Domowe bułeczki „uszlachetnione” dobrymi mąkami jednorodnymi były głównym tematem bezglutenowych warsztatów kulinarnych „Dzień z Balvitenem” w pensjonacie „Moje Tatry”. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie proporcje miksu i mąk gwarantują udany wypiek. Poznali rodzaje mąk jednorodnych, a w ciągu całego dnia w pensjonacie degustowali różne produkty Balvitenu, by poznać gamę nowych produktów tego polskiego producenta. Te bezglutenowe warsztaty kulinarne miały dodatkowa zaletę: dzięki kameralności mieliśmy sporo czasu na porady dotyczące kuchni gluten-free. Bo przyznacie, że warsztaty bezglutenowe to idealny moment na wymianę doświadczeń i opowiadanie swoich historii związanych z celiakią, rozpoznaniem choroby i prowadzeniem kuchni?
Ponieważ od niedawna w ofercie Balvitenu jest wiele doskonałych, bezglutenowych mąk jednorodnych KLIK, uczyniłam je głównym tematem warsztatów kulinarnych w Moich Tatrach. Warte uwagi są przede wszystkim mąki, które zawierają wiele witamin, minerałów i wartości odżywczych: z komosy ryżowej, teff, gryczana, jaglana i kokosowa. Warto je łączyć z miksami (Mix for Bread, Mix Cake, w wersji zwykłej i BIO), zachowując odpowiednie proporcje, by mieć gwarancję udanego wypieku. Mąki ryżowa i kukurydziana, choć najbardziej popularne, nie są tak cenne w diecie bezglutenowej, jak te wymienione wcześniej. Mają bowiem wysoki indeks glikemiczny i zdecydowanie mniej witamin i minerałów.
Uczestnicy warsztatów (dorośli i dzieci) dowiedzieli się również, że kolejnym stopniem wtajemniczenia jest kuchnia bezglutenowa oparta wyłącznie na mąkach jednorodnych. Tym razem nie testowaliśmy takich przepisów, gdyż w grupie dominowały osoby rozpoczynające życie na diecie bezglutenowej.
Wiem, że pieczenie domowych bułek bezglutenowych spędza sen z powiek wielu rodzicom i babciom i dziadkom. Pierwsze próby zazwyczaj się nieudane, bo bułki przypominają kamienie, nie rosną lub rozpływają się na blaszce…. Dlatego obowiązkowym punktem moich warsztatów kulinarnych są zawsze domowe bułki bezglutenowe KLIK BAZA PRZEPISÓW. Podobnie było pod koniec sierpnia 2021 w pensjonacie Moje Tatry. Podstawowym składnikiem jest miks do wypieków drożdżowych Mix for Bread KLIK, na bazie tej mieszanki powstają białe, puszyste i chrupiące bułki, tak lubiane przez dzieci z celiakią. Ale za każdym razem zdradzam uczestnikom sekret uszlachetniania podstawowego przepisu. Podpowiadam, jakie są najlepsze proporcje miksu i wartościowych mąk jednorodnych. Te proporcje są niezwykle ważne, by zachować porowatą, puszystą strukturę bułek, a jednocześnie otrzymać pieczywo bogatsze w białko, żelazo, witaminy z grupy B i inne cenne składniki KLIK.
Moje kulinarne warsztaty bezglutenowe są zazwyczaj połączone z degustacją gotowych produktów, oferowanych w sklepach stacjonarnych i internetowych. Dzięki temu uczestnicy mogą poznać pieczywo, przekąski, makarony czy słodycze dotąd nieznane, po które dotychczas nie sięgali. Ponieważ w czasie warsztatów gospodyni pensjonatu zorganizowała dzień z Balvitenem, serwowała m. in. bezglutenowe kajzerki do odpieku – lekkie, puszyste i pyszne. Zdaniem wielu gości były smaczniejsze niż bułki pszenne, a to spory komplement dla pieczywa gluten-free. Ich zaletą jest długi termin ważności, więc sprawdzą się w czasie wakacji, wyjazdów czy w przedszkolu.
W menu Dnia z Balvitenem znalazł się też jeden z nowszych produktów tej marki: chleb bezglutenowy Pełne Ziarno KLIK. To chleb bezglutenowy bez mąki, drożdży, jaj, mleka, soi, zamienników glutenu, bez skrobi – a mimo to przepyszny, bardzo sycący, pełen wartości odżywczych. Sprawdza się w wielu dietach eliminacyjnych, gdyż nie zawiera żadnych alergenów. Zdaniem wielu celiaków to najlepszy chleb bezglutenowy na świecie. Okazuje się jednak, że wciąż nie jest powszechnie znany. Dlatego bezglutenowe warsztaty były dobrą okazją do poznania tego pieczywa.
Śniadania w bezglutenowym pensjonacie Moje Tatry są znane z bogactwa, kto był, ten wie 😁 Oprócz sałatek, pieczywa, wędlin 200% mięsa, regionalnych serów, warzyw, pasztetów, past, często są serwowane również ciasteczka do kawy. Podczas Dnia z Balvitenem gospodyni podała nowe słodycze tej marki: herbatniki owsiane bezglutenowe z żurawiną, bez dodatku cukru KLIK oraz herbatniki Petit Beure bez dodatku cukru. Oba rodzaje ciasteczek są przepyszne, doskonałe w składzie, o zrównoważonym słodkim smaku. Nic dziwnego, że znikały w mig z półmisków, a Ela ciągle układała tam nowe porcje.
Te herbatniki bezglutenowe z żurawiną poznałam kilka dni wcześniej, wzięłam je sobie do plecaka na wędrówkę po słowackich Tatrach. Zobaczcie na 5-sekundowym filmiku poniżej, co na ich temat sądzą tamtejsze kaczki…. A pełen skład herbatników znajdziecie tutaj: KLIK.
Kulinarne warsztaty bezglutenowe w pensjonacie Moje Tatry mają już długą tradycję. Bezglutenowa Mama prowadzi je tam od 2018 r., zawsze w wakacje, podczas ferii zimowych oraz w maju/czerwcu. Rodziny lub single łączą pobyt w kameralnym pensjonacie z nauką kuchni bezglutenowej. Potem, gdy wracają do swoich domów, przesyłają mi zdjęcia swoich wypieków, chwalą się bułeczkami, chlebem, ciastami. To najmilsze podziękowanie 😊
Obecnie, w czasach pandemii Covid-19 oraz z powodu natłoku zajęć, warsztaty bezglutenowe w pensjonacie to najlepsza okazja, by skorzystać z nauki i moich porad. Ponieważ pracuję na produktach wielu marek, dzielę się wiedzą i przepisami. Staram się jednak podkreślać znaczenie polskich produktów bezglutenowych – musimy wspierać rodzime marki, by przetrwały ostrą konkurencję na rynku. Zgadzacie się ze mną, że to swego rodzaju bezglutenowy patriotyzm? 😍
KOMENTARZE