Blog

Bezglutenowe bułki ciabatty z Bezglutenu nowa receptura

16/01/2022

Bezglutenowe bułki ciabatty z Bezglutenu nowa receptura

16/01/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Pamiętam, gdy dobre dziesięć lat temu Zosia uwielbiała bezglutenowe bułeczki ciabatty marki Bezgluten. Hurtowo przywoziłam je z marketów w Poznaniu albo zamawiałam w sklepach internetowych. Nie wiem, co ona w nich widziała: trzeba było je odpiec przed jedzeniem, bo inaczej były czerstwe. Smak – klasyczny, nic specjalnego. No i ta skrobia pszenna bezglutenowa, której starałam się unikać w diecie mojego dziecka z celiakią. A jednak bezglutenowe bułki ciabatty z Bezglutenu to było dla niej pieczywo numer 1. Niedawno na próbę zamówiłam te bułeczki, bo mają nową recepturę, już bez skrobi pszennej. I co powiedziała moja nastolatka z celiakią! Że ciabatty z Bezglutenu są znakomite!

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Ciabatta bezglutenowa marki Bezgluten

Ciabatta to bułeczka nieco spłaszczona i podłużna, nie tak okrąglutka i wypukła jak kajzerka. To po prostu biała puszysta bułeczka. Czy osoby z celiakią wiedzą, jak smakuje takie pieczywo? Tak. Od wielu lat istnieją bezglutenowe ciabatty, z długim terminem przydatności. W Polsce można kupię ciabattę bezglutenową marki Bezgluten, ciabatty bezglutenowe marki Balviten, a także włoskie ciabatty marki Schär. 

Wszystkie mają nowoczesną recepturę, co oznacza, że można je jeść bezpośrednio po otwarciu opakowania, nie są tak czerstwe jak pieczywo bezglutenowe „starej daty”. Białe, lekkie i puszyste – są uwielbiane przez dzieci. Aby jeszcze lepiej smakowały, odzyskały puszystość i chrupkość, najlepiej wstawić je na około 5 minut do piekarnika (170 stopni C, grzałka góra-  dół). Po ostudzeniu można je kroić, smarować i podawać na każdy posiłek dorosłemu i dziecku z celiakią. Bezglutenowe ciabatty sprawdzą się też jako baza do zapiekanek oraz jako prowiant do szkoły, pracy lub na wycieczkę. 

Bułki ciabatty na koloniach bezglutenowych

Kto jeździ ze mną na letni wypoczynek ten wie, że na specjalistycznych koloniach bezglutenowych rozpieszczam dzieci wykwintnym jedzeniem, zdrowym i urozmaiconym, chlebem własnego wypieku, ale serwuję również gotowe pieczywo bezglutenowe (bo nie jest możliwe codziennie piec chleb i bułki bezglutenowe dla 80 osób). W menu pojawiają się również bezglutenowe ciabatty i minibagietki . Wiecie, że zawsze znikają do ostatniego kęsa?

Jak wspomniałam, przed jedzeniem zawsze podpiekam wszystkie bułki i one potem tak bosko chrupią! W jadalni słychać zewsząd gromkie chrup, chrup! Oczywiście kolonie bezglutenowe 2022 są już w przygotowaniu, a menu planuję jak zawsze ciabatty. Od 2016 r. organizuje takie kolonie i obozy dla młodzieży z celiakią i wiem, co małe tygryski lubią najbardziej 😋 Od razu dodam, że w menu jest również bezglutenowy chleb razowy własnego wypieku, domowe ciasta, domowe bułeczki wypiekane przez grupę Master Chef Gluten-Free, krem czekoladowy z ciecierzycy, domowe wędliny. Jako specjalistka od diety bezglutenowej zwracam bowiem uwagę, by bilansować dietę bezglutenową moim kolonistom. 

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się