Na koloniach z dietą bezglutenową 2019 upiekliśmy z dziećmi eksperymentalne bułki z mieszanki na chleb razowy Grano. Rzecz działa się na warsztatach kulinarnych z Bezglutenową Mamą. Dodaliśmy do mixu nieco więcej wody, niż w przepisie na chleb zamieszczonym na opakowaniu i czekaliśmy na efekty. Potem było wielkie „wow”, bo bułeczki bezglutenowe udały się wybornie! Były puszyste i doskonale wyrośnięte, pachniały nieziemsko, a smakowały jeszcze lepiej, a najlepiej na sucho, niemal prosto z pieca …. Mnie urzekło coś jeszcze: dobry skład mieszanki. Nie brakuje tam co prawda hydroksypropylometylocelulozy oraz mono i diglicerydów kwasów tłuszczowych (mój dietetyk ich nie lubi), ale jest za tapioka, mąka gryczana i lniana, mąka ryżowa i babka płesznik. Zaletą mieszanki jest to, że zawiera suszone drożdże, więc do wypieku chleba lub bezglutenowych bułek wystarczy nam woda, ocet i olej. Zerknijcie, jak dzieci stworzyły przepis na ekspresowe i zdrowe, razowe bułeczki bezglutenowe. Mieszanki Grano kupicie w niektórych marketach, szukajcie ich m. in. w Carrefour i Auchan, a także w sklepach internetowych i u producenta.
Osoby z celiakią oraz rodzice dzieci na diecie bezglutenowej często skarżą się, że bułki bezglutenowe tak trudno upiec – KLIK poradnik. Ale dzięki moim prostym przepisom w Waszej kuchni znów zagoszczą pyszne, pulchne bułeczki bezglutenowe. Dzieci je uwielbiają!
A przepis na ekspresowe, razowe bułki bezglutenowe z mieszanki GRANO BEZ GLUTENU to pomysł sprawdzony na koloniach z Bezglutenową Mamą. Na warsztatach kulinarnych dzieci ulepiły ponad 70 bułeczek z mieszanek GRANO. Bułeczki następnego dnia – bez konieczności odpieku – trafiły na śniadanie. Dzieci były zachwycone ich miękkością i delikatnym smakiem – mimo iż były to bułki razowe, a więc ciemne. Następnym razem przetestuję jeszcze bułki z mieszanki GRANO na jasny chleb, ale podejrzewam, że proporcje wody będą te same – aby upiec bułki wystarczy zwiększyć ilość wody o około 50 ml.
KOMENTARZE