Blog

Bezglutenowa Wielkanoc w czasie pandemii koronawirusa 2020 r.

05/04/2020

Bezglutenowa Wielkanoc w czasie pandemii koronawirusa 2020 r.

05/04/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

By przetrwać ten trudny czas pandemii, na przekór wszystkiemu, pomyśl jednak o bezglutenowym, wielkanocnym stole. Weź się do pracy nawet, jeśli z powodu narodowej kwarantanny spędzisz święta samotnie, a jajkiem podzielisz się z bliskimi na Skype. Posprzątaj dom, zrób przegląd lodówki i szafek i na tej bazie zaplanuj dania wielkanocne. Mogą być skromniejsze, symboliczne, ale nie odpuszczaj. #Zostańwdomu i przygotuj pyszną Wielkanoc bez glutenu. Może to jest Twoja tarcza, by nie zwariować od trosk o pracę, o zdrowie i życie, o bliskich? Tarcza przeciw wojnie XXI wieku…. Znajdź też dobre strony Wielkanocy w czasach zarazy. Oto przykład: w tym roku masz z głowy wyręczanie przedszkola i szykowanie bezglutenowej paczki zajączkowej dla dziecka 😍

Skromnie, ale świątecznie i bezglutenowo

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas straciło z dnia na dzień możliwość zarabiania. Odcięci od dochodów, bez perspektyw na szybką poprawę finansową, musimy zacisnąć pas i obciąć wydatki. Co jeszcze będzie inaczej? Nie odwiedzimy bliskich, nie zaprosimy ich do wielkanocnego stołu, nie spotkamy się z przyjaciółmi, nie oblejemy wodą sąsiadów z parteru (jak co roku 😍), raczej nie pospacerujemy w parku ani w lesie. Mimo to świętujmy Wielkanoc 2020 r. – na przekór zarazie. 

Wielkanocny stół bezglutenowy może być skromniejszy, niż dotąd. Tym bardziej, że lepiej odpuścić sobie zakupowe szaleństwo. Chroń się przed koronawirusem, przygotuj święta z tego, co masz w lodówce i zamrażarce. Nie uganiaj się za gotowym zakwasem na żurek bezglutenowy, tylko zrób go z mąki, wody, przypraw i czosnku. Uwierz w siebie. 

Bezglutenowy Zajączek też jest na kwarantannie

Stół nie musi uginać się od kiełbas i szynek (mnie łatwo mówić, bo z mięsa najbardziej lubię tort z bitą śmietaną 😉), od kilku rodzajów ciast, pieczeni i sałatek. Jeśli sytuacja zmusza Cię do samotnego spędzenia Wielkanocy, przygotuj tylko to, co lubisz. Kto powiedział, że nie ma Wielkanocy bez mazurka, jajek, żurku albo bez pieczonego indyka? Jeśli masz to szczęście, że mieszkasz z rodziną, razem ustalcie wielkanocne menu – takie na Twoją kieszeń. Jesteś na przymusowej kwarantannie? Tym bardziej nie zawracaj sobie głowy dopełnieniem wszystkich tradycji. W tym roku nie stać Cię na zamówienie gotowych ciast i pieczywa bezglutenowego? Może to jest okazja, by wreszcie pokonać opory i upiec samodzielnie różne przysmaki bezglutenowe? KLIK – tutaj znajdziesz przepisy na bezglutenową Wielkanoc na każdą kieszeń.

Wytłumacz dzieciom, że tym razem Zajączek nie spełni wszystkich marzeń, bo jest na kwarantannie podobnie jak my i nie może chodzić po sklepach. W zamian zrobicie razem rzeczy, na które normalnie nie ma czasu. Może usmażycie ziemniaczane czipsy z czerwoną papryką? Albo upieczecie ciasteczka z makiem? Zagracie w warcaby? Ruszmy głową – niech bezglutenowa Wielkanoc będzie świąteczna, choć taka inna….

Msza w kościele? Choć przepisy dopuszczają udział w mszy wielkanocnej dla 50 osób jednocześnie, nie ryzykuj. szanuj zdrowie i życie, Bóg to rozumie. Święconka? Przygotuj ją, bo to tradycja, ale poświęć dobrym słowem. I tak będzie miała magiczną moc 😍

Nie poddawaj się, zostań w domu – tu jest bezpiecznie

Z powodu pandemii koronawirusa dieta bezglutenowa sprawia więcej kłopotów, wiem. Nie możesz w różnych w sklepach szukać konkretnych produktów bezglutenowych. Dezynfekujesz i trzymasz na kwarantannie paczki z bezglutenowych sklepów internetowych. Kurier z pieczywem czy mąką bezglutenową dociera z tygodniowym opóźnieniem. Wiem, problemów są dziesiątki, sama ich doświadczam, ale bagatelizuję je, bo nie mam na nie wpływu.

I Ty nie poddawaj się czarnym myślom i lękom o przyszłość. Trwa wojna, jest kryzys, przeżywasz obecnie to samo, co Twoi dziadkowie czy rodzice. Jeśli jesteś w tej cudownej sytuacji, że Ty i nikt z Twoich bliskich nie ma koronawirusa, to jest dobrze. Moją koleżankę z celiakią koronawirus dopadł – KLIK – uwierz, to są dopiero trudne emocje.

Dbaj o sen, zdrowe odżywianie, ruch (20 minut gimnastyki codziennie), dobre relacje z rodziną. I Zostań w domu – tak jak miliony Włochów, Francuzów, Hiszpanów. W domu jest bezpiecznie. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się