecież "w gazecie pisali"!
Zainterweniowałam w tej sprawie u wydawcy gazety. Czekam na odpowiedź.
Zanim ją uzyskam od redaktora naczelnego gazety, chcę zaapelować do Was o czerpanie wiedzy ze sprawdzonych źródeł, specjalizujących się w medycynie, celiakii i diecie bezglutenowej - to m. in. portal włoskiego producenta Dr. Schär (patrz link niżej).
Chcę podkreślić z całą mocą, że orkisz w diecie bezglutenowej jest bezwzględnie zabroniony! Orkisz dla osoby z celiakią to cyjanek potasu! To dawna odmiana pszenicy i tak jak ona zawiera gluten, który szkodzi osobom z celiakią, uczulonym na gluten z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Orkisz w diecie bezglutenowej mogą stosować tylko osoby, które ze względów ideologicznych czy z uwagi na modę wykluczają gluten.
Odkąd kilka lat temu zapanowała moda na dietę bezglutenową, niektóre media prześcigają się w rewelacjach na ten temat. Niestety, czasem powielają mity o diecie bezglutenowej, szkodliwe dla osób z celiakią i z innymi chorobami glutenozależnymi. Wśród mitów są informacje o orkiszu w diecie bezglutenowej, o pradawnej pszenicy 2ab ponoć pozbawionej glutenu (patrz niżej), o odchudzającej mocy produktów gluten-free itp.
Moda na dietę bezglutenową przyniosła również wiele dobrego osobom z celiakią: producenci zainteresowali się żywnością gluten-free, a wielkie sieci handlowe dostrzegły nową grupę konsumentów i kuszą ich bogatymi regałami bezglutenowymi.
Mimo tego bezglutenowego dobrobytu osoby na leczniczej diecie bez glutenu muszą być czujne podczas zakupów i jedzenia poza domem. Zdarza się bowiem, że nieuczciwe piekarnie sprzedają chleb "bezglutenowy", że kelnerzy serwują nam sosy zagęszczone mąką pszenną albo naleśniki ze zwykłej maki gryczanej...
Tymczasem prawda jest taka: osoba z celiakią, alergią na gluten czy z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten może jeść produkty zbożowe, ale wyłącznie te oznaczone jako bezglutenowe, hermetycznie paczkowane lub kupowane w specjalistycznych piekarniach bezglutenowych (np. Putka Bez Glutenu, WOLNA piekarnia, Dr Żurek bez glutenu). A orkisz i celiakia to odwieczni wrogowie!
Mity o orkiszu to jedno, ale jest też nowy trend: pradawna pszenica 2 ab bez glutenu D - cokolwiek to znaczy .... Przybywa piekarń i sklepów, które oferują wypieki z takiej mąki i niestety opisują je jako bezglutenowe... To kolejny fałsz. Mniej dociekliwa osoba, która przeczyta o pszenicy bez glutenu D, skusi się na takie wyroby. Tymczasem dla osoby z celiakią nie ma znaczenia typ glutenu: A, B, C czy D itd. Gluten to gluten i zawsze szkodzi osobie z celiakią, choć nie zawsze daje od razu widoczne objawy.
O ile niektórzy producenci czy sklepy internetowe rzetelnie informują, że pszenica 2ab nie jest przeznaczona dla osób z celiakią (patrz zdjęcie po lewej, napis pojawił się na prośbę Bezglutenowej Mamy), inni sprzedawcy z kolei idą w zaparte, podpierając się rzekomą wiedzą na temat celiakii i diety bezglutenowej (patrz skan emaila powyżej).
Dlatego ponownie apeluję, abyście nie ufali na ślepo wszystkiemu, co przeczytacie o celiakii i diecie bezglutenowej. Oto historia ku przestrodze:
Na początku listopada pani Edyta ze Świdwina skusiła się na rustykalne bagietki bezglutenowe w markecie ALDI: pachnące, apetyczne, prosto z pieca, chrupiące, w niezwykłej cenie. Były opisane jako bezglutenowe, miały znak przekreślonego kłosa - zaufała. Chęć zakupu tak fajnego pieczywa dla dziecka przeważyła nad rozsądkiem: przecież te bagietki leżały bez opakowania, wśród innych pszennych wypieków. Nie należało ich kupować! Błąd sklepu trwał kilkanaście dni, kto wie, ile jeszcze osób z celiakia skusiło na taką "gratkę" ....
Przykład innych pułapek dla osoby z celiakią: