Blog

Drugie śniadanie bezglutenowe dla niejadka jak to ogarnąć?

12/10/2021

Drugie śniadanie bezglutenowe dla niejadka jak to ogarnąć?

12/10/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Zdarza się w każdym domu, jak teraz w moim, że dziecko z celiakią ma słabszy apetyt. Ledwie skubnie śniadanie przed szkołą, nie tknie kanapek w bezglutenowej śniadaniówce i tak dalej… Zamiast załamywać ręce, trzeba działać. Po pierwsze: zrobić podstawowe badania krwi, by ustalić ewentualne niedobory w organizmie. Po drugie: wyluzować ze zdrowym jedzeniem bezglutenowym, przeczekać i pójść na pewien kompromis. Lepiej bowiem, by dziecko zjadło w szkole cokolwiek, niż miało siedzieć przez 7 godzina na głodniaka, prawda? Po trzecie: nie zamartwiać się, bo bezglutenowa śniadaniówka wielu rodzicom spędza sen z powiek. Do takich wniosków doszłam po niemal miesiącu zamartwiania się, że moja licealistka ledwie zjada drugie śniadanie bezglutenowe, a i w domu kiepsko u niej z apetytem. Po prostu zaczęłam ją rozpieszczać kulinarnie i za jakiś czas zachęcić do bardziej pożywnego i zdrowego menu. Oto, co wymyślam jej do jedzenia 😁

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

Bezglutenowa drożdżówka z serem zamiast kotlecika

Gdy po raz kolejny Zosia przyniosła ze szkoły niemal nietkniętą śniadaniówkę (kotlecik drobiowy lub warzywny, zdrowe batony z suszonych owoców, bułeczki itp.), w internetowej piekarni  Putka Bez Glutenu zamówiłam nowość: bezglutenowe drożdżówki z budyniem KLIK. W kształcie kółek, czyli tradycyjne, z porządną porcją nadzienia, puszyste i jasne, jak ze zwyklej cukierni. Szkoda tylko, że ta słodka bułka ma w składzie margarynę, wolałabym masło, ale teraz nie kruszę kopii o składniki, tylko o ty, by moja nastolatka z celiakią nie była głodna na lekcjach.  

Gdy tylko odebrałam zamówienie z paczkomatu (to też nowa usługa Putki), od razu następnego dnia uszykowałam Zosi kanapkę z białego chleba z salami, ogórkiem małosolnym i sałatą (te produkty lubi) oraz drożdżówkę bezglutenową z budyniem. Rano odpiekłam ją w piekarniku (5 minut, 160 stopni C, opcja góra-dół), by odzyskała lekkość i pulchność. Ostudzoną drożdżówę owinęłam w papier śniadaniowy i włożyłam do śniadaniówki, na papierku jeszcze narysowałam czerwone serduszko. 

Uff, dobrze, że od razu zamówiłam 4 drożdżówki i zamroziłam, bo …. pomysł chwycił! 

  • Mamo, jutro do szkoły dasz mi też taką samą drożdżówkę? – spytała i zostawiła na kuchennym stole pustą śniadaniówkę. Czyli nie dość, że zjadła słodką bułę, to jeszcze kanapkę. Super!

Naleśniki bezglutenowe z mąką kasztanową

Kolejnym daniem, które uwielbia nasza nastolatka z celiakią, są naleśniki bezglutenowe z syropem klonowym. Co zrobi w takiej sytuacji każda mama? Kupi syrop klonowy i na śniadanie usmaży dziecku naleśniki 😋 Postanowiłam jednak co nieco wzbogacić to danie i przygotowałam bezglutenowe naleśniki ryżowe z mąką kasztanową. Bez miksów, na zwykłym mleku (w moim oryginalnym przepisie na idealne naleśniki ryżowe jest woda gazowana zamiast mleka) i na jednorodnych mąkach. Wyszły super, posmarowałam je lekko syropem (by nie wyciekał ze śniadaniówki) i zawinęłam w sreberko. Zosia od razu poznała, że coś tam dosypałam …. Uznała jednak, że są smaczne, ale jeśli się uda, to jutro chętnie by zjadła klasyczne naleśniki, na mixie C, które smakują identycznie jak glutenowe …. Życzenie niejadka z celiakią jest dla mamy rozkazem, będą takie naleśniki, jak chce – byle nie była w szkole głodna. KLIK – przepis na zwykłe naleśniki bezglutenowe. 

Fit koktajl na drugie śniadanie bezglutenowe dla niejadka

Odkryłam, że mimo chwilowego braku apetytu, Zosia chętnie sięga w sklepie po różnego rodzaju koktajle warzywne. Są niestety drogie i nie tak dobre, jak domowe. Kupiłam więc składniki: (mix sałat lub jarmuż lub szpinak, mrożone owoce leśne lub truskawki, banan, grejpfrut lub pomarańcza, natka pietruszki i len mielony)  i w thermomixie (może być blender kielichowy) miksuję pyszne koktajle. Jako bazę używam wodę, ale najczęściej napój migdałowy, wzbogacony witaminami. Przelewam koktajl do szklanych buteleczek po sokach ze sklepu, schładzam w lodówce i mam zapas na 2 dni.

I to działa! Zosia sięga po te koktajle po szkole, przed spaniem, ale zabiera je również jako drugie śniadanie bezglutenowe do szkoły. Fakt: zabiera tylko te koktajle, które w ładnej butelczce, ozdobionej i pięknej – ale zabiera 😍 Taki koktajl to nie tylko bomba witaminowa i eksplozja błonnika, ale również pożywny napój, bo zawiera banan i len mielony.

Bezglutenowa śniadaniówka niejadka musi być pełna i bogata

Podsumowując: bezglutenowa śniadaniówka niejadka powinna być przede wszystkim atrakcyjna, tak, aby chciał do niej zaglądać. Powinno być tam coś pożywnego (np. kanapka z wędliną lub z serem i warzywem), ale jednocześnie w miarę zdrowe przekąski, które zaspokoją głód. Mnie teraz z kłopotu wybawiły drożdżówki z budyniem z piekarni Putka Bez Glutenu (mają też w sezonowej ofercie na zmianę: jagodzianki, drożdżówki z makiem, z serem, z malinami itp.) – są sycące i smaczne. Oby się zbyt szybko nie znudziły Zosi 😍

Nie martwcie się, że organizm niejadka z celiakią poniesie jakieś ogromne straty z powodu zjedzenia drożdżówki zamiast kotleta. Tak jak wspomniałam: jeśli niejadek ma nic nie jeść (bo ma taki czas w życiu), to lepiej niech zje słodką bułkę. Nie wolno jednak bagatelizować problemu i w nieskończoność czekać, aż się sam rozwiąże. 

Gdy dziecko z celiakią nie chce jeść – co robić?

Gdy dziecko z celiakią (w ogóle każde dziecko) nagle traci apetyt, należy poszukać przyczyny. Czasem jest tak, że przedszkolak lub uczeń ma krótki bunt i przestaje jeść zdrowe posiłki. Ale im młodsze dziecko, tym wnikliwiej trzeba się temu przyjrzeć. 

Jakie mogą być przyczyny utraty apetytu u dziecka z celiakią?

  • gluten, dostarczany organizmowi świadomie lub nieświadomie (np. żywność zanieczyszczona glutenem)
  • pasożyty przewodu pokarmowego
  • stres
  • anemia
  • podjadanie między posiłkami

Jeśli utracie apetytu towarzyszy zmiana zachowania (płaczliwość, zaparcia lub biegunki, objawy skórne, bóle brzucha, wymioty, utrata wagi, osłabienie itd.), wizyta u lekarza jest niezbędna. Pediatra powinien zlecić wykonanie podstawowych badań krwi i moczu, a w razie wątpliwości rozszerzyć diagnostykę o bardziej specjalistyczne procedury. Warto zbadać także poziom przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej, by wiedzieć, czy przyczyną utraty apetytu  u dziecka z celiakią nie jest gluten. Niestety, te badania bezpłatnie może zlecić tylko specjalista, można je również wykonać prywatnie (około 50 zł).  

Leczenie zaburzeń łaknienia jest konieczne tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. terapia u psychologa), a na co dzień wystarczy dziecku życzliwa atmosfera podczas posiłków, zachęcanie (nie zmuszanie) do sięgania po różne produkty oraz dobry przykład przy rodzinnym stole. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się