… na szczęście na rynku ciągle pojawia się nowe pieczywo bezglutenowe. Nowy chleb bezglutenowy Incoli – Vitalift – od razu podbił serce naszej Zosi. To ocena bardzo wiarygodna, bowiem Zosia jest na diecie od 8 lat i jadła już w życiu dziesiątki różnych chlebów bezglutenowych. A ponieważ rodzice często pytają o chleb najlepszy dla dzieci na diecie bezglutenowej, czym prędzej dzielę się wiedzą.
Dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej raczej szybko nudzą się pieczywem bezglutenowym. Znam to z mojego domu i z Waszych listów: gdy za długo podaję dzieciom jeden gatunek chleba, zaczynają przynosić ze szkoły nietknięte kanapki, nie dojadają kolacji… Wreszcie oznajmiają, że ten chleb im już nie smakuje. I zaczyna się wtedy poszukiwanie nowego pieczywa bezglutenowego, który podbije ich serca. Czasem trafię w ich gusta, a czasem nie… Zresztą, dorośli na diecie bezglutenowej mają ten sam kłopot i również coś wiem na ten temat.
Niedawno w nasze ręce wpadł nowy chleb Incoli – Vitalift. I podbił serce Zosi. Od razu po wyjęciu z paczki nadaje się do jedzenia (nie trzeba go odparowywać ani grzankować), ma kolor glutenowego chleba pszenno-żytniego i dość neutralny smak. Nie kruszy się, więc Zosia samodzielnie przygotowuje sobie z niego kanapki do szkoły (ten chleb można smarować nawet niezbyt miękkim masłem). Mnie podoba, że głównym składnikiem jest zakwas gryczano-ryżowy, choć szybko uzupełnię, że Vitalift zawiera również drożdże. To co prawda chleb bezglutenowy pakowany próżniowo, o dość długim terminie przydatności do spożycia (około 3 miesiące), ale dzięki temu można go znaleźć w sklepach i marketach w całej Polsce. I jeszcze jedna zaleta: to stosunkowo małe opakowanie z 6-7 kromkami. Dziecko czy dorosły zdąży je zjeść w 1-2 dni, zanim sczerstwieją.
A, i jeszcze mała pociecha dla rodziców: dzieci krótko po diagnozie i przejściu na dietę bardzo często mają trudności w zaakceptowaniu nowego smaku pieczywa bezglutenowego. Ale stopniowo, tydzień po tygodniu, przekonują się do nowego smaku, struktury, zapachu. Rodzice powinni wykazać się dużą cierpliwością, podsuwać dziecku różne gatunki chleba czy bułek, podawać je w formie miękkich kromek lub chrupiących grzanek. Tak do skutku, aż dziecko znajdzie swój ulubiony smak.
A co skutkuje niemal zawsze? Pieczenie chleba i bułek bezglutenowych we własnym domu. Wyobraźcie sobie zapach świeżego bochenka chleba, roznoszący się po całym mieszkaniu. I te mięciutkie kromeczki… To działa niemal zawsze, a poza tym pieczywo bezglutenowe najzdrowsze jest właśnie wtedy, gdy pieczemy je samodzielnie. Domowe pieczywo bezglutenowe – KLIKNIJ, by przejść do przepisów Bezglutenowej Mamy.