Już niespełna trzy tygodnie do bezglutenowego Bożego Narodzenia. Jak je przygotować, skoro królową wieczerzy jest mąka, w wersji bezglutenowej dość kapryśna i psotna? Wiem, że dla wielu rodzin to najtrudniejsza Wigilia – bo pierwsza bezglutenowa w ich życiu. Mimo to lepiej schować niepokój. Czas podwinąć rękawy i wziąć się do pracy, korzystając z porad Bezglutenowej Mamy. Pora ulepić i zamrozić pierogi, uszka i krokiety, czas upiec pierniczki. Wszystko po to, by nasze pierwsze lub kolejne Boże Narodzenie bez glutenu nie odbiegało od świąt w innych domach. Przyznacie – nie jest łatwo, prawda? Nie zawsze mamy dostęp do bezglutenowych gotowców lub półproduktów, dlatego niemal wszystkie potrawy musimy przygotować od podstaw. Jeszcze trudniej jest, gdy na Wigilii będziemy bezglutenowym gościem – wtedy nie mamy zbyt dużego wpływu na menu. Ale wszystkie porady o Bożym Narodzeniu bez glutenu znajdziecie w specjalnym serwisie Bezglutenowej Mamy. Zapraszam świątecznie 🙂
Jeśli to Twoja pierwsza Wigilia bez glutenu, mam dla Ciebie garść porad:
By oszczędzić czas, pieniądze i uniknąć zamieszania, jak najwięcej potraw przygotuj w wersji bezglutenowej dla wszystkich domowników. Oto moje podpowiedzi – jakie wybrać menu na bezglutenowe Boże Narodzenie:
Niezależnie od tego, czy pracujesz, czy prowadzisz dom, postaraj się zaplanować przygotowanie konkretnych potraw. Oto moje propozycje terminarza na bezglutenowe Boże Narodzenie:
Coraz więcej producentów i restauracji bezglutenowych oferuje catering lub gotowe produkty na Boże Narodzenie. Możemy kupić niemal wszystko: stacjonarnie lub przez internet. W ofercie są m. in. pierogi i uszka, makowiec bezglutenowy, pierniczki, pieczywo, krokiety i zupy, kulebiak, rybę po grecku itd. Ale uwaga: korzystajcie wyłącznie z usług sprawdzonych producentów, kupujcie produkty paczkowane, z wyraźnym napisem „produkt bezglutenowy”.
Oto niektóre miejsca, gdzie można kupić lub zamówić dania na bezglutenowe Boże Narodzenie: Friendly Food Shop w Poznaniu, piekarnia bezglutenowa Wrocław, Poznań, Łódź, Komorniki, pensjonat Alpejski Dwór w Międzygórzu, Balviten, Glutenex, piekarnia PUTKA BEZ GLUTENU, Atelier Smaku.
Tak jak wspomniałam: podczas świąt najważniejsza jest rodzina atmosfera i poczucie bliskości, a nie suto zastawiony wigilijny stół. A co jest ważne dla dzieci lub dorosłych na diecie bezglutenowej? Akceptacja nowych smaków i jedność przy stole. Dlatego poproście domowników, by podczas wieczerzy pozytywnie wypowiadali się na temat bezglutenowych dań, by dobrze oceniali ich wygląd i zapach. To ważne dla osoby na diecie, jak i dla gospodyni, która czasem w pocie czoła i w morzu łez szykowała bezglutenowe Boże Narodzenie :).
KOMENTARZE