Blog

7

Gazeta zachęca do jedzenia orkiszu w diecie bezglutenowej!

22/11/2022

Gazeta zachęca do jedzenia orkiszu w diecie bezglutenowej!

22/11/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Nie uczcie się diety bezglutenowej w niesprawdzonych źródłach!

W wiosennym wydaniu gazety "Natura & Zdrowie" ukazał się artykuł o orkiszu (pradawnej pszenicy), polecanym w diecie bezglutenowej. Skany artykułu, który zawiera błędne informacje, podesłała mi jedna z czytelniczek (zdjęcia poniżej). Gazeta nie jest powszechnie znana i trudno ją uznać za autorytet w dziedzinie dietetyki czy zdrowia, czego dowodzi wspomniany artykuł. Niemniej jednak część czytelników zaufa tym treściom, no bo przecież "w gazecie pisali"!

Zainterweniowałam w tej sprawie u wydawcy gazety. Czekam na odpowiedź.

Wszystko o bezglutenowej Wigilii - poradnik i przepisy

Orkisz w celiakii działa jak cyjanek!

Zanim ją uzyskam od redaktora naczelnego gazety, chcę zaapelować do Was o czerpanie wiedzy ze sprawdzonych źródeł, specjalizujących się w medycynie, celiakii i diecie bezglutenowej - to m. in. portal włoskiego producenta Dr. Schär (patrz link niżej).

Chcę podkreślić z całą mocą, że orkisz w diecie bezglutenowej jest bezwzględnie zabroniony! Orkisz dla osoby z celiakią to cyjanek potasu! To dawna odmiana pszenicy i tak jak ona zawiera gluten, który szkodzi osobom z celiakią, uczulonym na gluten z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Orkisz w diecie bezglutenowej mogą stosować tylko osoby, które ze względów ideologicznych czy z uwagi na modę wykluczają gluten. 

Orkisz w celiakii działa jak cyjanek!
Portal Dr. Schär - sprawdzone źródło wiedzy o celiakii i diecie bezglutenowej
orkisz a celiakia
Mit: zdrowa dieta bezglutenowa, czyli jak jeść w celiakii, by nie zachorować

Modna dieta bez glutenu

Odkąd kilka lat temu zapanowała moda na dietę bezglutenową, niektóre media prześcigają się w rewelacjach na ten temat. Niestety, czasem powielają mity o diecie bezglutenowej, szkodliwe dla osób z celiakią i z innymi chorobami glutenozależnymi. Wśród mitów są informacje o orkiszu w diecie bezglutenowej, o pradawnej pszenicy 2ab ponoć pozbawionej glutenu (patrz niżej), o odchudzającej mocy produktów gluten-free itp.

Moda na dietę bezglutenową przyniosła również wiele dobrego osobom z celiakią: producenci zainteresowali się żywnością gluten-free, a wielkie sieci handlowe dostrzegły nową grupę konsumentów i kuszą ich bogatymi regałami bezglutenowymi.

Modna dieta bez glutenu
Jadacie orkisz na diecie bezglutenowej? Nie róbcie tego!

Zboża w celiakii: tylko z napisem "bezglutenowe"

Mimo tego bezglutenowego dobrobytu osoby na leczniczej diecie bez glutenu muszą być czujne podczas zakupów i jedzenia poza domem. Zdarza się bowiem, że nieuczciwe piekarnie sprzedają chleb "bezglutenowy", że kelnerzy serwują nam sosy zagęszczone mąką pszenną albo naleśniki ze zwykłej maki gryczanej...

Tymczasem prawda jest taka: osoba z celiakią, alergią na gluten czy z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten może jeść produkty zbożowe, ale wyłącznie te oznaczone jako bezglutenowe, hermetycznie paczkowane lub kupowane w specjalistycznych piekarniach bezglutenowych (np. Putka Bez Glutenu, WOLNA piekarnia, Dr Żurek bez glutenu). A orkisz i celiakia to odwieczni wrogowie!

Zboża w celiakii: tylko z napisem "bezglutenowe"
Książka "W kuchni Bezglutenowej Mamy" - źródło rzetelnej wiedzy o celiakii + 143 przepisy bezglutenowe
pradawna pszenica 2ab bez glutenu D
Najlepsze przepisy bezglutenowe na Wigilię i Boże Narodzenie

Pszenica 2ab bez glutenu D

Mity o orkiszu to jedno, ale jest też nowy trend: pradawna pszenica 2 ab bez glutenu D - cokolwiek to znaczy .... Przybywa piekarń i sklepów, które oferują wypieki z takiej mąki i niestety opisują je jako bezglutenowe... To kolejny fałsz. Mniej dociekliwa osoba, która przeczyta o pszenicy bez glutenu D, skusi się na takie wyroby. Tymczasem dla osoby z celiakią nie ma znaczenia typ glutenu: A, B, C czy D itd. Gluten to gluten i zawsze szkodzi osobie z celiakią, choć nie zawsze daje od razu widoczne objawy. 

Pszenica 2ab bez glutenu D

O ile niektórzy producenci czy sklepy internetowe rzetelnie informują, że pszenica 2ab nie jest przeznaczona dla osób z celiakią (patrz zdjęcie po lewej, napis pojawił się na prośbę Bezglutenowej Mamy), inni sprzedawcy z kolei idą w zaparte, podpierając się rzekomą wiedzą na temat celiakii i diety bezglutenowej (patrz skan emaila powyżej). 

Pszenna bagietka opisana jako bezglutenowa...

Dlatego ponownie apeluję, abyście nie ufali na ślepo wszystkiemu, co przeczytacie o celiakii i diecie bezglutenowej. Oto historia ku przestrodze:

Na początku listopada pani Edyta ze Świdwina skusiła się na rustykalne bagietki bezglutenowe w markecie ALDI: pachnące, apetyczne, prosto z pieca, chrupiące, w niezwykłej cenie. Były opisane jako bezglutenowe, miały znak przekreślonego kłosa - zaufała. Chęć zakupu tak fajnego pieczywa dla dziecka przeważyła nad rozsądkiem: przecież te bagietki leżały bez opakowania, wśród innych pszennych wypieków. Nie należało ich kupować! Błąd sklepu trwał kilkanaście dni, kto wie, ile jeszcze osób z celiakia skusiło na taką "gratkę" ....

Przykład innych pułapek dla osoby z celiakią:

  • ciasteczka czy pieczywo glutenowe fit ustawione na regale bezglutenowym
  • opłatek bezglutenowy na święta bez hermetycznego opakowaniu, nazwy producenta i napisu "dla osób z celiakią"
Pszenna bagietka opisana jako bezglutenowa...
Ścisła dieta bezglutenowa w celiakii naprawdę działa!


KOMENTARZE (7)

Tim 16/03/2024 23:07
Znam goscia szefa i właściciela piekarni który nie toleruje glutenu i sam dla siebie piecze z tej pszenicy bezglutenowej chleby, to ja nie wiem kto tu klamie.
Bezglutenowa Mama 25/03/2024 15:58
Każdy decyduje sam o tym, co zjada......
swiat-orkiszu.pl 14/11/2023 19:49
Produkty orkiszowe zawierają gluten, ponieważ orkisz jest odmianą pszenicy. Pszyszło się jednak uzawać, że orkisz jest łatwiej tolerowany przez osoby na diecie, acz nie koniecznie tych, którzy nie trawią glutenu.
Bezglutenowa Mama 23/11/2023 15:48
Owszem, orkisz bywa łatwiej tolerowany, ale nie przez osoby z celiakią :) Szkoda, że w gazetce nie mieli takiej wiedzy ...
ancia 28/11/2022 11:54
szok ze gazeta nie sprawdza co poleca i to ze szkodą dla czytelników! ja kiedy tylko mogę to zamawiam pudełka od wygodna dieta bezglutenowe i wiem ze jestem bezpieczna i nic z glutenem tam się nie znajdzie.
Bezglutenowa Mama 23/11/2023 15:47
A masz gwarancję, że jedzenie w tych pudełkach jest bezpieczne dla osoby z celiakią?
Ancia 14/01/2024 22:49
Nie mam hihi
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się