Blog

Boże Narodzenie bez glutenu garść sprawdzonych porad

05/12/2018

Boże Narodzenie bez glutenu garść sprawdzonych porad

05/12/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Już niespełna trzy tygodnie do bezglutenowego Bożego Narodzenia. Jak je przygotować, skoro królową wieczerzy jest mąka, w wersji bezglutenowej dość kapryśna i psotna? Wiem, że dla wielu rodzin to najtrudniejsza Wigilia – bo pierwsza bezglutenowa w ich życiu. Mimo to lepiej schować niepokój. Czas podwinąć rękawy i wziąć się do pracy, korzystając z porad Bezglutenowej Mamy. Pora ulepić i zamrozić pierogi, uszka i krokiety, czas upiec pierniczki. Wszystko po to, by nasze pierwsze lub kolejne Boże Narodzenie bez glutenu nie odbiegało od świąt w innych domach. Przyznacie – nie jest łatwo, prawda? Nie zawsze mamy dostęp do bezglutenowych gotowców lub półproduktów, dlatego niemal wszystkie potrawy musimy przygotować od podstaw. Jeszcze trudniej jest, gdy na Wigilii będziemy bezglutenowym gościem – wtedy nie mamy zbyt dużego wpływu na menu. Ale wszystkie porady o Bożym Narodzeniu bez glutenu znajdziecie w specjalnym serwisie Bezglutenowej Mamy. Zapraszam świątecznie 🙂

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebooki z przepisami

Pierwsze w życiu Boże Narodzenie bez glutenu – porady

Jeśli to Twoja pierwsza Wigilia bez glutenu, mam dla Ciebie garść porad:

  • Nie stawiaj sobie zbyt wysokich wymagań. Wystarczy, jeśli przygotujesz tylko kilka dań bezglutenowych na Boże Narodzenie, zamiast aż tradycyjnych dwunastu. Weź głęboki oddech i postaraj się zaplanować menu oraz terminarz świątecznych zajęć.
  • Domownika na diecie bezglutenowej spytaj, na jakich potrawach zależy mu najbardziej. Jeśli Twoje dziecko i tak nigdy nie lubiło pierogów lub uszek, nie stawaj na głowie, by ulepić je e wersji bezglutenowej. Lepiej przygotować dla niego (jeśli lubi) kotleciki rybne w panierce, barszcz z dobrym makaronem, łososia na parze, sałatkę jarzynową itp. Do tego dobre pieczywo bezglutenowe, kompot i bezglutenowa wieczerza wigilijna gotowa 🙂
  • Postaraj się jak najwięcej dań przygotować w wersji bezglutenowej dla wszystkich domowników, tak aby nie szykować wszystkich potraw w dwóch wersjach. Bezglutenowe jedzenie naprawdę jest pyszne i zazwyczaj smakuje glutenożercom.
  • Jeśli chcesz przygotować bezglutenowe dania mączne na Wigilię, zrób odpowiednie zakupy. Musisz zaopatrzyć się w odpowiednie mixy: inne do pierogów, pieczywa i ciast drożdżowych, inne do słodkich ciast i pierniczków, jeszcze inne do domowego makaronu.
  • Kup w sklepie bezglutenowym (stacjonarnym lub przez internet) bezglutenowe opłatki wigilijne – najlepiej dla całej rodziny. Zrób zapas: do przedszkola lub szkoły, do pracy, na odwiedziny u krewnych i znajomych.
  • Jeśli naprawdę nie czujesz się zbyt pewnie w kuchni, sprawdź świąteczną ofertę bezglutenowych producentów KLIK. Uwaga: nie daj się nabrać na pierogi lub uszka bezglutenowe, na ciasta lub pierniki bezglutenowe sprzedawane w tradycyjnych piekarniach lub pierogarniach. Kupuj tylko wyroby paczkowane, wyraźnie oznakowane napisem „Produkt bezglutenowy”.
  • Głowa do góry: kto powiedział, że pierwsze bezglutenowe Boże Narodzenie musi być bogate, wykwintne i idealne? Przecież tak naprawdę ważny jest dobry nastrój, rodzinna bliskość i spotkanie przy wspólnym stole.

Jakie mixy wybrać?

  • Z bezglutenowych mąk jednorodnych uda się przygotować wiele dań, ale zajmuje to więcej czasu i nie zawsze efekt zadowoli dzieci. Podpowiadam, jakie są zastępniki mąki pszennej na bezglutenowe Boże Narodzenie.
  • Zamiast kupować wiele różnych mąk, np. osobne do pierogów, naleśników, ciast czy pyz, biszkoptów, ciast kruchych itp., lepiej bazować na 3 podstawowych mixach.
  • Ważne, by trzymać się zaleceń w konkretnych przepisach. Na początku przygody z dietą bezglutenową nie zmieniaj samodzielnie mąk, bo ryzykujesz zmarnowaniem składników i strata czasu…
  • Mix for Bread – zwany Mix B – do pierogów i uszek, do pieczywa drożdżowego, do ciast drożdżowych
  • Mix for Cake  – zwany Mix C – do tart, pierniczków bezglutenowych, słodkich ciast, biszkoptu, naleśników na krokiety bezglutenowe
  • Mix uniwersalny – zwany Mix Flour lub Mehl Farine – do klusek, makaronu, zagęszczania potraw
  • Mixy gotowe na ciasta: np. czekoladowe, cytrynowe, makowe itp.

Wspólne dania na stół

By oszczędzić czas, pieniądze i uniknąć zamieszania, jak najwięcej potraw przygotuj w wersji bezglutenowej dla wszystkich domowników. Oto moje podpowiedzi – jakie wybrać menu na bezglutenowe Boże Narodzenie:

  • ryba w panierce bezglutenowej (np. bułka tarta, mąka, płatki kukurydziane lub jaglane, sezam, mak itp.)
  • galaty rybne (użyj żelatyny bez glutenu np. Winiary lub Oetker)
  • barszcz lub zupa grzybowa z makaronem bezglutenowym
  • ryba po grecku
  • kapusta wigilijna
  • kluski z makiem
  • karp
  • kotleciki rybne
  • kompot wigilijny
  • sałatka jarzynowa

Terminarz przygotowań do bezglutenowej Wigilii

Niezależnie od tego, czy pracujesz, czy prowadzisz dom, postaraj się zaplanować przygotowanie konkretnych potraw. Oto moje propozycje terminarza na bezglutenowe Boże Narodzenie:

Bezglutenowy catering i gotowe produkty na Wigilię

Coraz więcej producentów i restauracji bezglutenowych oferuje catering lub gotowe produkty na Boże Narodzenie. Możemy kupić niemal wszystko: stacjonarnie lub przez internet. W ofercie są m. in. pierogi i uszka, makowiec bezglutenowy, pierniczki, pieczywo, krokiety i zupy, kulebiak, rybę po grecku itd. Ale uwaga: korzystajcie wyłącznie z usług sprawdzonych producentów, kupujcie produkty paczkowane, z  wyraźnym napisem „produkt bezglutenowy”. 

Oto niektóre miejsca, gdzie można kupić lub zamówić dania na bezglutenowe Boże Narodzenie: Friendly Food Shop w Poznaniu, piekarnia bezglutenowa Wrocław, Poznań, Łódź, Komorniki, pensjonat Alpejski Dwór w Międzygórzu, Balviten, Glutenex, piekarnia PUTKA BEZ GLUTENU, Atelier Smaku.

Tak jak wspomniałam: podczas świąt najważniejsza jest rodzina atmosfera i poczucie bliskości, a nie suto zastawiony wigilijny stół. A co jest ważne dla dzieci lub dorosłych na diecie bezglutenowej? Akceptacja nowych smaków i jedność przy stole. Dlatego poproście domowników, by podczas wieczerzy pozytywnie wypowiadali się na temat bezglutenowych dań, by dobrze oceniali ich wygląd i zapach. To ważne dla osoby na diecie, jak i dla gospodyni, która czasem w pocie czoła i w morzu łez szykowała bezglutenowe Boże Narodzenie :).

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się